Komenda Stołeczna Policji opublikowała film instruktażowy: jak się zachować, gdy atakuje nas pies?
Policjanci z Komendy Stołecznej Policji biją na alarm. Każdego roku tylko w Warszawie dochodzi do ponad tysiąca przypadków nieostrożnego trzymania psa, które kończy się atakami i pogryzieniami. Funkcjonariusze opublikowali film instruktażowy, na którym tłumaczą, co robić w przypadku ataku psa.
Psy nigdy nie atakują ludzi bez powodu. Mogą jednak okazywać lęk i agresję wobec obcych i chęć obrony swego właściciela. Atak może być wywołany przez drażnienie psa, jak szarpanie go, zabieranie mu zabawek, a zwłaszcza jedzenia.
Atak psa jest winą właściciela
Do ataków psów na ludzi dochodzi najczęściej wtedy, gdy pies jest zostawiony bez opieki, gdy nie ma smyczy w czasie spaceru lub gdy ucieknie ze źle zabezpieczonej posesji.
Atak psa może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku pogryzienia lub przewrócenia człowieka przez zwierzę. W mniej drastycznych przypadkach właściciel zwierzęcia, które zaatakowało przechodnia, może dostać mandat, w cięższych jednak sprawa może trafić do sądu.
Jak wskazują policjanci z KSP, pies zawsze daje znać mową ciała, że jest gotowy do ataku. Szczeka, warczy, obnaża zęby, jeży sierść, ogon trzyma na sztorc, często skacze wokół człowieka, osaczając go w ten sposób.
Co robić, gdy atakuje nas pies? 5 kroków
Policjanci z Komendy Stołecznej Policji przygotowali i opublikowali na Facebooku film z instrukcjami, co robić w przypadku ataku psa.
Po pierwsze, nie należy przed psem uciekać. Choć to mało intuicyjne, ma sens. Pies posiada instynkt ścigania zdobyczy, więc ucieczka może tylko wyzwolić w nim więcej agresji i pomóc w ostatecznej decyzji o ataku.
Po drugie, nie należy patrzeć w oczy agresywnemu psu, bo może go to sprowokować.
Po trzecie, najlepiej nie okazywać strachu. Zwierzęta odczytują strach jako słabość i chęć podporządkowania się, co tylko zachęci agresywnego psa do ataku.
Po czwarte, nie należy się odwracać plecami do psa, bo większe i cięższe zwierzęta mogą skoczyć na człowieka i go przewrócić. Najlepiej stanąć do zwierzęcia bokiem na lekko rozstawionych nogach, co zapewnia stabilność.
Po piąte, jeśli pies atakuje i gryzie, najlepiej przyjąć pozycję żółwia. Pozwala ona osłonić wszystkie wrażliwe części ciała, które pies mógłby zaatakować. By przyjąć pozycję żółwia, należy spleść dłonie, chowając kciuki do wewnątrz, następnie osłonić dłońmi kark, a łokciami uszy, kucnąć i przyciągnąć głowę do kolan.
Zobaczcie film instruktażowy, opublikowany na Facebooku Komendy Stołecznej Policji.
Źródło: policja.waw.pl, Facebook.com @komendastolecznapolicji
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Kolczasty terrorysta zastraszył mieszkańców Bielska Podlaskiego. Został schwytany na plebanii
Rodzina pogrążyła się w rozpaczy. Weterynarz popełnił błąd, uśpił nie tego psa
Nagrała potyczkę szczurów na parkingu. Walka była zacięta, wszystkiemu przyglądał się kot