Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > W lecznicach dla zwierząt zaczyna brakować paszportów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:53

W lecznicach dla zwierząt zaczyna brakować paszportów

Kot w ramionach właścicielki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W gabinetach weterynaryjnych w Warszawie oraz innych dużych miastach zaczyna brakować druków paszportów dla zwierząt domowych. Właściciele psów, kotów i fretek masowo wyrabiają dokumenty dla swoich podopiecznych, co może być związane z eskalacją konfliktu w Ukrainie.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przekazała, że lekarze weterynarii od początku agresji Rosji na Ukrainę obserwują rekordowe zainteresowanie wyrobieniem paszportu dla zwierząt. Właściciele czworonogów mogą mieć pewne obawy w związku z wojną toczącą się w sąsiednim kraju i chcą być przygotowani w razie niespodziewanych okoliczności.

W klinikach weterynaryjnych zabraknie paszportów dla zwierząt towarzyszących?

Paszport dla zwierząt towarzyszących zazwyczaj można otrzymać od ręki w wybranych klinikach weterynaryjnych. Jednakże w obliczu bieżącej sytuacji za wschodnią granicą okres oczekiwania na wyrobienie dokumentu znacznie się wydłużył. Wynika to z niewystarczającej liczby druków paszportów w gabinetach.

Rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner przekazał, że kurierzy nieustannie rozwożą książeczki po izbach okręgowych w całej Polsce, a kolejne partie paszportów dla zwierząt towarzyszących na bieżąco opuszczają biuro. Mimo to, wciąż zgłaszane jest zapotrzebowanie na kolejne sztuki paszportów. W przyszłym tygodniu wysyłki planowane są na wtorek i piątek.

- Drukarnie pracują pełną parą, ale apelujemy o cierpliwość. Prosimy także właścicieli zwierząt, którzy nie potrzebują paszportu w tym momencie, aby nie ulegali panice i odłożyli o kilka tygodni wizytę u lekarza weterynarii. Paszportów nie zabraknie - poinformował rzecznik prasowy Witold Katner, cytowany przez PAP.

Czym jest paszport dla zwierząt? Czy każdy właściciel powinien go wyrobić?

Europejski paszport dla zwierząt domowych to dokument poświadczający tożsamość naszego zwierzęcia podczas przekraczania granicy pomiędzy państwami członkowskimi UE, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii, pobytu na terenie innego kraju oraz podczas wszelkich czynności wymagających potwierdzenia tożsamości zwierzęcia. Dokument ten wystawiany jest dla psów, ale również dla kotów i fretek.

Warto wiedzieć, że nie każdy lekarz weterynarii może wystawić paszport dla zwierzęcia. Mogą to zrobić wyłącznie lekarze weterynarii figurujący w rejestrze lekarzy uprawnionych do wydawania tego dokumentu, dlatego jeśli chcesz podróżować ze swoim pupilem, koniecznie zapoznaj się z Rejestrem Zakładów Leczniczych dla Zwierząt, które mogą wydawać paszporty.

Źródło: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, bankier.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami