Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Łatwe do ułożenia rasy psów. Z nimi nie będziesz mieć problemów
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 04.01.2021 01:00

Łatwe do ułożenia rasy psów. Z nimi nie będziesz mieć problemów

Pies golden retriever
Unsplash/ Helena Lopes

Wśród psów istnieją rasy, które są nadzwyczaj posłuszne i nietrudno je wyszkolić. Są pojętne i chętnie współpracują z człowiekiem. Nie trzeba mieć przy nich dużo doświadczenia, by nauczyć je określonych komend. Choć jak wiadomo, nie mając żadnej wiedzy, dobrej ręki i znajomości sposobów szkoleń, to nawet najmądrzejszego psa niczego się nie nauczy. Zawsze najważniejsza jest dobra współpraca i zrozumienie obu stron. Które rasy będzie wyszkolić najłatwiej?

Łatwe do ułożenia rasy psów

Labrador to jedna z najpopularniejszych ras psów, która zyskała swoją sławę właśnie dzięki swojej pojętności. Prócz niezwykłej inteligencji, labradory cechuje łagodność, przyjazność, entuzjazm i wszechstronność, dlatego właśnie te psy nadadzą się niemal dla każdego. Psy uwielbiają wykonywać powierzone im zadania, by przypodobać się właścicielowi. Pierwotnie służyły myśliwym jako doskonałe psy dowodne, a obecnie zyskały popularność jako psy towarzyszące - także ludziom z niepełnosprawnościami. 

Labradory to wytrwałe psy pracujące. By jednak osiągnąć pożądany efekt idealnego, współpracującego psa, szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej. Warto, aby nauka była oparta przede wszystkim na zabawie. Choć zapanowanie nad szczeniakiem może być kłopotliwe, nie należy się poddawać. Późniejsze efekty wynagrodzą trud szkolenia. Labradory to psy energiczne, które potrzebują dużo ruchu w ciągu dnia. Nie należy o tym zapominać! 

Golden retriever to bliski krewny labradora. Jego również cechuje niezwykła pojętność. Jest jedną z najbardziej lubianych ras na całym świecie, w tym także i w Polsce. Golden retriever to czuły i przyjazny towarzysz, który dzięki swojej inteligencji i plastyczności nadaje się do wykonywania wielu różnych zadań. 

Golden retriever jest bardzo posłuszny i nietrudno go wyszkolić, a to dzięki naturalnej potrzebie sprawowania przyjemności swojemu opiekunowi. Jest uległy i lubi się uczyć, pod warunkiem, że stosuje się zasady szkolenia pozytywnego. Naukę rozpoczyna się już w najmłodszym wieku, kiedy psiak jest bardzo pobudzony i potrzebuje odpowiedniej stymulacji. By zapewnić psu zrównoważony rozwój, właściciel powinien przyjąć rolę punktu odniesienia dla zwierzaka, na którym golden retriever będzie mógł się oprzeć.

Owczarek niemiecki to kolejna popularna rasa, zaliczana do grupy psów pasterskich. Doskonale sprawdza się w roli stróża, ale jest też podatny na szkolenie. Inteligentny, energiczny, odważny, posłuszny i przywiązujący się do właściciela - to wszystko sprawia, że jest tak bardzo lubiany przez ludzi. Owczarek niemiecki szybko uczy się komend, lubi treningi i chętnie współpracuje. W przypadku tej rasy niezwykle ważna jest konsekwencja, stanowczość i autorytet opiekuna. Nie wolno jednak uciekać się do brutalności i nadmiernych wymagań, gdyż odbije się to na zdrowiu zwierzaka.

Inne popularne i łatwe w układaniu psy

Pudle to jedna z tych ras, która chętniej i silniej przywiązuje się do ludzi niż do innych psów. Niezależnie od wielkości (a mogą być od bardzo małych po bardzo duże) są niezwykle silne i radzą sobie z każdymi warunkami. Łatwo się dopasowują do właściciela, są czułe, pogodne i figlarne. Pochodzące od francuskich psów myśliwskich ganiających zwierzynę w wodzie, obecnie w wyniku selekcji stały się elegancko wyglądającą rasą do towarzystwa. Nie zmieniło to jednak ich inteligencji. Pudel szybko się uczy, łatwo przyswaja polecenia i komendy. Nie znosi jednak siłowych metod szkoleń, gdyż jest też bardzo wrażliwy. Naukę rozpoczyna się od chwili pojawienia się szczenięcia w domu, by nie nabrał złych nawyków przy nowym właścicielu. W szkoleniu pudli stosuje się techniki miękkie, pozytywne i oparte na zaufaniu.

Berneński pies pasterski to duża i sympatyczna rasa. Silny i zarazem łagodny zwierzak, świetnie sprawdza się też jako stróż. Posiada silne zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i umysłową, gdyż to niezwykle inteligentna rasa. Podobnie jak inne psy pasterskie, berneńczyki nie mają problemów z koncentracją i słuchaniem poleceń opiekuna. Wymagają jednak sporo cierpliwości i regularnego powtarzania ćwiczeń, gdyż psy są dojrzałe dopiero w wieku 2-3 lat. Już od szczenięctwa berneńczyki potrzebują zdecydowanego, acz jednocześnie łagodnego szkolenia. Warto jak najwcześniej zacząć naukę chodzenia na smyczy, gdyż później będzie trudno zapanować nad 60-kilogramowym zwierzakiem.

Owczarek szkocki to rasa, która zdobyła niezwykłą popularność dzięki zekranizowanej powieści "Lassie wróć". Psy występują w odmianie długo- i krótkowłosej, są niezwykle inteligentne i wszechstronne. Szkolenie czworonogów należy rozpocząć już w chwili, gdy szczeniak trafi do nowego domu. W przypadku owczarków szkockich należy stosować stanowcze i zarazem łagodne metody, gdyż  psy są dość wrażliwe. Warto mieć na uwadze, że rasa długowłosa jest nieco mniej posłuszna niż krótkowłosa. Psy potrzebują dużo ruchu i zabawy, poza tym źle znoszą samotność. Są lojalnymi i wiernymi towarzyszami.

Szpic miniaturowy, inaczej pomeraniany są niezwykle słodkie. Szybko przywiązują się do właścicieli, nie lubią zostawać same. Są aktywne, wytrwałe i inteligentne. Pomeraniany to bardzo oddane czworonogi, które mają też silny charakter. Jeśli pies uzna polecenia człowieka za niestosowne, może niekoniecznie chcieć je wykonać. Warto zafundować szpicowi atrakcyjne i ciekawe szkolenie, by ten nigdy nie nudził się z opiekunem. W ten sposób czworonóg stanie się oddanym towarzyszem człowieka.

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/Murilo Viviani

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: wamiz.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?