Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Kot zaczepia królika. Uszak nie wytrzymał, jego reakcja przechodzi najśmielsze oczekiwania
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.06.2022 17:54

Kot zaczepia królika. Uszak nie wytrzymał, jego reakcja przechodzi najśmielsze oczekiwania

Królik i kot
youtube/ Sarah Cuthbertson

Czy królik i kot mogą się zaprzyjaźnić? Tak, ale pod warunkiem, że nauczą się przebywać razem w pokojowej atmosferze. Kotek imieniem Monti oraz królik nazywany Waffles są tego przykładem, choć, jak to bywa w przyjaźni, od czasu do czasu lubią się wzajemnie zaczepiać.

Konflikt i nieporozumienie to normalne zjawiska, które zdarzają się niemal w każdej relacji, zarówno w ludzkim, jak i zwierzęcym świecie. Na szczęście nie każda kłótnia musi od razu kończyć się zrywaniem znajomości. Przykład przyjacielskiej sprzeczki pomiędzy kotem i królikiem zarejestrowano na niespełna minutowym filmie.

Królik odpłacił się kotkowi

Sarah Cuthbertson opublikowała w sieci nagranie, na którym widać, jak kot i królik wzajemnie się zaczepiają. Widzimy na nim, że bury mruczek o imieniu Monti leży w jednym z elementów swojego domku, podczas gdy królik Waffles siedzi tuż obok. Kotek szybko się orientuje, w jaki sposób zagrać swojemu przyjacielowi na nosie - i to dosłownie! Monti zaczyna wymachiwać ogonem i raz po raz uderza nim po króliczym pyszczku. Waffles nie pozostaje obojętny na tak bezpośrednie zaczepki i zamiast stawiać się w pozycji ofiary, szybko odpłaca kotu pięknym za nadobne. Zobaczcie sami!

Właścicielka zwierzaków nie może powstrzymać śmiechu, widząc, jak Waffles tupie ze zdenerwowania i niezadowolenia, a nawet kilkukrotnie kopie Montiego. Nie trzeba być specjalistą od zwierzęcego behawioryzmu, by wiedzieć, że w ten sposób pokazuje, że jest obrażony! Miejmy nadzieję, że złość na kociego towarzysza zabaw szybko mu przejdzie.

Czy kot może żyć pod jednym dachem z królikiem?

Wydawałoby się, że koty i króliki raczej nie są idealnymi współlokatorami, zważywszy na drapieżny charakter tych pierwszych. Wielu właścicieli zwierząt z pewnością obawia się o zdrowie i bezpieczeństwo tuptających pupili, dlatego rezygnuje z prób nawiązania udanych więzi międzygatunkowych. Wprawdzie nie można umniejszać wpływu instynktu łowieckiego na zachowanie kotów.

Okazuje się jednak, że łączenie kotów i królików nie musi od samego początku być skazane na niepowodzenie. Wszystko zależy od charakteru zwierzaków i naszego zaangażowania w rozwój ich relacji.

Prawdą jest, że starsze zwierzęta rzadziej akceptują różnice między sobą. Niemniej jednak jeśli oba futrzaki są młode i już od wczesnych lat będą dorastać razem, to szanse na stworzenie między nimi przyjaznych relacji rosną. Dzięki wspólnemu wychowaniu koci łowca nie będzie postrzegał swojego kompana jako zdobyczy.

Zanim jednak wprowadzisz królika do domu kota, zastanów się, czy Twój mruczek lubi bawić się z innymi zwierzętami, a także czy nie jest przesadnie zazdrosny i terytorialny. Jeśli chcesz zmniejszyć u niego poziom agresji oraz rywalizacji o uwagę opiekunów, warto rozważyć sterylizację bądź kastrację.

Chcąc, by kotek i królik zapałały do siebie sympatią, zacznij od umieszczania uszaka w klatce, by mruczek mógł się oswoić z obecnością nowego towarzysza. Jeśli masz pewność, że dynamika łączących je relacji nie budzi wątpliwości, a między osobnikami nie dochodzi do tarć, to dopiero wtedy możesz pozwolić, by zwierzaki bawiły się we wspólnej przestrzeni. Nie zapominaj jednak, by nigdy nie zostawiać ich samych i bez opieki oraz spędzać z nimi tyle samo czasu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: youtube/Sarah Cuthbertson