Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Lepsze jest ciepłe czy zimne jedzenie dla kota? Mruczki są wybredne, ale nie dziw się, że grymaszą
Klaudia Piechocka
Klaudia Piechocka 12.05.2023 11:07

Lepsze jest ciepłe czy zimne jedzenie dla kota? Mruczki są wybredne, ale nie dziw się, że grymaszą

Kot je z miski
unsplash/Sincerely Media

Koty często są wybredne jeśli chodzi o podawaną karmę. Uwielbiają rutynę i nie przepadają za zmianami. Okazuje się, że ich narzekania są często uzasadnione. Czy koty powinny jeść zimne jedzenie? A może wolą ciepłe pokarmy - co najmniej w temperaturze pokojowej? Wyjaśniamy.

Kocie pupile mają własne preferencje dotyczące temperatury posiłków. Lepsze jest ciepłe czy zimne jedzenie dla kota? A może nie ma to w ogóle znaczenia?

Jaka jest idealna temperatura kociego posiłku?

Twój pupil zapewne lubi bardziej jedną karmę niż inną. Tak jak ludzie, koty mają swoje preferencje do rodzaju jedzenia. Co jednak gdy mruczek odmawia zjedzenia drugiej połowy puszki z ulubioną karmą?

Powodem może być niska temperatura posiłku. Zimne jedzenie nie wydziela wielu zapachów, po podgrzaniu zaobserwować możemy więcej aromatu. Koty również zwracają uwagę na walory węchowe, zimna karma nie jest dla nich wystarczająco atrakcyjna.

Najbardziej pociągające jest dla pupili jedzenie, które temperaturą zbliżone jest do ich ciała. Zbyt zimna karma może być nieprzyjemna dla zębów i żołądka mruczka. Z drugiej strony zbyt gorąca może narazić go na oparzenia. 

Zwierzątko niewiele większe od liścia spało na leśnej ściółce. Nie wiedziała, czym jest, dopóki nie podniosło łebka

Czy można podgrzać jedzenie dla kota?

Kocią karmę można podgrzać, by pachniała atrakcyjniej niż w zimnej lub pokojowej temperaturze. Ważne jest odpowiednie zwiększenie ciepła, ponieważ zbyt gorąca karma może spowodować oparzenia. Najlepiej za pomocą ręki sprawdzić, czy jedzenie jest gotowe do spożycia przez mruczka.

W jaki sposób najlepiej podgrzać kocie jedzenie? Opcji jest kilka:

  • Z użyciem mikrofalówki - nałóż karmę do miski, która nadaje się do podgrzewania w mikrofali. Nie wkładaj metalowej puszki do urządzenia. Następnie zmień ustawienia na najniższą moc. Podgrzewaj przez 30 sekund, następnie zamieszaj i w razie potrzeby powtarzaj czynność. 
  • Z użyciem gorącej wody - łatwiej niż w przypadku mikrofalówki jest śledzić temperaturę karmy. Wystarczy umieścić puszkę w misce z wodą, odstawić na kilka minut i co jakiś czas zamieszać.
  • Zostawiając na blacie kuchennym - w tej metodzie karma osiągnie jedynie temperaturę pokojową. Czas przygotowania jest również dłuższy, zajmie około godziny lub więcej. 

Niektóre koty nie mają problemu z jedzeniem zimnej karmy. W takim przypadku nie musisz się martwić, czy podgrzejesz ją odpowiednio.

Czy kocią karmę trzeba trzymać w lodówce?

Nie musisz przechowywać w lodówce zamkniętych puszek z jedzeniem. Pozostawienie ich w temperaturze pokojowej jest w porządku, o ile miejsce jest zacienione.

Po otwarciu opakowania z karmą wszelkie resztki należy schłodzić. Zapewnienie niskiej temperatury powstrzyma rozwój bakterii, które mogą spowodować zatrucie twojego pupila. Otwartą puszkę przykryj i włóż do lodówki, może tam leżeć do 5 dni, po tym czasie należy wyrzucić resztki. 

Jeśli twój kot lubi świeżą karmę, a nie masz czasu na codzienne podgrzewanie, dobrym rozwiązaniem mogą być saszetki z jedzeniem. Są mniejsze niż puszki, dlatego nie zostają resztki, które trzeba chłodzić i ponownie podgrzewać. 

Źródło: thehappycatsite.com, mrbosscat.com

Tagi: Kot Porady
Przyszła do kliniki dla zwierząt i rzuciła pojemnikiem po kebabie na ladę. Personel zamarł, gdy uniósł wieko
Pudełko po jedzeniu
Smutnego odkrycia dokonano w jednej z paryskich klinik weterynaryjnych. W recepcji „La patte de l'espoir” pojawiła się kobieta trzymająca pojemnik do dań na wynos, po czym rzuciła tackę na ladę i wyszła. W opakowaniu znajdowało się kocię, którego waga nie przekraczała 100 gram. Zwierzątko najprawdopodobniej dopiero co przyszło na świat.Wiele osób cieszy się z posiadania niewysterylizowanej kotki i perspektywy posiadania kociej gromadki. Nie ma co się oszukiwać: kocięta są urocze. Rzeczywistość jest jednak brutalna, a co roku wiosną i wczesnym latem setki kociąt umiera na ulicach bądź zasila grono podopiecznych już i tak przepełnionych schronisk. 
Czytaj dalej
Takiego unikatu jeszcze nie widzieliśmy, istna perełka. Za niezwykłą urodę przyszło mu zapłacić wysoką cenę
Kolczatka australijska
W stanie Nowa Południowa Walia zaobserwowano albinotyczną odmianę kolczatki australijskiej. “Widziałem setki kolczatek, ale nigdy nie widziałem białego osobnika. To było coś niesamowitego” - emocjonują się mieszkańcy Bathurst, którzy jako pierwsi dostrzegli rzadkie stworzenie. Ze względu na wyróżniające cechy wyglądu, zwierzętom-albinosom nie jest łatwo przeżyć w dziczy.Mieszkaniec Australii, Geoff Hadley, natknął się na kolczatkę-albinosa na lokalnej drodze. Mężczyzna pomógł zwierzęciu przejść bezpiecznie przez ulicę. Na początku myślał, że zostało potrącone przez samochód, ponieważ nie było w stanie chodzić. 
Czytaj dalej