Swiatzwierzat.pl
pies

unsplash/Claudia Udrea

Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki

15 Października 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Stres to w dzisiejszych czasach bardzo częste zjawisko, które dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Na nadmierną produkcję kortyzolu narażone są m.in. psy, które towarzyszą nam na co dzień i mogą źle znosić wiele sytuacji, na które je narażamy. Jak rozpoznać, że pies jest zestresowany? Oto 7 głównych objawów.

Psy mogą nie tolerować tempa naszego życia, które z czasem coraz bardziej przyśpiesza. My mamy na wszystko coraz mniej czasu - niestety także na spacery z czworonogami. Jeśli już z nimi wychodzimy, to trzymamy je na krótkiej smyczy, a to nie działa najlepiej.

Jak rozpoznać, że pies jest zestresowany? Po tym, że dużo szczeka

Szczekanie to sygnał, że pies się denerwuje. Może szczekać na innych ludzi, psy, czy reagować choćby na dzwonek do drzwi. Dlatego, zamiast dodatkowo zachęcać go i pobudzać do szczekania, lepiej postarać się jak najszybciej odciągnąć go od stresujących okoliczności.

Ma biegunkę

Ta zasada również funkcjonuje podobnie, jak u ludzi. Stres powoduje u psów biegunkę, zwłaszcza taką, która trwa dłuższy czas.

pies test

Test na spostrzegawczość: Na tym zdjęciu ukrył się pies, potrafisz go znaleźć?

CZYTAJ DALEJ

Cierpi na alergie skórne

Swędzenie, atopowe zapalenie skóry i inne zaczerwienienie lub wypryski pojawiające się na skórze psów są jasnym objawem stresu. Jeśli widzisz, że twój pies nadmiernie się drapie, zastanów się, czy zrzucanie tego na pchły nie jest zbyt dużym uproszczeniem.

Wydziela nieprzyjemny zapach

Jeśli niedawno myłeś psa, a on znów nieładnie pachnie, wiedz, że coś może być na rzeczy. Hormony, które wydzielają się w sytuacji stresowej, mają także ślad zapachowy. Dlatego jeśli zapach twojego psa zacznie ci bardzo przeszkadzać, pomyśl, czy nie ma to nieco głębszego podłoża. Zapach ten jest podobny do zapachu, który wydzielają psy, gdy są mokre, chociaż ten stresowy jest nieco bardziej kwaśny.

Ma odruchy kopulacyjne

Ruchy kopulacyjne u psów mogą być powodowane wieloma czynnikami, jak np. tym, że psy mogą podniecić się podczas zabawy, czy po prostu próbować się rozmnażać. Jednak często bywa, że takie zachowania spowodowane są stresem.

Jeśli wysterylizowany pies lub suka próbują kopulować z przedmiotami, czy innymi niewłaściwymi rzeczami, to sygnał, że cierpią z powodu długotrwałego stresu.

Wszystko niszczy i gryzie

Często wydaje się nam, że jeśli nasz pies gryzie i niszczy różne przedmioty, to po prostu sygnał, że nie jest odpowiednio wytresowany. Niestety jest to błędne stwierdzenie, które bywa naprawdę krzywdzące dla naszych wiernych czworonogów.

Pies w sytuacji stresowej, np. gdy zostaje na długo sam w domu, może zniszczyć wiele łatwo dostępnych dla niego rzeczy. Czy dobrym rozwiązaniem jest karcenie go za to? Nie wydaje nam się, tym bardziej że takie rozwiązanie naraża go na kolejne nerwy.

Nie może się skoncentrować

Znacie takie chwile, kiedy jakiś problem tak zaprząta nam głowę, że nie jesteśmy w stanie się skupić? Psy mają podobnie. Gdy narażone są na długotrwały stres, zaczyna skutkować to spadkiem koncentracji.

Gdy pies po raz kolejny z rzędu nie wypełnia polecenia, albo np. nie reaguje, gdy rzucasz mu jego ulubioną zabawkę, zastanów się, czy powodem nie jest stres.

Źródło: kobieta.onet.pl, myanimals.com

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Katarzyna Augustyniak Autor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >