Jednorożec wyprze baranka jako dodatek do święconki? Ksiądz skomentował aferę z Lidlem
Lidl w swojej gazetce pokazał nową ofertę na Wielkanoc 2023, która miała obrażać uczucia religijne części Polaków. Wszystko dlatego, że w ciesząca się dużą popularnością sieć handlowa sklepów przedstawiła nietypowy dodatek, który zachwala jako “idealny do koszyczka”. W całej sprawie głos zabrał również ksiądz.
Pojawiły się obawy, że już niedługo fantastyczne stworzenia i produkty popkultury staną się nowymi elementami przyrodniczej symboliki Świąt Wielkanocnych. Wszystko przez czekoladowego jednorożca , który widnieje w gazetce promocyjnej Lidla. Czy rzeczywiście nadchodzi nowa moda, a osoby obchodzące Wielkanoc mają się czym martwić?
Lidl proponuje: czekoladowy jednorożec jako dodatek do święconki
W związku ze zbliżającą się Wielkanocą w sklepach zaczynają się już pojawiać elementy kojarzące się z tym okresem. Zgodnie z tradycją, jedną z charakterystycznych ozdób w koszyczku i na wielkanocnym stole jest baranek . Jednak w tym roku Lidl przygotował dla swoich klientów nieco inną koncepcję przystrojenia święconki.
Sprawcą całego zamieszania jest jednorożec z mlecznej czekolady z różowo-białą grzywą i ogonem, charakterystycznym rogiem i gwiazdkami na ciele za 14,99 zł. Jak zapewniają twórcy lidlowej gazetki, to produkt “idealny do koszyczka”.
Mimo że baśniowej istocie nie można odmówić uroku, niektórzy klienci zbulwersowali się faktem, iż jednorożec nie do końca wpisuje się w klimat pisanek, żonkili, zajączków i kurczaczków. W odpowiedzi Lidl wystosował komunikat wyjaśniający, iż w ofercie nie zabrakło tradycyjnych pokarmów przeznaczonych do święconki, natomiast decyzja o umieszczeniu w gazetce stworzenia występujące w mitach i legendach jest podyktowana chęcią “dostosowania asortymentu do oczekiwań i potrzeb szerokiego grona odbiorców”.
- Z myślą o zbliżającej się Wielkanocy, we wszystkich sklepach Lidl Polska zapewnimy szeroki wybór produktów wysokiej jakości, w niskiej, lidlowej cenie, wyprodukowanych w sposób zrównoważony. Świąteczną ofertę wprowadzamy z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, aby klienci mogli rozłożyć w czasie wydatki związane z przygotowaniami do Wielkanocy - przekazała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska. - Dostosowujemy nasz asortyment do oczekiwań i potrzeb szerokiego grona odbiorców. Pod marką Favorina oferujemy w tym roku także figurki baśniowych jednorożców – jest to produkt z certyfikatem Fairtrade, oznaczającym bardzo wysokie standardy prośrodowiskowe oraz etykę (w tym wysokie zarobki) w podejściu do pracowników.
Ksiądz o wielkanocnym jednorożcu z Lidla. Czy to grzech?
O komentarz odnośnie “obrazoburczego” jednorożca “Fakt” poprosił księdza Janusza Koplewskiego. Jego reakcja mogła być tylko jedna.
- Jednorożec do święconki? Pierwsze słyszę. Aż trudno mi to skomentować - przyznaje duchowny. - Nie mam pojęcia, co symbolizuje jednorożec, a przecież to, co trafia do koszyczka, powinno mieć głębsze znaczenie.
Ksiądz Koplewski dodaje również, że znana sieć sklepów równie dobrze mogłaby reklamować w ten sposób inne równie mityczne lub egzotyczne zwierzęta. Po chwili dochodzi jednak do wniosku, że uwielbiane przez maluchy (i nie tylko) jednorożce mogą uatrakcyjnić koszyczek w oczach najmłodszych. Jak sam zapewnia, dzieci często modlą się o adopcję różnych pupili: chomika, psa, świnkę morską.
W rozmowie z księdzem padło również pytania, czy jednorożec w koszyczku wielkanocnym to grzech . Dla wszystkich, których oczarowała “świąteczna” ozdoba z Lidla mamy dobrą wiadomość - z obecności czekoladowego jednorożca w święconce nie trzeba będzie się spowiadać.
- Jednak już lepiej, jeśli ktoś pójdzie święcić pokarm z tym jednorożcem, niż miałby zostać w domu - uważa ksiądz.
Zwierzęta utożsamiane z Wielkanocą
Nie da się ukryć, że z symboliką Wielkanocy wiążą się inne zwierzęta niż koń posiadający róg pośrodku czoła. Można zaobserwować je nie tylko w samym koszyczku ze święconką, ale także na stole oraz przygotowanych na tę okoliczność dekoracjach. Jednak zgodnie z tradycją, większość z nich ma głębsze, przenośne znaczenie, co podkreślał również ksiądz Janusza Koplewski w rozmowie z “Faktem”.
Baranek, symbol chrześcijaństwa, oznacza odkupienie grzeszników oraz wygnaną dobra ze złem. Najczęściej jest w postaci figurki, wykonany z czekolady lub masła. W niektórych święconkach pojawia się także zajączek, można spotkać go zwłaszcza na Śląsku. On natomiast jest znakiem budzącej się do życia wiosny oraz symbolem początku nowego istnienia.
Oprócz tego nikogo nie dziwią wszechobecne w okresie wielkanocnym żółte kurczaczki . One, podobnie co najważniejsze w tym okresie jaja, symbolizują początek nowego życia, a ich kolor ma kojarzyć się z radością i słońcem.
źródło: goniec.pl; fakt.pl; garneczki.pl