Swiatzwierzat.pl
Ile miesięcznie kosztuje utrzymane kota?

Pixabay.com

Ile miesięcznie kosztuje utrzymane kota?

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kot jest – jak wiadomo – bezcenny, a jego towarzystwo wynagradza nam z nawiązką wszelkie wydatki. Mimo to warto wiedzieć, ile miesięcznie kosztuje utrzymanie kota na dobrym poziomie, choć bez luksusów. Sprawdź listę wydatków i do

Ile kosztuje utrzymanie kota? Przybliżone szacunki

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile miesięcznie kosztuje utrzymanie kota. To dlatego, że wszystkie części składowe ostatecznej kwoty – ceny karmy, żwirku, akcesoriów i zabawek – mogą się bardzo od siebie różnić.

Jedne koty żyją całkiem szczęśliwie z minimalnym tylko wyposażeniem, jedząc karmę ze średniej półki, załatwiając się do taniego żwirku i śpiąc na kocu w kącie pokoju. Inne koty z kolei opływają w luksusy, jedzą drogą, śpią drogo, nawet wypróżniają się drogo, do tego co tydzień dostają nową drogą zabawkę, co miesiąc odwiedzają fryzjera i są pod stałą obserwacją renomowanej kliniki weterynaryjnej.

Co kot, to inna kwota. Poniżej prezentujemy przybliżone oszacowanie tego, ile kosztuje miesięcznie utrzymanie kota na dobrym poziomie, ale bez ekstrawagancji.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Podstawowa wyprawka

Największe koszty kot generuje na samym początku swojej kariery domowego pupila, gdy trzeba sprawić mu kilka niezbędnych sprzętów. Kot musi mieć transporter, by można go było przynieść do domu i zabrać do weterynarza. Musi też mieć miskę na karmę i zapas karmy, drugą miskę na wodę, kuwetę ze żwirkiem, drapak i szczotkę do sierści.

Porządna wyprawka dla kota może kosztować ok. 400-500 zł, ale zupełna podstawa – plastikowy transporter, miski, drapak, kuweta ze żwirkiem i torba karmy – może zamknąć się w ok. 200-300 zł.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Karma

W zestawieniu miesięcznych kosztów utrzymania kota pierwsze miejsce zajmuje karma. Kot musi jeść, i to dobrze – od tego zależy jego zdrowie i samopoczucie. Dlatego karma dla kota powinna być wysokiej jakości i nie należy na niej oszczędzać.

Oferta karm dla kota jest przebogata, a ich rozpiętość cenowa bardzo duża. Karmy dla kotów dzielą się na suche i mokre. Suche są tańsze, za to mokre zdrowsze.

Przeciętnych rozmiarów kot w ciągu miesiąca zjada ok. 2 kg suchej karmy, o ile nie dostaje do jedzenia nic więcej. Sucha karma dla kota może kosztować od ok. 10 zł do ok. 70 zł za kilogram, w zależności od jakości karmy. Kot karmiony wyłącznie suchą karmą wygeneruje więc koszt między 20 a 140 zł, przy czym lepiej bez żalu wyłożyć tych 140 zł i karmić kota karmą wysokiej jakości.

Karma mokra jest droższa. Najczęściej sprzedaje się ją w saszetkach, ważących do 100 g i kosztujących od 2 zł do 4 zł. Kot musi zjeść dziennie mniej więcej trzy takie saszetki, czyli w ciągu miesiąca spałaszuje ok. 90 saszetek. Koszt wyniesie więc między 180 zł a 360 zł.

Trudno stwierdzić, czy lepiej płacić 140 zł miesięcznie za wysokiej jakości karmę suchą czy 180 zł miesięcznie za niskiej jakości karmę mokrą. Wiele zależy od składu mokrej karmy. Opiekunowie kotów często stosują u nich dietę mieszaną – trochę karmy suchej, trochę mokrej. W zależności od proporcji można przyjąć, że mieszana kocia dieta wygeneruje koszt od ok. 200 do ok. 250 zł.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Żwirek

Żwirek dla kota jest dużo tańszy od karmy. W ciągu miesiąca kot zużyje ok. 5 litrów żwirku – tyle wynosi objętość większych worków. W zależności od jakości żwirku, cena worka będzie inna. Żwirek bentonitowy można dostać już od 8 zł za 5 litrów, drewniany od 10 zł, a silikonowy od 15 zł.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Zdrowie

Wydatki, jakie generuje opieka weterynaryjna nad kotem, są trudne do oszacowania, bo zależą od stanu zdrowia zwierzaka i zdarzają się nieregularnie.

Większość kotów musi przejść zabieg kastracji, który kosztuje średnio od 100 zł do 500 zł. Wszczepienie czipu to jednorazowy wydatek kilkudziesięciu złotych. Szczepienia, zabiegi odrobaczania i usuwania kamienia nazębnego to wydatki okresowe, również nie takie drogie – od kilkudziesięciu do 100 zł.

Można założyć, że w ciągu miesiąca kot będzie potrzebować jednego zabiegu czy szczepienia i wygeneruje koszt ok. 75 zł.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Opcjonalnie legowisko

Legowisko dla kota to wydatek opcjonalny. Kot wybiera sobie najczęściej kilka miejsc do spania w w różnych zakamarkach domu, i okresowo je zmienia. Zwierzak może więc dostać luksusowy koszyk, specjalne legowisko do zawieszenia na kaloryferze, wygodny hamak rozpinany np. między nogami stołu i specjalną antypoślizgową, termoizolacyjna matę na parapet. Może, ale nie musi. Kot chętnie prześpi się też na zwykłym kocu, miękkiej poduszce, puchowym starym swetrze. Legowisko dla kota można zrobić samemu niewielkim kosztem, dlatego nie wliczamy go do zestawienia miesięcznych kosztów utrzymania kota.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Opcjonalnie zabawki

Podobnie zabawki dla kota mogą kosztować fortunę lub zgoła nic. Kot powinien mieć do zabawy wędkę, która najlepiej nadaje się do symulowania polowania, poza tym jednak zwierzak nie potrzebuje markowych sprzętów, by znaleźć sobie rozrywkę. Koty lubią ganiać za tanimi gumowymi piłkami, łapać potrząsane w powietrzu sznurki albo sznurówki, polować na skrawki kartonu.

Koszt wędki dla kota może być różny w zależności od jakości jej wykonania. Może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, które powinnyśmy doliczyć do ceny kociej wyprawki.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Opcjonalnie kosmetyki

Koty o szczególnie długich włosach i gęstym futerku muszą być odpowiednio pielęgnowane. Czesanie i trymowanie może nie wystarczyć i w przypadku wielu ras zaleca się stosowanie także kosmetyków, takich jak suche szampony do włosów czy balsamy i odzywki.

Kosmetyki dla kota mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za tubkę. Większość kotów jednak nigdy nie musi ich nawet oglądać.

Ile kosztuje utrzymanie kota każdego miesiąca? Werdykt

Miesięczne utrzymanie kota na dobrym poziomie, ale bez ekstrawagancji, może kosztować ok. 200-300 zł. W tym:

- za karmę ok. 200 zł (+/- 50 zł)

- za żwirek ok. 10 zł (+/- 5 zł)

- za opiekę weterynaryjną ok. 75 zł (ale równie dobrze może być 0 zł, jeśli akurat w danym miesiącu kotu nic nie dolega ani nie wypada żaden rutynowy zabieg).

Wyprawka dla kota może kosztować ok. 300 zł, ale jest to wydatek jednorazowy, podobnie jak kastracja (między 100 a 500 zł).

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Jak koty zachowują się przed śmiercią?

Czytaj więcej >

Koty

TOP 5 najbardziej uczuciowych ras kotów. To urodzone pieszczochy

Czytaj więcej >

Koty

Puma: największy z małych kotów

Czytaj więcej >

Koty

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty śnią tak samo jak my?

Czytaj więcej >
Miauczący kot

Koty

Dlaczego kot miauczy w nocy? Odpowiedź nie jest wcale oczywista

Czytaj więcej >