Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot zlokalizowany w rurze ciepłowniczej. Akcja ratunkowa trwa już 10 dzień
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.11.2021 01:00

Kot zlokalizowany w rurze ciepłowniczej. Akcja ratunkowa trwa już 10 dzień

Kotek uwięziony w rurze
facebook/Fundacja Felineus

To już dziesiąty dzień akcji ratunkowej kotka uwięzionego w rurze ciepłowniczej w Rzeszowie. Zwierzę, które utknęło w potrzasku i nie ma szans na to, żeby samo wyszło, nareszcie zostało zlokalizowane. Wszyscy mają nadzieję, że wreszcie uda się go wydostać.

Pierwszy sygnał o tym, że kot utknął w rurze zasilającej Rzeszów w ciepło przy ul. Ciepłowniczej dotarł do służb w niedzielę 24 października. Wówczas jeden z mieszkańców usłyszał miauczenie dochodzące z wnętrza rury.

Na miejscu straż pożarna i pracownicy MPEC

Na miejsce wezwano pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Niestety, nie udało im się zlokalizować dokładnego położenia zwierzęcia. O sytuacji poinformowano więc straż pożarną. - Oni też załamali ręce i odesłali nas do MPEC. Słychać go cały czas, ale nie widać - cytuje "Gazeta Wyborcza" Halinę Derwisz, kierowniczkę schroniska Kundelek. Przybyli na miejsce strażacy wykorzystali specjalistyczny sprzęt do rozcięcia rury osłonowej i wyciągnięcia kolejnych warstw instalacji. Wtedy zauważyli, że w środku jest inna dziura. Chociaż kota wciąż nie było widać, ratownicy nie położyli kresu misji ratunkowej.

Zintensyfikowane próby mające na celu wyciągnięcie kota wciąż są kontynuowane. Na miejscu znajdują się pracownicy MPEC, MPWiK i OSP Załęże, którzy nierzadko zostają po godzinach, aby szukać kotka zaklinowanego w rurze ciepłowniczej. W akcji ratunkowej uczestniczą również przedstawiciele lokalnego schroniska i mieszkańcy Rzeszowa.

Widać kota!

Informacja o kocie uwięzionym wewnątrz rury ciepłowniczej obiegła polskie media i wywołała poruszenie wśród internautów przejętych jego losem. Tymczasem ze strony Urzędu Miasta słychać zapewnienia, że akcja ratunkowa będzie kontynuowana. Działania są osobiście nadzorowane przez prezydenta miasta.

- Martwimy się o los kota, ale nie możemy rozciąć rury, w której utknął, ponieważ to na tydzień pozbawiłoby trzy czwarte mieszkańców Rzeszowa ciepłej wody i ogrzewania – czytamy w oświadczeniu. Dopiero 1 listopada, czyli dziewiątego dnia walki o życie zwierzęcia, Polskę obiegła niesamowita wiadomość. Kota udało się zlokalizować dzięki zdjęciom wykonanym przy pomocy kamery inspekcyjnej z termowizją.

Akcja ratunkowa, która z pewnością przejdzie do historii, trwa dalej. Dziś, tj. 2 listopada praca wre od samego rana. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej próbuje wepchnąć prowadnice do środka rury, aby rozepchać blachę i zrobić torowisko dla kota.

Aktualizacja: Po dziesięciu dniach akcja ratunkowa zakończyła się. Kotek został wyciągnięty!

Zobacz nagranie i zdjęcia:

Źródło: facebook/Fundacja Felineus, tvp.info

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!