Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kot zwymiotował po powąchaniu niemowlęcia. Przyczyną wcale nie był zapach
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 17.11.2022 10:45

Kot zwymiotował po powąchaniu niemowlęcia. Przyczyną wcale nie był zapach

Zapoznanie
tiktok/caydencazier

Kiedy w rodzinie pojawi się nowo narodzone dziecko, świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj martwią się, jak zareagują na nie pupile. Zwierzęta, na których to do tej pory opiekunowie skupiali całą swoją uwagę, mogą zachowywać się w nienaturalny sposób i potrzebować czasu, by przywyknąć do nowego porządku. Ten kot niemal od razu zwymiotował po powąchaniu niemowlęcia. Przyczyna takiego zachowania może was zdziwić.

W sieci dużą popularnością cieszy się nagranie, na którym widać, jak rodzice noworodka w końcu wrócili z nim do domu. Tam czekał na nich kot, który na początku wyraźnie zainteresował się dzieckiem w nosidełku. Jego opiekunowie nie mieli nic przeciwko, aby zbliżył się do niemowlęcia, a nawet je powąchał.

Kot zwymiotował po powąchaniu noworodka

Na udostępnionym w sieci nagraniu widzimy, jak kotek nachyla się nad nosidełkiem i ostrożnie przygląda leżącemu w nim maluszkowi. Gdy tylko zwierzak poczuł nieznany dotąd zapach, szybko się odsunął i pobiegł do sypialni. Rodzice popędzili za nim z kamerą, spodziewając się tego, co za chwilę nastąpi.

Kot i niemowlę

Okazało się, ze po wejściu do osobnego pomieszczenia mruczek niemal natychmiast zwymiotował. I choć mogłoby się wydawać, że tak zadziałał na niego nowy członek rodziny, przyczyna jest zupełnie inna. Tego typu problemy żołądkowo-jelitowe mogą być objawem różnych chorób, ale także reakcją na nadmierny stres.

Koty to zwierzęta o bardzo wrażliwej psychice, dlatego ich organizm reaguje w ten sposób na sytuacje, które wywołują u nich niepokój lub dociera do nich zbyt dużo bodźców. Stres wywołują nawet mniejsze zmiany, na przykład przemeblowanie, przez co mogą odmawiać jedzenia lub zacząć wymiotować.

@caydencazier Introducing our newborn to our cat didn’t go as planned 😂 #catandbaby #cat #catsoftiktok #cats #cattok #catlover #baby #babytiktok #babytok #baby ♬ original sound - caydencazier

O różnych obliczach stresu u kotów

To, że koty chadzają własnymi ścieżkami, wcale nie oznacza, że nie lubią być rozpieszczane. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że najczęściej są oczkiem w głowie swoich właścicieli, dlatego niezwykle ważne jest, aby w odpowiedni sposób przygotować mruczka na przybycie nowego członka rodziny. Gdy już się pojawi, nie możemy zapomnieć, że zwierzak nadal mieszka pod naszym dachem i w ferworze emocji związanych z opieką nad noworodkiem może poczuć się odtrącony i zestresowany.

Stres u kotów może objawiać się w różny sposób. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, należy zareagować w odpowiedni sposób. Przyczyn stresowych sytuacji może być mnóstwo. Rozłąka z właścicielem, zmiana miejsca zamieszkania, nowy osobnik w rodzinie, czy nawet brak odpowiedniej przestrzeni to tylko najczęstsze przykłady.

Fakt, że mruczek z czymś się zmaga, jest sygnalizowany na różne sposoby, m.in. zmianą w zachowaniu. Kot zazwyczaj staje się wycofany i nie ma ochoty na zabawę, szuka ustronnego miejsca, spina mięśnie, drży, a nawet wymiotuje, co mogliśmy zaobserwować na filmiku.

Na każdą z wyżej wymienionych sytuacji właściciel powinien od razu zareagować i postarać się znaleźć źródło występowania dyskomfortu u mruczka. Jeśli stres będzie się pogłębiał, może doprowadzić do samookaleczania, łysienia psychogennego oraz poważnych chorób, które mogą nawet zagrozić jego życiu.

thomas-bormans- cYIRj58e6U-unsplash (1)
unsplash/Thomas Bormans

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: tiktok/caydencazier; fitmin.pl