Jak sprawić, żeby kot mi zaufał? To zajmuje więcej czasu, niż można się spodziewać, lecz jest kilka sposobów
Zdobycie kociego zaufania to ogromne wyzwanie. Domowe mruczki z natury są bardzo ostrożne i czujne. Wystarczy niewielki błąd, aby dobrą relację z pupilem obrócić w proch. Jednak mając świadomość kilku ważnych kwestii, z całą pewnością zdobędziesz sympatię i zaufanie swojego pupila.
Zadbaj o kocie ptrzeby
Jeżeli zależy Ci na zdobyciu zaufania kota, musisz zacząć od podstaw . Zwierzę nie zrelaksuje się przy osobie, przy której nie czuje się bezpiecznie. Zadbaj o to, aby przestrzeń, w której żyje kot, dostosować do jego potrzeb. Pamiętaj, że każdy domowy mruczek ma w sobie instynkt dzikiego drapieżcy, który trzeba zaspokoić.
Koty uwielbiają spędzać czas na wysokościach. Tą podstawową, często zaniedbywaną potrzebę stosunkowo łatwo zaspokoić. Wystarczy położyć legowisko na parapecie, komodzie lub szafie. Można też zainwestować w wysoki drapak z kryjówkami. Idealnie, jeżeli kot ma tego typu “ostoję” w każdym pomieszczeniu.
Ponadto koty potrzebują zarówno czasu na zabawę, jak i na odpoczynek. Jeżeli widzisz, że czworonóg ucina sobie właśnie drzemkę na swoim legowisku, daj mu spokój. Wybudzanie ze snu nie jest niczym przyjemnym. Co więcej, zdezorientowany zwierzak może przez to traktować Cię jak potencjalne zagrożenie. Zaskakiwanie bliskością w nieodpowiednich momentach nie ma nic wspólnego z przyjemnością.
Naucz się słuchać kota
Koty wysyłają ludziom mnóstwo sygnałów. Wiele z nich to jasne komunikaty, przynajmniej dla tych, którzy pofatygowali się, aby nauczyć się rozumieć koci język. Każdy właściciel czworonoga, któremu zależy na tym, aby jego pupil ufał mu bezgranicznie, powinien nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez koty. Nie sposób nie przyznać, że komunikacja jest podstawą udanych relacji, również tych międzygatunkowych.
Jednym z nieoczywistych sygnałów, który wysyła wiele kotów, jest kładzenie się na butach właściciela . Jeżeli Twój pupil kiedykolwiek to robił, prawdopodobnie mówił w ten sposób “potrzebuję Twojej uwagi, jestem Tobą zaciekawiony". Tymczasem mnóstwo nieświadomych opiekunów domowych mruczków widząc pupila wylegającego się na obuwiu, przepędza go. To tylko jeden z wielu przykładów, prowadzących do nieporozumień, których nagromadzenie objawia się brakiem zaufania. Zacznij obserwować kocie zachowania i ucz się, co one oznaczają.
Zwierzęta kochają rutynę. Zapewnij ją swojemu pupilowi
Jednym z filarów odpowiedzialnych za podtrzymanie kociego zaufania jest rutyna . Zwierzęta uwielbiają schematy. Domowe mruczki nie są w tej kwestii wyjątkiem. Dlatego zadbaj o to, aby Twój pupil otrzymywał posiłki o stałej porze . Dzięki temu będzie czuł, że może na Ciebie liczyć. Równie ważna jest rutyna dotycząca innych obszarów życia. Jeżeli zawsze będziesz przestrzegać granic stawianych przez kota, chociażby nie dotykając go kiedy ten śpi, pupil będzie wiedział, czego może się po Tobie spodziewać.
Istotne jest też budowanie schematów kojarzących się z przyjemnością. Dobrym pomysłem jest pobawienie się z pupilem przez pięć minut jego ulubioną zabawką tuż po powrocie do domu. Dzięki temu czworonóg będzie wiedział, że Twoje pojawienie się wiąże się z czymś miłym. Oczywiście ten pomysł to tylko propozycja. Dostosuj rutynę do własnego trybu życia, ale nie zapominaj przy tym o kocie. Tylko w ten sposób sprawisz, że Ci zaufa.
Źródło: national-geographic.pl, josera.pl, koty.pl