Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 15.10.2021 02:00

Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki

pies
unsplash/Claudia Udrea

Stres to w dzisiejszych czasach bardzo częste zjawisko, które dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Na nadmierną produkcję kortyzolu narażone są m.in. psy, które towarzyszą nam na co dzień i mogą źle znosić wiele sytuacji, na które je narażamy. Jak rozpoznać, że pies jest zestresowany? Oto 7 głównych objawów.

Psy mogą nie tolerować tempa naszego życia, które z czasem coraz bardziej przyśpiesza. My mamy na wszystko coraz mniej czasu - niestety także na spacery z czworonogami. Jeśli już z nimi wychodzimy, to trzymamy je na krótkiej smyczy, a to nie działa najlepiej.

Jak rozpoznać, że pies jest zestresowany? Po tym, że dużo szczeka

Szczekanie to sygnał, że pies się denerwuje. Może szczekać na innych ludzi, psy, czy reagować choćby na dzwonek do drzwi. Dlatego, zamiast dodatkowo zachęcać go i pobudzać do szczekania, lepiej postarać się jak najszybciej odciągnąć go od stresujących okoliczności.

Ma biegunkę

Ta zasada również funkcjonuje podobnie, jak u ludzi. Stres powoduje u psów biegunkę, zwłaszcza taką, która trwa dłuższy czas.

Cierpi na alergie skórne

Swędzenie, atopowe zapalenie skóry i inne zaczerwienienie lub wypryski pojawiające się na skórze psów są jasnym objawem stresu. Jeśli widzisz, że twój pies nadmiernie się drapie, zastanów się, czy zrzucanie tego na pchły nie jest zbyt dużym uproszczeniem.

Wydziela nieprzyjemny zapach

Jeśli niedawno myłeś psa, a on znów nieładnie pachnie, wiedz, że coś może być na rzeczy. Hormony, które wydzielają się w sytuacji stresowej, mają także ślad zapachowy. Dlatego jeśli zapach twojego psa zacznie ci bardzo przeszkadzać, pomyśl, czy nie ma to nieco głębszego podłoża. Zapach ten jest podobny do zapachu, który wydzielają psy, gdy są mokre, chociaż ten stresowy jest nieco bardziej kwaśny.