Swiatzwierzat.pl
Jelenie na peronie

facebooki/Melnyk Lyubov

Jelenie nagle wbiegły na peron dworca. Co robiły w centrum miasta?

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pasażerowie czekający na stacji PKP w Jarocinie stali się świadkami niewiarygodnego zdarzenia. W niedzielne południe dwa dorosłe jelenie znienacka wbiegły na peron i przemknęły tuż obok oczekujących na przyjazd pociągu osób.

Na dworcu kolejowym, w samym centrum miasta zaobserwowano dużych rozmiarów zwierzęta, które opuściły swoje naturalne środowisko. Skąd się tam wzięły i czy mogły zostać spłoszone przez myśliwych?

Jelenie na dworcu w środku miasta

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać, jak jelenie, z odpowiednią im gracją, przeskakiwały między torowiskiem, a peronem, po czym pokonały barierki i zniknęły z horyzontu. Warto zaznaczyć, iż linia najbliższego lasu przebiega około 800 m od stacji.

Skąd zwierzęta mogły znaleźć się w centrum Jarocina? Portal informacyjny jarocinska.pl wyklucza możliwość ucieczki zwierzyny przed myśliwymi, gdyż sezon polowań na byki minął z końcem lutego, a na łanie w połowie stycznia. 

Nie zapominajmy przy tym, że choć jeleń to jeden z największych mieszkańców naszych lasów, który bardzo pewnie czuje się w stadzie i na swoim terytorium, to jednak jest niezwykle płochliwym stworzeniem. Niewykluczone, że zaobserwowane osobniki rzuciły się do ucieczki po usłyszeniu hałasu czy zaobserwowaniu spacerowiczów bądź kłusowników.

Policjantka z Charkowa

Policjantka z Charkowa uciekła do Polski. Zabrała ze sobą rodzinę, 2 psy służbowe i 6 kotów

CZYTAJ DALEJ

Jak reagować na dzikie zwierzęta w mieście?

Obecność dzikich zwierząt (wolno żyjących) w miastach wynika głównie z postępującej urbanizacji, a w konsekwencji utraty leśnych ostoi. Dziki i lisy zapuszczające się na osiedla, kuny grasujące pod maskami samochodów, czasem sarny, a nawet łosie spacerujące środkiem ulicy - ich widok coraz mniej dziwi, ale wciąż u wielu wywołuje lęk.

Zatem gdzie zgłaszać obecność dzikich zwierząt w mieście?

  1. Policja (całodobowy tel. alarmowy - 997),

  2. Straż Miejska (całodobowy tel. alarmowy - 986),

  3. Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowy tel. alarmowy 12 616 59 99),

  4. Całodobowe pogotowie interwencyjne ds. zwierząt dzikich i domowych (numery telefonów do konkretnych jednostek można odszukać na oficjalnej stronie).

Po przyjęciu zgłoszenia powiadamiane są następne organy zgodnie z przyjętą procedurą. Dzięki ujednoliconemu tokowi postępowania, z jasnym i czytelnym podziałem zadań wg kompetencji poszczególnych jednostek, służby mogą szybciej i sprawniej nieść pomoc dzikim stworzeniom.

Źródło: facebooki/Melnyk Lyubov

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >