Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: kot na kolanach

pexels/MART PRODUCTION

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wszyscy miłośnicy zwierzaków zapewne znają ten problem, kiedy wyciągają ulubione części garderoby z pralki, a na nich wciąż znajduje się mnóstwo kłaków i sierści pupila. Znamy na to sposób! Właściciele kotów oraz psów będą naprawdę zachwyceni. 

Sierść kotów czy psów pozostająca po praniu na ulubionych ubraniach czy pościeli to problem, z którym niestety trudno sobie poradzić. Pomocne mogą okazać się trzy produkty, które można znaleźć niemal w każdym polskim domu.

Dlaczego należy usuwać sierść zwierząt z ubrań?

Spójrzmy prawdzie w oczy - w obecnych czasach żyjemy szybko, kupujemy kompulsywnie i rzadko nabywamy ubrania wykonane ze szlachetnych materiałów. Poliester jest jednym z najczęściej spotykanych materiałów w sklepach odzieżowych i choć może powodować nie tylko dyskomfort w trakcie noszenia, ale przede wszystkim sprawiać, że przyczepiają się do niego wszelkiego rodzaju nitki, włosy, a nawet kurz. 

Szczególnie są one widoczne na czarnych ubraniach, co znacznie pogarsza ich wygląd. Szczególnie posiadacze zwierząt domowych, które gubią sierść wiedzą, o czym mowa. Ciężko się ich pozbyć i czasem nawet pranie nie przynosi spodziewanych efektów.

Zdjęcie ilustracyjne: świnia i człowiek

Przełomowe osiągnięcie naukowców. "Potrafią przekonać komórki, by nie umierały"

CZYTAJ DALEJ

Jednak, poza estetyką, sierść i złuszczający się naskórek może przenosić też bakterie i inne alergeny, które wywołują nieprzyjemne reakcje organizmu. Objawy uczulenia na sierść przypominają te, które towarzyszą nam podczas intensywnego pylenia roślin. Najczęstsze to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu, dlaczego tak ważne jest dbanie o czystość.

Podstawa to regularne zabiegi pielęgnacyjne, odkurzanie i zamiatanie – najlepsze działanie mają fryzjerskie miotły, rękawice wykonane z gumy czy ściereczki do mycia naczyń. Co jednak w przypadku, gdy na świeżo wyciągniętym praniu i w bębnie pralki nadal gromadzą się kłaczki?

Jak pozbyć się sierści podczas prania?

  1. Ocet lub płyn elektrostatyczny

O tym, że ocet skutecznie usuwa kamień i zabrudzenia wiedzą niemal wszyscy, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że znakomicie radzi sobie także z sierścią zwierząt. Ten niepozorny produkt ma niemal identyczne działanie jak płyn elektrostatyczny i w połączeniu z proszkiem traci swój specyficzny zapach. 

Wystarczy dodać pół szklanki produktu z naszej kuchni przed ostatnim cyklem płukania. Pamiętaj jednak, by nie dodawać octu od razu do szuflady na płyn do płukania, ponieważ może mieć on zły wpływ na działanie detergentu. Dzięki octowi materiały nie elektryzują się i nie przywierają do nich drobne nitki, włosy czy sierść zwierząt, a ubrania zostaną odkażone.

2. Nawilżane chusteczki

Nawilżana chusteczka ma specyficzną strukturę, dzięki niej doskonale wyłapuje wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dodanie dwóch lub trzech sztuk do bębna pralki oraz nastawienie maszyny na odpowiedni program sprawi, że wyłapią wszystkie drobne zanieczyszczenia czy sierść naszych zwierzaków, a na ubraniach nie będzie po nich ani śladu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Czy wiesz wszystko o czarnych kotach? SPRAWDŹ, czym mogą Cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 8

Nie ma na świecie dwóch kotów o identycznym:

Źródło: domekiogrodek.pl, mamadu.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >