Swiatzwierzat.pl

Instagram/carolinegrace111

Kociak rodzi się z wadą genetyczną. To nie przeszkadza mu w tym, by podbijać miliony serc

22 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Poznajcie Stellę - kotkę o naprawdę niecodziennym wyglądzie łapek spowodowanym wadą genetyczną. Chociaż od samego początku miała w życiu pod górkę, z biegiem czasu udowodniła, że ma w sobie wolę walki i jest wyjątkowa pod każdym względem. Natura nieustannie nas zaskakuje i często płata figle, które czasami stają się najważniejszym atutem danego zwierzaka. Tak też było w przypadku małej Stelli. Kociątko przyszło na świat z polidaktylią, czyli wadą wrodzoną polegającą na wykształceniu dodatkowych palców.

Kotka jako jedyna przeżyła poród

Stella urodziła się na skutek cięcia cesarskiego, ponieważ jej mama ciężko chorowała i nie była w stanie wydać potomstwa na świat siłami natury. Niestety była jedynym kociakiem spośród miotu liczącego sześć maluchów, który przeżył. Na tym problemy się nie kończyły.  Sprawę jeszcze bardziej skomplikował fakt, że matka Stelli nie mogła wykarmić jedynego ocalałego kociaka. Przez to Stella nie otrzymała wzmocnienia w postaci siary, czyli pierwszego mleka matki, zawierającego składniki najpotrzebniejsze młodym po porodzie. Nowo narodzony kociak nie wytworzył jeszcze własnych przeciwciał i dlatego jest narażony na wiele różnych infekcji, stąd spożycie siary jest niezwykle istotne w procesie rozwoju potomstwa.

Na szczęście nowo narodzonego mruczka nie pozostawiono na pastwę losu. Przyjęła go Caroline Grace, wolontariuszka w programie Saving One Life, czyli ochotniczej akcji ratunkowej dla kotów. Tym, co natychmiastowo przykuło uwagę kobiety, był wyjątkowy wygląd łapek podopiecznej.

Mruczek o łapkach nie z tej ziemi

Zwykle koty mają po 5 palców w każdej przedniej łapie i po 4 w tylnej, co daje łącznie 18 palców, jednak Stella urodziła się dodatkowym palcem na obu przednich łapach i dwoma dodatkowymi palcami na każdej z tylnych łap. Natura obdarzyła ją w sumie 24 palcami. Co ciekawe, u kocich rekordzisty palców potrafi być aż 28! Grace skonsultowała się z lekarzem weterynarii w sprawie nienaturalnego wyglądu łap Stelli, ale na szczęście wrodzona mutacja w żaden sposób nie upośledza zdrowia kota, nie wiążą się z nią żadne dodatkowe niedomagania czy wady rozwojowe. 

Odtąd przez najbliższe dni wolontariuszka karmiła Stellę przy pomocy butelki o każdej porze dnia i nocy. Nieoczekiwanie piątego dnia stan zdrowia kotki się pogorszył. Kociątko zmagało się z wysoką gorączkę i nie było w stanie nic zjeść. Była całkowicie ospała i miała trudności z oddychaniem.

Zwierzę trafiło do kliniki weterynaryjnej na oddział intensywnej terapii, gdzie musiało otrzymać kuracją antybiotykową oraz terapię tlenową. Chociaż Grace kilkukrotnie zwątpiła, czy uda się utrzymać malutką kotkę przy życiu, wkrótce Stella poczuła się lepiej i wróciła do domu.

- Ta mała była naprawdę cudownym wojownikiem. Jej pierwsze dni na świecie były niesamowicie trudne – powiedziała Caroline w wywiadzie dla Love Meow.

Z pomocą swojej opiekunki oraz lekarzy Stella zmieniła się z chorowitego kociątka w zdrową, pełną energii kotkę, przed którą nie ukryje się żadna zabawka. Gdy wyzdrowiała i osiągnęła odpowiedni wiek, została zaadoptowana przez nową rodzinę, aby żyć szczęśliwym życiem, na które zasługuje każdy kotek.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: iheartcats.com

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Odnaleźli zaginioną 25-letnią kotkę po dwóch latach rozłąki. Jej reakcja na właścicieli wywołuje łzy
Czytaj więcej >

Koty

Niewidomy kot przytula każdego, kogo spotka. Marzy tylko o kochającej rodzinie
Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego źrenice kociego oka zmieniają kształt? Można się mocno zdziwić
Czytaj więcej >

Koty

Kotek podąża za każdym, kogo spotka. Na jego obróżce znajduje się ważny apel
Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot cierpliwie czekał na ławce, żeby ktoś zwrócił na niego uwagę. Do czasu
Czytaj więcej >

Koty

Czekała na pociąg, nagle mignęło jej małe stworzenie na torach. W akcji specjalne służby, musieli je ocalić
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Koty

Koty

Kamila Sabatowska

Przygarnęli kotkę, która dopiero co została mamą. Zerknęli na łapki kociąt i przetarli oczy ze zdziwienia
Czytaj więcej >
Koty

Kamila Sabatowska

Ile kotów potrafisz dostrzec na obrazku? To zagadka dla prawdziwych koneserów testów na spostrzegawczość
Czytaj więcej >
Koty

Lena Tomaszewska

Adoptowała 18-letnią kotkę, nie spodziewała się, że zwierzę odwdzięczy się w ten sposób
Czytaj więcej >
Koty

Lena Tomaszewska

Gdzie głaskać kota, aby sprawić mu największą przyjemność? Te miejsca zdecydowanie omijaj
Czytaj więcej >
Koty

Lena Tomaszewska

Rasy kotów z najpiękniejszymi oczami. Ich spojrzenie hipnotyzuje
Czytaj więcej >
Koty

Klaudia Piechocka

Wołasz kota po imieniu? Popełniasz znaczący błąd
Czytaj więcej >