Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak skutecznie odstraszyć pająki? Jesienią częściej próbują wedrzeć się do domów, istnieją tanie sposoby
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 22.09.2023 09:05

Jak skutecznie odstraszyć pająki? Jesienią częściej próbują wedrzeć się do domów, istnieją tanie sposoby

Domowe sposoby na odstraszenie pająków
Domowe sposoby na odstraszenie pająków, fot. pixabay/sandid, TheVirtualDenise

Wielu z nas, zbliżając się do sezonu jesienno-zimowego, doświadcza nie tylko spadku temperatur, ale także narastającej obecności nieproszonych gości w naszych domach – pająków. Pająki, te nieszkodliwe dla większości ludzi stworzenia, często szukają schronienia w naszych domach podczas chłodniejszych miesięcy, przynosząc ze sobą nie tylko swój niesamowity talent w tworzeniu pajęczych sieci, ale również do wzbudzania niepokoju u niektórych z nas. Jak odstraszyć pająki, które jesienią coraz częściej wchodzą do domów? Dzielimy się domowymi sposobami na pająki.

Pająki w domu – jak się pozbyć uciążliwych lokatorów?

Choć pająki są nieodłączną częścią ekosystemu i odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu populacji owadów, to jednak dla wielu osób ich obecność w domu może być przyczyną lęków czy fobii. Dlatego też wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na odstraszanie tych małych stworzeń.

Niektórzy mogą nie być świadomi tego, że pająki nie są owadami. Należą do gromady pajęczaków, co podkreśla ich wyjątkowa budowa ciała, np. charakterystyczne cztery pary odnóży. Przynależność do innej gromady sprawia, że sposoby na owady często nie działają na pająki, ze względu na ich biologiczną odrębność. Stąd konieczne jest opracowanie specjalnych rozwiązań, dzięki którym nasze domy będą wolne od niechcianych, ośmionożnych gości.

W tym artykule przyjrzymy się różnym naturalnym metodom odstraszania pająków, które pomogą utrzymać nasze domy wolne od niechcianych gości. Dowiemy się, jakie są najskuteczniejsze strategie w walce z pająkami jesienią i dlaczego warto rozważyć bardziej humanitarne metody, zamiast sięgać po agresywne środki chemiczne. Odkryjmy razem, jak możemy zapewnić sobie spokojny sen bez obaw o pełzające po ścianach istoty i pajęczyny w zakamarkach naszych domów.

sposoby na pajaki.jpg
Sposoby na pająki w domu, fot. unsplash/John Nzoka
Poparzona twarz, uraz oka i skręcony kark. Działkowiec chciał pozbyć się kretów, wylądował w szpitalu

Jak pozbyć się pająków z domu? Naturalne sposoby na pająki

Walka z pająkami w domu nie musi oznaczać sięgania po chemikalia i środki owadobójcze. Istnieją naturalne sposoby, które mogą pomóc w odstraszaniu tych stworzeń. Najpopularniejsze z nich opisujemy poniżej.

1. Kasztany i żołędzie

Kasztany oraz żołędzie to dwa naturalne produkty, które mogą pomóc w odstraszaniu pająków. Wydzielają one pewne substancje chemiczne, które pająki omijają z daleka. Możesz umieścić kilka kasztanów lub żołędzi w miejscach, gdzie często pojawiają się pająki, takich jak rogi pomieszczeń, okna czy parapety. Możesz również rozgnieść kasztany i żołędzie, a następnie umieścić je w woreczkach lub skarpetkach i rozłożyć w strategicznych miejscach. To naturalne rozwiązanie jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie skuteczne w odstraszaniu pająków. Umieszczone w wiklinowym koszyku dary lasu mogą być przy okazji piękną ozdobą na jesienne dni.

sposoby na pajaki (2).jpg
Kasztany są dobrym sposobem na pająki, fot. unsplash/Jametlene Reskp

2. Ocet na pająki

Czym byłby artykuł o domowych sposobach bez octu? To kolejny naturalny produkt, który może być skutecznym środkiem odstraszającym pająki. Możesz przygotować roztwór octu i wody, a następnie spryskiwać nim obszary, gdzie widzisz pająki lub ich pajęczyny. Niektórzy taką mieszaniną przemywają na przykład progi domu, żeby zniechęcić niechcianych gości do wejścia.

Pająki unikają zapachu octu, dlatego ta metoda może pomóc w utrzymaniu ich z dala od Twojego domu. Pamiętaj jednak, aby nie spryskiwać octem powierzchni, które mogą zostać uszkodzone przez kwas octowy, takich jak lakierowane meble czy drewno i roślin.

3. Cynamon na pająki

Sproszkowany cynamon jest łatwo dostępny i można go używać jako naturalny środek odstraszający pająki. Możesz wysypać niewielkie ilości cynamonu w miejscach, gdzie często pojawiają się pająki, takich jak okna, drzwi, parapety, czy zakamarki pomieszczeń. Pająki nie lubią zapachu cynamonu i starają się go unikać. Pamiętaj, aby odświeżać warstwę cynamonu regularnie, szczególnie po deszczu lub czyszczeniu powierzchni, ponieważ zapach może zanikać z czasem.

sposoby na pajaki (1).jpg
Naturalne sposoby na pająki w domu, fot. unsplash/Elly Endeavours

Olejki eteryczne na pająki – przyjemnie pachnące i pożyteczne

Olejki eteryczne to potężne narzędzia w walce z pająkami i innymi insektami, ponieważ wydzielają intensywne zapachy, które mogą odstraszać te stworzenia. Przy okazji zastosowanie ulubionego aromatu może uprzyjemnić dzień. Chęć pozbycia się ich w ten sposób łączy więc przyjemne z pożytecznym. Oto kilka popularnych olejków eterycznych, które można wykorzystać, aby przegonić pająki z domu:

1. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

Olejek miętowy ma silny i orzeźwiający zapach, który może skutecznie odstraszać pająki. Możesz dodać kilka kropel tego olejku do wody i spryskiwać nim obszary, gdzie pojawiają się pająki, takie jak okna, drzwi, czy rogi pomieszczeń. To przyjazna dla środowiska metoda, dla której alternatywą może być postawienie w domu doniczki ze świeżą miętą pieprzową. Ten sposób nie tylko odstrasza pająki, ale także zapewnia świeży aromat w Twoim domu.

2. Olejek eteryczny z lawendy

Lawenda ma przyjemny, relaksujący zapach, który pomaga w odstraszaniu pająków. Podobnie jak w przypadku mięty, możesz po prostu postawić żyjącą roślinę na parapecie lub skorzystać ze skoncentrowanego olejku eterycznego. Oprócz odstraszania pająków lawenda może również pomóc w tworzeniu spokojnej atmosfery w domu.

sposoby na pajaki (3).jpg
Lawenda na pająki działa równie dobrze co olejek eteryczny, fot. unsplash/rocknwool

3. Olejek eteryczny z cytryny lub pomarańczy

Olejki eteryczne z cytrusów mają świeży i owocowy zapach, który jest nie tylko przyjemny dla ludzi, ale także odstrasza pająki – same plusy! Możesz dodać kilka kropel tych olejków do wody i używać tak stworzonego roztworu do spryskiwania obszarów, gdzie pająki lubią się ukrywać.

4. Cynamonowy olejek eteryczny

Olejek cynamonowy jest jeszcze bardziej skoncentrowaną formą cynamonu i może być skuteczniejszy w odstraszaniu pająków. Jeśli nie masz go w domu, nie martw się. Sproszkowany cynamon, jak napisaliśmy na górze, również powinien być skuteczny. Plusem olejku cynamonowego jest to, że go nie widać. Posypane brązowawym proszkiem parapety czy progi mogą nie prezentować się zbyt estetycznie.

Warto pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego zawsze należy je rozcieńczać. Przed użyciem olejków eterycznych w mieszkaniu, zawsze upewnij się, że nie jesteś na nie uczulony. Olejki eteryczne mogą stanowić skuteczną alternatywę dla chemicznych środków owadobójczych w walce z pająkami w domu. Należy jednak pamiętać, że nadal są to skoncentrowane mieszaniny chemicznych związków i należy obchodzić się z nimi ostrożnie.

Źródło: lovethegarden.com, top.pl