Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collager (2)

unsplash/Zoltan Tasi

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

17 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Koty używają mowy ciała jako podstawowego środka komunikacji – zarówno z nami, jak i z innymi zwierzętami. Ustawienie wibrysów, uszu, ogona, wielkość źrenic - tu wszystko ma znaczenie, ale co w kocim języku oznacza podnoszenie pupy podczas głaskania? Odpowiedź może być zaskoczeniem nawet dla prawdziwych miłośników mruczków.

Czemu służy wyginanie ciała w łuk i wystawianie zadka w górę? Ta charakterystyczna poza nazywana jest "kocią windą" (w oryginale butt elevator) i zazwyczaj wprawia ludzi w zażenowanie. W rzeczywistości zwyczaj "wypinania się" przez kota ma co najmniej cztery możliwe interpretacje. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat poszczególnych przekazów kociej mowy ciała.

Rytuał powitalny w świecie zwierząt

Wszyscy wiemy, że standardowe powitanie między psami to obwąchiwanie się pod ogonem. Choć z ludzkiego punktu widzenia taka forma pozdrowienia jest nieco wstydliwa, dla zwierząt to całkowicie normalne zachowanie, ponieważ to właśnie po bokach odbytu znajdują się gruczoły okołoodbytowe, z których wydobywa się silny zapach. Zawarte w nim feromony stanowią swoisty znak rozpoznawczy, dzięki któremu czworonogi uzyskują informacje o sobie.

Koty natomiast również używają swoich tyłków do komunikacji ze światem, lecz w ich przypadku powitanie z innymi mruczkami zazwyczaj zaczyna się na drugim końcu, na pysku i szyi, gdzie umiejscowione są gruczoły zapachowe. Wytwarzane przez nie feromony pełnią szczególną rolę w komunikacji między kotami.

Jeśli pierwsze interakcje między zwierzętami odbędą się w pokojowej atmosferze, wąchanie będzie na ogół kontynuowane wzdłuż ciała i ostatecznie kończy się pod uniesionym ogonem. Przejdźmy więc do sedna sprawy. 

Zdjęcie z kliniki

Weterynarz miał operować zwierzęta bez znieczulenia. Odniósł się do zarzutów: "To zemsta byłej partnerki"

CZYTAJ DALEJ

Winda jedzie w górę, czyli dlaczego kot podnosi pupę?

Odwracając się tyłem i unosząc ogon, prezentując swoje wdzięki, kot wysyła jasny przekaz - zostałeś przez niego zaakceptowany. Taką postawę przyjmują nie tylko kotki w rui, które znaczą teren i dają sygnał, że są gotowe do kopulacji. W końcu nie każdy mruczek ma romantyczne zapędy wobec swojego właściciela.

Zwierzę wypinające pupę okazuje w ten sposób swoją uległość i uznaje naszą dominującą pozycję. Tę charakterystyczną pozę można więc zinterpretować jako swoiste zaproszenie do wymiany zapachów, zaś pupil, który ukrywa dolne partie swego ciała, nie ma ochoty na poznawanie się z innymi.

Oprócz tego, jeśli zauważyłeś, że kociak "winduje" w trakcie głaskania, drapania i innych pieszczot, to znak, że sprawiasz mu przyjemność i uprasza się o kontynuację. Wówczas spróbuj podrapać go u nasady ogona - zwierzaki uwielbiają być miziane w tym miejscu!

Kolejną możliwą interpretacją "kociej windy" jest nawyk z dzieciństwa. Kocięta w pierwszym okresie życia są niezdolne do samodzielnego wypróżniania i oddawania moczu, dlatego najskuteczniejszym bodźcem stymulującym prawidłową pracę jelit i nerek jest dotyk. Wówczas kotka kilka razy dziennie dokładnie myje swe dzieci, nie omijając okolic odbytu i  ujścia narządów moczowo-płciowych, na co młode reagują wydalaniem moczu i kału. Wraz z rozwojem kociąt zachowanie pielęgnacyjne przeistacza się w istotną interakcję służącą nawiązywaniu relacji z innymi zwierzętami oraz ludźmi.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: koty.pl, wszystkookotach.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

Czytaj więcej >