Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kocie przywiązane potwierdzone badaniami. Mruczki kochają tak jak dzieci
Oktawian Góral
Oktawian Góral 28.02.2021 01:00

Kocie przywiązane potwierdzone badaniami. Mruczki kochają tak jak dzieci

Kot uczucia
pixabay.com/vojtechsobek/CC0

Osoby, które uważają, że koty nie czują przywiązania do swoich opiekunów mogą być zdziwione, gdy zapoznają się z najnowszymi badaniami, jakie przeprowadzili naukowcy. Okazuje się, że nasze mruczki przywiązują się do właścicieli dokładnie w taki sam sposób, w jaki robią to psy oraz dzieci. Mit o fałszywej miłości kotów został właśnie obalony.

Koty kochają tak jak psy

Naukowe czasopismo Current Biology opublikowało na swoich łamach intrygujący artykuł. Jest to podsumowanie badań nad relacjami, jakie tworzą koty ze swoimi opiekunami. Wnioski, jakie wysnuli naukowcy, obalają powtarzaną często teorię, że koty nie potrafią kochać swoich właścicieli. Jest wręcz przeciwnie! Mruczki to zwierzęta, które przywiązują się i są oddane swoim opiekunom.

Do przeprowadzenia eksperymentu naukowcy zaangażowali 70 kotów oraz ich opiekunów. Zwierzaki były młodymi kociętami w wieku od 3 do 8 miesięcy. Badanie miało na celu zweryfikować czy koty nawiązują emocjonalne więzi ze swoimi opiekunami. Jak wyglądał eksperyment?

Naukowcy umieszczali w jednym pomieszczeniu właścicieli oraz ich zwierzęta na dwie minuty, by następnie rozdzielić pary na kolejne 2 minuty, a później ponownie połączyć mruczków z ich opiekunami. Aż 64 proc. kotów wykazywało poczucie więzi bezpieczeństwa ze swoimi opiekunami. Jak czytamy w naukowym czasopiśmie, podobny rodzaj relacji zachodzi między człowiekiem a psem oraz dorosłym i dzieckiem. Koty czują, że mają w swoim opiekunie oparcie, a także ochronę przed zagrożeniem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Kot i człowiek - niesamowita więź

Jak wskazuje Current Biology reakcja jaką okazywały zwierzęta związana była z niepokojem, gdy właściciel znikał. Mimo tego, inteligentne stworzenia, jakimi bez wątpienia są koty, podobnie jak psy potrafią sobie poradzić z uczuciem lęku i strachu, ponieważ doskonale wiedzą, że opiekun prędzej czy później powróci.

Naukowcy postanowili powtórzyć eksperyment na starszych kotach, które mają ponad rok. Wyniki badania są obiecujące. Zwierzęta, które wychowywały się w towarzystwie człowieka czują silną potrzebę obcowania ze swoim opiekunem. W momencie, gdy właściciel znika, koty odczuwają stres oraz stają się zlęknione, doskonale jednak wiedzą, że ich właściciel niedługo wróci.

36 proc. przebadanych zwierząt wykazywało nieco inne usposobienie. Były one raczej obojętne na spotkania z właścicielem. Nie wiadomo jednak jaki wpływ na takie, a nie inne zachowanie kotów miała sytuacja, w jakiej znalazły się zwierzęta, czyli nowe, nieznane dotąd im miejsce. Być może na ambiwalencję w stosunku do opiekunów wpływ miał stres, jaki odczuwały zwierzęta.

Badania naukowców potwierdziły, że koty są zwierzętami odczuwającymi emocje i potrafiącymi okazywać miłość i przywiązanie do swoich opiekunów. Wiedzą o tym doskonale właściciele mruczków, teraz jednak teza o kocich uczuciach została udowodniona w badaniach eksperckich.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?