Swiatzwierzat.pl
Królik i kot

youtube/ Sarah Cuthbertson

Kot zaczepia królika. Uszak nie wytrzymał, jego reakcja przechodzi najśmielsze oczekiwania

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy królik i kot mogą się zaprzyjaźnić? Tak, ale pod warunkiem, że nauczą się przebywać razem w pokojowej atmosferze. Kotek imieniem Monti oraz królik nazywany Waffles są tego przykładem, choć, jak to bywa w przyjaźni, od czasu do czasu lubią się wzajemnie zaczepiać.

Konflikt i nieporozumienie to normalne zjawiska, które zdarzają się niemal w każdej relacji, zarówno w ludzkim, jak i zwierzęcym świecie. Na szczęście nie każda kłótnia musi od razu kończyć się zrywaniem znajomości. Przykład przyjacielskiej sprzeczki pomiędzy kotem i królikiem zarejestrowano na niespełna minutowym filmie.

Królik odpłacił się kotkowi

Sarah Cuthbertson opublikowała w sieci nagranie, na którym widać, jak kot i królik wzajemnie się zaczepiają. Widzimy na nim, że bury mruczek o imieniu Monti leży w jednym z elementów swojego domku, podczas gdy królik Waffles siedzi tuż obok.

Kotek szybko się orientuje, w jaki sposób zagrać swojemu przyjacielowi na nosie - i to dosłownie! Monti zaczyna wymachiwać ogonem i raz po raz uderza nim po króliczym pyszczku. Waffles nie pozostaje obojętny na tak bezpośrednie zaczepki i zamiast stawiać się w pozycji ofiary, szybko odpłaca kotu pięknym za nadobne. Zobaczcie sami!

Właścicielka zwierzaków nie może powstrzymać śmiechu, widząc, jak Waffles tupie ze zdenerwowania i niezadowolenia, a nawet kilkukrotnie kopie Montiego. Nie trzeba być specjalistą od zwierzęcego behawioryzmu, by wiedzieć, że w ten sposób pokazuje, że jest obrażony! Miejmy nadzieję, że złość na kociego towarzysza zabaw szybko mu przejdzie.

Sunia

Trudno uwierzyć, co połknęła malutka sunia. Prześwietlenie żołądka ujawniło jej tajemnicę

CZYTAJ DALEJ

Czy kot może żyć pod jednym dachem z królikiem?

Wydawałoby się, że koty i króliki raczej nie są idealnymi współlokatorami, zważywszy na drapieżny charakter tych pierwszych. Wielu właścicieli zwierząt z pewnością obawia się o zdrowie i bezpieczeństwo tuptających pupili, dlatego rezygnuje z prób nawiązania udanych więzi międzygatunkowych. Wprawdzie nie można umniejszać wpływu instynktu łowieckiego na zachowanie kotów.

Okazuje się jednak, że łączenie kotów i królików nie musi od samego początku być skazane na niepowodzenie. Wszystko zależy od charakteru zwierzaków i naszego zaangażowania w rozwój ich relacji.

Prawdą jest, że starsze zwierzęta rzadziej akceptują różnice między sobą. Niemniej jednak jeśli oba futrzaki są młode i już od wczesnych lat będą dorastać razem, to szanse na stworzenie między nimi przyjaznych relacji rosną. Dzięki wspólnemu wychowaniu koci łowca nie będzie postrzegał swojego kompana jako zdobyczy.

Zanim jednak wprowadzisz królika do domu kota, zastanów się, czy Twój mruczek lubi bawić się z innymi zwierzętami, a także czy nie jest przesadnie zazdrosny i terytorialny. Jeśli chcesz zmniejszyć u niego poziom agresji oraz rywalizacji o uwagę opiekunów, warto rozważyć sterylizację bądź kastrację.

Chcąc, by kotek i królik zapałały do siebie sympatią, zacznij od umieszczania uszaka w klatce, by mruczek mógł się oswoić z obecnością nowego towarzysza. Jeśli masz pewność, że dynamika łączących je relacji nie budzi wątpliwości, a między osobnikami nie dochodzi do tarć, to dopiero wtedy możesz pozwolić, by zwierzaki bawiły się we wspólnej przestrzeni. Nie zapominaj jednak, by nigdy nie zostawiać ich samych i bez opieki oraz spędzać z nimi tyle samo czasu.

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: youtube/Sarah Cuthbertson

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >