Swiatzwierzat.pl
Koala

unsplash/Michael Williams II

Koale na skraju wymarcia. Populację zwierząt dziesiątkują choroby weneryczne

18 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Niepokojące wieści z Australii. Weterynarze stoją przed niezwykle trudnym zadaniem, jakim jest zapobieganie depopulacji australijskich koali. Chociaż pożary i upały to główne przyczyny wymierania tego gatunku, naukowcy alarmują, że nowym zagrożeniem stała się bakteryjna choroba weneryczna.

Australijska Fundacja Koali przekazała, że w ciągu trzech lat populacja australijskich koali zmniejszyła się o 30 procent. Winne temu zjawisku są przede wszystkim pożary przełomu 2019 i 2020, które strawiły australijskie busze.

Bilans pożogi jest oszałamiający - prawie 3 mld koali, kangurów i innych zwierząt zginęło lub utraciło siedliska w wyniku klęski żywiołowej. Jak informują naukowcy, po niedawnym kryzysie na horyzoncie pojawiło się nowe zagrożenie. Australijskie misie mają poważne kłopoty.

Symbol Australii wymiera

Torbacze masowo zapadają na chlamydiozę, niebezpieczne schorzenie przenoszone drogą płciową. Jest to wyjątkowo podstępna choroba, gdyż najczęściej przebiega bez objawów i niesie za sobą szereg bardzo groźnych powikłań.

- Jest to okrutna choroba, która powoduje wyniszczające zapalenie spojówek, infekcje pęcherza, a czasami bezpłodność - wyjaśnia Amber Gillett, weterynarz Australia Zoo Wildlife Hospital i koordynator badań.

Naukowcy zaznaczają, że w niektórych regionach kontynentu na chlamydiozę choruje nawet połowa populacji. Niewykluczone, że choroba przenoszona jest także z matek na noworodki.

Tusia

Pet Patrol Rybnik pożegnali uwielbianą podopieczną. „Serce Tusi nie wytrzymało"

CZYTAJ DALEJ

Na pomoc zwierzętom Australii

Chociaż naukowcy od dłuższego czasu mieli świadomość ryzyka, wszelkie dotychczasowe środki zapobiegawcze przeciwko rozprzestrzenianiu bakterii wśród gatunku zawiodły. Aby zapobiec epidemii choroby, podjęto decyzję o szczepieniu zwierząt.

Dotychczas zaszczepiono ponad 400 australijskich koali. Każde zwierzę otrzymało jedną dawkę szczepionki, a także zostało zaczipowane przed wypuszczeniem na wolność.

Tymczasem w Australia Zoo Wildlife Hospital w Queensland rozpoczęto testy szczepionki. Jeśli rezultaty okażą się zadowalające, w ciągu najbliższych trzech miesięcy planowane jest jej wdrożenie na szeroką skalę.

Zobacz zdjęcia:


Źródło: onet.pl

Przetestuj swoją wiedzę o gryzoniach!

Pytanie 1 z 8

Największym gatunkiem chomika jest...?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >