Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 06.03.2023 15:47

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?

None
facebook/Tatrzański Park Narodowy, fot. Michał Stopka Walkosz;

W ostatnim czasie leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego natknęli się na gigantyczne dziury w drzewach, które wyglądają jakby wyszły spod ręki wandali. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości to robota pewnego płochliwego zwierzęcia. Jaki ptak jest ich autorem i gdzie najczęściej można je znaleźć? 

Niewątpliwie precyzyjnie wydrążona w drzewie dziupla o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie może wydawać się czymś zaskakującym i rzadko spotykanym w polskich lasach. Jesteśmy przekonani, że niektórzy mogliby nawet pomyśleć, że to sprawka człowieka. Okazuje się jednak, że za całym zamieszaniem stroi płochliwe stworzenie, które w Polsce objęto ochroną gatunkową ścisłą.

Kwadratowe dziuple w drzewach - czyja to sprawka?

Tatrzański Park Narodowy opublikował na swoim profilu na Facebooku nietypowe zjawisko, na jakie natknął się jeden ze spacerujących tam leśników. Sfotografowane przez niego dziuple w drzewach zdecydowanie nie wyglądają standardowo i mogą wywoływać zagwozdkę, kto jest ich autorem. 

Ich sprawcą jest zamieszkujący polskie lasy dzięcioł czarny, który robi sobie pożywkę z zamieszkujących drzewa pasożytów. Są największymi przedstawicielami z rodziny dzięciołowatych w Europie, a przy tym nie należą do grupy ptaków śpiewających. 

Szacuje się, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego żyje około 40 sparowanych osobników, jednak ptaki te są mocno płochliwe i zdecydowanie unikają kontaktu z człowiekiem.

- Te spore i równo wydrążone otwory w drzewach wykuwa dzięcioł czarny w poszukiwaniu przede wszystkim larw chrząszczy - czytamy w opisie zdjęcia.

Pędraki, czyli chrząszcze w postaci larwalnej, zimują w glebie oraz korze drzew, a dorosłe osobniki ruszają na żer w kwietniu lub maju, dlatego przedwiośnie to idealny moment na rozpoczęcie uczty przez ptaki. Prócz larw chrząszczy, dzięcioł czarny żywi się również mrówkami i larwami innych owadów. 

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

Dzięcioł czarny - jeden z najważniejszych architektów polskich lasów

Co ciekawe, dziuple, które ptaki drążą w poszukiwaniu smakowitych dla nich kąsków, mają wtórne zastosowanie. Dzięcioły prawie nigdy nie zasiedlają swoich starych dziupli i co roku wykuwają nowe, aczkolwiek są one później zamieszkiwane przez innych mieszkańców lasów. Najczęściej są to włochatki, siniaki lub puszczyki, nazywane dziuplakami wtórnymi.

- Ależ ma parę w dziobie! - piszą przedstawiciele Lasów Państwowych w swoich social mediach.

 

Dzięcioły czarne są niezwykle trudne do obserwacji

Eksperci zajmujący się badaniami i obserwacjami ptaków potwierdzą, że dzięcioły czarne to jedne z najtrudniejszych osobników do obserwacji. W odróżnieniu od innych przedstawicieli dzięciołowatych, ich ubarwienie ocenia się jako skromne. Samiec ma na głowie czerwoną czapeczkę, natomiast samica może pochwalić się jedynie przepaską tego koloru umiejscowioną na potylicy. Choć trudno je dostrzec, łatwo je zidentyfikować, zwłaszcza podczas lotu. 

Dzięcioły czarne tworzą pary monogamiczne, jednak wspólnie przebywają tylko w okresie lęgowym. Nie lubią sobie wchodzić w drogę. Szacuje się, że średnio przeżywają około 14 lat. Znakiem charakterystycznym ich obecności, zaraz po kwadratowych i prostokątnych dziuplach, są wióry z wydrążonych w pniach dziurach.

 

 

źródło: polsatnews.pl; cyfromaks.home.pl; eska.pl

Tagi: Polska Lasy Ptaki
Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami
Baby Fruit to uroczy mały kotek, w którym można zakochać się bez pamięci już od pierwszego spojrzenia. Jego słodki pyszczek i świecące oczka to miód na serce każdego miłośnika kotów. Opieka nad nim nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Chociaż jego tylne łapy są sparaliżowane, niepełnosprawność nie powstrzymuje go przed radowaniem się z życia.Niewiele osób może domyślać się na pierwszy rzut oka, że z kot o uroczym imieniu Baby Fruit różni się czymś od swoich rówieśników. Cała prawda wychodzi na jaw, kiedy malec chce samodzielnie przemieścić się z miejsca na miejsce. Jego tylne łapki nie są w pełni sprawne.
Czytaj dalej
Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie
Użytkowniczka TikToka, która prowadzi swój profil pod nazwą @healinghoundz, opowiedziała, co stało się, gdy w końcu zdecydowała się na kupno wymarzonego jamnika miniaturowego. Wraz z upływem czasu pies nie przestawał rosnąć. Okazało się, że nie do końca spełnia wymagania rasy, na którą się zdecydowała.Wątpliwości nie podlega fakt, że każdy pies jest na swój sposób piękny i zasługuje na bezwarunkową miłość swoich opiekunów. Z drugiej strony właściciele decydujący się na zakup konkretnej rasy zazwyczaj wiedzą, jakie rozmiary osiągnie ich wymarzony podopieczny. Jednak w przypadku pewnej miłośniczki jamników miniaturowych z Kanady nie minęło dużo czasu, zanim zorientowała się, że hodowca nie był z nią do końca szczery.
Czytaj dalej