Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Karmy dla zwierząt drożeją w oczach, ale na tym nie koniec. Mamy złe wieści dla posiadaczy pupili
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 17.08.2023 13:44

Karmy dla zwierząt drożeją w oczach, ale na tym nie koniec. Mamy złe wieści dla posiadaczy pupili

Karma dla zwierząt domowych drożeje w zastraszającym tempie
Karma dla zwierząt domowych drożeje w zastraszającym tempie, fot. Lena Tomaszewska, iberion

Analitycy nie mają żadnych wątpliwości – karma dla zwierząt domowych to jeden z najbardziej drożejących produktów. Właściciele pupili muszą szykować portfele, bowiem nic nie wskazuje na to, żeby trend miał się w najbliższym czasie odwrócić. Dlaczego karma dla zwierząt domowych jest coraz droższa? Wpływ na to ma szereg czynników, a inflacja jest tylko jednym z nich. Znamy prognozy na najbliższe miesiące. Ile przyjdzie nam zapłacić za wyżywienie pupila?

Raport cen żywności nie pozostawia złudzeń. Karma dla zwierząt domowych najszybciej drożejącym produktem

Karma dla zwierząt domowych znalazła się na samym szczycie raportu najszybciej i najbardziej drożejących produktów. Przeprowadzona w marcu analiza wykazała, że ta kategoria produktów zanotowała wzrost cen o 46,4% względem roku ubiegłego. Według ekspertów to dopiero początek. Nie wygląda na to, żeby trend miał się zmienić.

Podwyżki średnich cen obejmujących kategorie produktów sklepowych przez najbliższe kilka, a może nawet kilkanaście miesięcy będą dwucyfrowe w ujęciu rok do roku. Niestety, konsumenci będą mocno odczuwać wysokie wzrosty cen, choć poszczególne produkty będą notowały różne skoki – mówi dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito. 

Analitycy uczelni WSB Merito oraz platformy UCE RESEARCH opublikowali raport “Indeks cen w sklepach detalicznych”, w którym porównali ceny 88 tys. produktów. To właśnie karma dla zwierząt domowych znalazła się na szczycie tego zestawienia.

wzrost ceny karmy.jpg
Karma dla zwierząt domowych to najszybciej drożejący produkt, fot. pixabay/outsideclick
Kłusownik polował na tygrysa, ale nie zabił go za pierwszym strzałem. "Bestia" wróciła się zemścić

Karma dla zwierząt jest coraz droższa. Dlaczego?

W wyniku raportu eksperci ustalili, że pokarm dla psów od zeszłego roku zdrożał o 46,4%, przy czym karmy dla kotów zanotowały wzrost ceny o 46,8%, a dla psów – 46,1%. Jak widać, różnica jest niewielka.

Kocia karma różni się składem od psiej. Ta dla mruczków zawiera bowiem mniej węglowodanów, których ci typowi mięsożercy powinni spożywać mniej. Mimo to wzrost cen jest porównywalny dla tych dwóch kategorii produktów. Dlaczego?

Żywność dla domowych pupili drożeje ze względu na rosnące koszty surowców, w tym produktów odzwierzęcych oraz tłuszczy. Dodatkowo w cenie karm uwzględniony jest efekt podwyżki opłat za prąd. A przy produkcji tych artykułów zużywane są duże ilości energii elektrycznej – komentuje dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Wypowiedź eksperta sugeruje, że wzrost cen może być związany z podwyżką opłat za prąd. Sam wzrost cen mięsa, które jest głównym składnikiem karmy, wynosi według raportu 22,4%. Jednocześnie tanieją niektóre warzywa i tłuszcze zwierzęce wykorzystywane przy produkcji jedzenia.

Ceny mięsa powinny się stabilizować, wraz ze stopniową odbudową pogłowia zwierząt rzeźnych. Natomiast co do warzyw, nie jestem optymistyczny i uważam, że będą one drożeć jesienią, w związku ze stratami spowodowanymi suszą – mówi Marcin Luziński z Santander Bank.

wzrost ceny karmy (1).jpg
Podwyżki cen karmy są związane ze wzrostem opłat za prąd, fot. pixabay/Priscilla Du Preez

Karma dla pupilów drożeje, a jednak sami coraz chętniej wydajemy na nią więcej

Chociaż karma dla zwierząt drożeje jak nigdy, Europejska Federacja Przemysłu Karma dla Zwierząt Domowych (FEDIAF) zauważa, że w tym samym czasie coraz częściej z własnej woli sięgamy po produkty z wyższej półki. Trendy konsumenckie pokazują, że chcemy zapewnić naszym pupilom jak najlepsze jakościowo jedzenie. Karmy premium notują coraz wyższą sprzedać wśród właścicieli, którzy dbają o zdrowie zwierząt. Kochających opiekunów nie zniechęcają wysokie ceny – za dobrej jakości produkt potrafią zapłacić więcej.

Źródło: next.gazeta.pl, uce-pl.com, zooplus.pl