Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dramat tuż po narodzinach. Mały słonik został odrzucony przez matkę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.10.2021 02:00

Dramat tuż po narodzinach. Mały słonik został odrzucony przez matkę

Słonik i jego matka
ERA BARU/Epoch Times

Uczucie odrzucenia przez osobę, która powinna kochać bezwarunkowo, jest najbardziej bolesnym uczuciem. Ten dramat przydarzył się nowo narodzonemu słonikowi, który został zaatakowany i omal nie zadeptany na śmierć przez dorosłą słonicę. Kiedy pracownicy ZOO zainterweniowali, z oczu zwierzątka popłynęły strumienie łez.

Łamiąca serce historia miała miejsce w 2013 roku w rezerwacie dzikiej przyrody Shendiaoshan w Rong-cheng w Chinach. Po trwającej 22 miesiące ciąży na świat przyszło małe słoniątko o imieniu Zhuang-zhuang.

Słonica dwukrotnie usiłowała zabić cielę

Nowo narodzony słonik został odizolowany od matki zaledwie 6 dni po pojawieniu się na świecie. Powodem była agresywne zachowanie ze strony dorosłej samicy, które zagrażało życiu i zdrowiu młodego.

Początkowo pracownicy rezerwatu myśleli, że to zwykłe rozdrażnienie i nieporozumienie, lecz wkrótce zauważyli, jak samica kopie, a nawet próbuje zmiażdżyć swoje młode. Z pewnych powodów odrzuciła cielę i za wszelką cenę usiłowała je zabić.

Eksperci spekulują, że tak gwałtowna reakcja może mieć związek z wieloletnią egzystencją w niewoli, która odcisnęła piętno na psychice zwierzęcia oraz faktem, iż Zhuang był pierworodnym potomstwem.

- Życie w niewoli poza tradycyjnymi grupami społecznymi może kolidować z matczynymi instynktami ochronnymi zwierząt wobec ich dzieci – wyjaśnia ekspert od słoni Julia S. Ferdinand oraz doktor zoologii i ekologii Andrea Worthington. - Jeśli słonica zostaje matką po raz pierwszy, może się bać, a z powodu bólu porodowego niedoświadczona matka może zaatakować lub skrzywdzić swoje dziecko, celowo lub w inny sposób. 

Aby nie dopuścić do tragedii, personel ośrodka zadecydował o natychmiastowej separacji Zhuang-zhuang od jego mamy. Słonik przeżył incydent, jednak doznał poważnych kontuzji i wymagał opieki medycznej. Kiedy był w lepszej kondycji, ponownie wpuszczono go do boksu z nadzieją, że tym razem samica otoczy maleństwo opieką. Tak się jednak nie stało. Próba zabicia go powtórzyła się.

Słonik płakał przez 5 godzin po tym, jak został odrzucony przez matkę

Pomimo tego, że słonie są przedstawicielami zwierząt stadnych, opiekunowie zdecydowali się oddzielić małego Zhuanga od matki dla jego własnego dobra. Początkowo starali się go uspokoić ale nikt nie spodziewał się, co się stanie po rozstaniu. 

Tym, co bolało go najbardziej, było poczucie odrzucenia przez własną matkę i świadomość, że próbowała go uśmiercić. Lęk separacyjny doprowadził słoniątko na skraj rozpaczy. Cielę przepłakało ponad pięć godzin, a dźwięk jego płaczu rozdzierał wszystkim serce.

- Nie mógł znieść rozstania z matką i tego, że jego własna matka próbowała go zabić - komentują opiekunowie z chińskiego ZOO.

Całe szczęście pewien opiekun pracujący w rezerwacie znalazł sposób na otarcie łez małego słonika. Odrzucone cielę zostało przez niego adoptowane, dzięki czemu może żyć długo i szczęśliwie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego w świecie zwierząt zdarzają się przypadki matek, które próbują uśmiercić swoje potomstwo, odsyłamy do tego artykułu.

Zobacz nagranie i zdjęcia:

Słonik
undefined

Źródło: youtube/NewsEDKennedy, boredpanda.com

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!