Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Bonnie Kittle

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W nawiązaniu do dramatycznych incydentów, jakimi jest pogryzienie przez psy, policja wystosowała apel do wszystkich Polaków. Służby przypominają, że posiadanie czworonożnych towarzyszy, to nie tylko powód do radości, ale także odpowiedzialność za wszystkie szkody przez nie wyrządzone. 

Służby zauważają, że zgłoszenia o niewłaściwej opiece sprawowanej nad zwierzętami nie są rzadkością. Często sytuacja dotyczy wałęsających się bez opieki psów, które mogą stanowić zagrożenie dla osób postronnych.

Fala pogryzień przez psy

W listopadzie 2021 roku dyżurny funkcjonariusz policji z Przeworska otrzymał zgłoszenie o ataku w Hadlach Kańczuckich. Po przybyciu na miejsce służby ustaliły, że, 15-latka idąca ulicą, została zaatakowana przez dwa biegające psy. Jeden z nich ugryzł nastolatkę w łydkę. Właścicielem biegających luzem zwierząt okazał się 81-letni mieszkaniec gminy Jawornik Polski. Zwierzęta najprawdopodobniej uciekły z prywatnej posesji. Na szczęście były szczepione.

Kolejna dramatyczna sytuacja rozegrała się w styczniu 2022 roku, kiedy to dwoje młodych ludzi zostało zaatakowanych przez psy myśliwskie. Z zeznań poszkodowanych wynika, że jeden z czworonogów rzucił się 22-latce do gardła. Mimo realnego zagrożenia życia i zdrowia, właścicielka w żaden sposób nie pomogła poszkodowanym osobom i po wszystkim oddaliła się z psami w kierunku domu. Ustalenia służb wykazały, że psy były niezaszczepione

Pies w lesie

Myśliwi szykują odstrzał luźno biegających psów? Leśnicy: „Nie ma takiej możliwości"

CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli zwierząt

- Apelujemy do mieszkańców o odpowiednie pilnowanie posiadanych czworonogów. Nieruchomość powinna być ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich. Ponadto nieruchomość musi być oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem - czytamy na oficjalnej stronie Podkarpackiej Policji.

Przypominamy, że każdy właściciel ma obowiązek sprawowania nadzoru nad swoim czworonożnym towarzyszem, natomiast Ci, którzy pozwalają swoim zwierzętom biegać samowolnie poza terenem posesji mogą zostać ukarani mandatem.

Zgodnie z art. 77 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń:

§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny  do 1000 złotych albo karze nagany.

§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Właśnie dlatego w przypadku pogryzienia przez psa, właścicielowi czworonoga, oprócz odpowiedzialności cywilnej, grozi również odpowiedzialność karna. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt opiekun może odpowiedzieć w sądzie.

Źródło: policja.gov.pl

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >