Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Bonnie Kittle

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W nawiązaniu do dramatycznego incydentu w Hadlach Kańczuckich, gdzie nastolatka została pogryziona przez psy, policja wystosowała apel do wszystkich Polaków. Służby przypominają, że posiadanie czworonożnych towarzyszy, to nie tylko powód do radości, ale także odpowiedzialność za wszystkie szkody przez nie wyrządzone. 

23 listopada br. dyżurny funkcjonariusz policji z Przeworska otrzymał zgłoszenie o ataku w Hadlach Kańczuckich. Po przybyciu na miejsce służby ustaliły, że, 15-latka idąca ulicą, została zaatakowana przez dwa biegające psy. Jeden z nich ugryzł nastolatkę w łydkę.

Właścicielem biegających luzem zwierząt okazał się 81-letni mieszkaniec gminy Jawornik Polski. Zwierzęta najprawdopodobniej uciekły z prywatnej posesji. Na szczęście były szczepione.

Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli zwierząt

Służby zauważają, że zgłoszenia o niewłaściwej opiece sprawowanej nad zwierzętami nie są rzadkością. Często sytuacja dotyczy wałęsających się bez opieki psów, które mogą stanowić zagrożenie dla osób postronnych.

- Apelujemy do mieszkańców o odpowiednie pilnowanie posiadanych czworonogów. Nieruchomość powinna być ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich. Ponadto nieruchomość musi być oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem - czytamy na oficjalnej stronie Podkarpackiej Policji.

Pies w lesie

Myśliwi szykują odstrzał luźno biegających psów? Leśnicy: „Nie ma takiej możliwości"

CZYTAJ DALEJ

Przypominamy, że każdy właściciel ma obowiązek sprawowania nadzoru nad swoim czworonożnym towarzyszem, natomiast Ci, którzy pozwalają swoim zwierzętom biegać samowolnie poza terenem posesji mogą zostać ukarani mandatem.

Zgodnie z art. 77 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń:

§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny  do 1000 złotych albo karze nagany.

§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Właśnie dlatego w przypadku pogryzienia przez psa, właścicielowi czworonoga, oprócz odpowiedzialności cywilnej, grozi również odpowiedzialność karna. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt opiekun może odpowiedzieć w sądzie.

Źródło: policja.gov.pl

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego psy przekręcają głowę, gdy do nich mówimy?

Czytaj więcej >
Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Psy

Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Czytaj więcej >

Psy

Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?

Czytaj więcej >

Psy

Dzień Kundelka. 5 mitów o najpopularniejszych psach w Polsce

Czytaj więcej >
pies

Psy

Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki

Czytaj więcej >

Psy

"Psy nie są własnością schroniska". Wywiad z Beatą Czernecką

Czytaj więcej >