Swiatzwierzat.pl
jelenie w jeziorze

facebook.com/OSP Chociwel

Lód zarwał się pod stadem jeleni. Ratowało je kilkudziesięciu strażaków

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Dziś, w środę 3 lutego na jeziorze Ińsko rozegrała się wyjątkowo trudna akcja straży pożarnej. Lód zarwał się pod stadem jeleni, kilkudziesięciu strażaków ratowało zwierzęta. Na ten moment udało się uratować 15 z nich, akcja musiała jednak z

Dramatyczna akcja straży pożarnej, na jeziorze Ińsko w miejscowości Ścienne w województwie zachodniopomorskim zarwał się dziś lód. Przechodzące przez zamarzniętą powierzchnię stado jeleni znalazło się w potrzasku, na miejscu zjawiło się kilkudziesięciu strażaków z jednostek PSP i OSP. Za pomocą lin starali się wyciągnąć zwierzęta z lodowatej wody.

Jelenie na jeziorze Ińsko

Cała akcja ratunkowa rozpoczęta około godziny 16 była bardzo trudna i dramatyczna. Z jeziora udało się wyciągnąć 15 jeleni, jednak większość stada została pod wodą.

- Po dotarciu na miejsce, ze względów na głębokość wody (która wynosiła ok 70 cm) i czas, który w tym momencie był bardzo ważny, aby uratować jak największą ilość zwierzyny, postanowiliśmy wejść na sanie i przysunąć się jak najbliżej tonącego stada. Dzięki temu udało się uratować kilka sztuk więcej - poinformował zastęp OSP Ińsko na Facebooku.

Trudna akcja po kilku godzinach musiała zostać przerwana ze względu na trudne warunki i zapadający zmrok. Strażacy mają wrócić rano, by ratować pozostałe w pułapce jelenie.

Jak informuje Onet, świadkowie potwierdzają, jak dramatyczny był cały incydent. Niektóre z uratowanych jeleni cofały się z powrotem do wody ze strachu przed ludźmi.

Trudna akcja ratunkowa

Wydobyte na powierzchnię zwierzęta były przemoczone i zziębnięte, nacierano je więc słomą. Niestety, dalsza akcja nie miała sensu ze względu na ciemność i trudne warunki, została więc zakończona około 19.30.

- W tej chwili trudno jest oszacować dokładnie, ile zwierząt zostało pod lodem. 15 jeleni udało się uratować, drugie tyle prawdopodobnie nie - mówił w rozmowie z Onetem Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej.

Z kolei około godziny 20 profil Stoją Stargard opublikował następującą aktualizację:

- Strażacy podsumowują akcję ratowania zwierząt! Wyciągnięte zwierzęta 15 sztuk, śmierci w wodzie poniosło około 8 sztuk, poza akwenem padło 5 sztuk. Zwierzętami zajmuje się nadleśnictwo - czytamy.

Znaczna część stada to młode. Miejmy nadzieję, ze zwierzęta przetrwają do rana i uda się uratować resztę z nich.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: onet.pl, tvn24.pl

Tagi:

Zuza SiwekAutor

Wydawca w portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >