Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 22.01.2023 16:48

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany Te sygnały o tym świadczą
unsplash/Fran Soza

Czy nasi pupile mogą czuć się niekochani i zaniedbani przez opiekunów? Oczywiście, że tak, a większość z nich daje to po sobie poznać za pomocą komunikatów niewerbalnych. W jaki sposób zachowuje się zwierzę, które potrzebuje zainteresowania? Behawioryści wymieniają kilka sygnałów, których opiekunowie nie powinni bagatelizować.

Każdy opiekun zwierzęcia domowego doskonale zdaje sobie sprawę, że koty czy psy są obdarzone wrażliwością oraz własnymi unikatowymi osobowościami. Choć zazwyczaj przejawiają silne emocje w sytuacjach radosnych, choćby ciesząc się z naszego powrotu do domu, po zjedzeniu ulubionego smakołyka czy wspólnej zabawie, istnieje kilka zachowań, którymi pupile próbują przekazać nam, że czują się pominięte, niekochane i samotne.

Kot ma naturę samotnika, ale lubi czuć się kochany

Nie przez przypadek wzięło się powiedzenie, że koty lubią chodzić własnymi drogami. Bez wątpienia mruczki wykazują więcej dzikich, instynktownych zachowań, przez co są również dużo mniej wylewne w okazywaniu uczuć niż psy. Prawdą jest, że kot potrafi doskonale zająć się samym sobą i uwielbia rutyną. Większość swojego życia spędza na drzemkach w najbardziej wymyślnych pozycjach, a przy tym nie znosi, gdy człowiek się mu narzuca. W sytuacji, w której kot chce odpocząć, a my mu przeszkadzamy, on będzie robił wszystko, by się od nas odsunąć. Czy to oznacza, że relacja z opiekunem jest im zupełnie obojętna? Oczywiście, że nie!

Te sprytne stworzenie szybko zauważą, kiedy człowiek zacznie poświęcać im mniej czasu, skupiać się na innych rzeczach, a one same staną się tylko dodatkiem do codzienności. Nie ma się co dziwić, że w takich okolicznościach mogą poczuć się niekochane i niepotrzebne. Żeby zakomunikować swoje niezadowolenie, wcale nie muszą potrafić mówić czy głośno miauczeć wniebogłosy. Wystarczy, że uważnie przyjrzysz się pewnym zachowaniom swojego pupila, by bez problemu odczytać sygnały, które ci wysyła.

Jak poznać, że kot czuje się niekochany?

Na co zwrócić uwagę, jeśli mamy podejrzenia, że kot czuje się niekochany? Zupełnie tak samo, jak w przypadku okazywania przez kota miłości i zaufania wobec opiekuna, istnieje kilka znaków, dzięki którym zwierzak chce przekazać, że w ostatnim czasie poświęcasz mu zbyt mało czasu. Lepiej odczytać je w porę, ponieważ taki stan może nieść za sobą opłakane skutki. Depresja u kota to podstępna choroba wpływająca na każdy aspekt życia zwierzaka.

Podstawowym sygnałem, którym kot pragnie zakomunikować, że coś jest nie tak, jest oczywiście wokalizacja. Może mieć ona miejsce w różnych porach dniach, a nagłą zmianę w zachowaniu łatwo dostrzec zwłaszcza jeśli dotychczas mruczek był raczej cichy i spokojny. Mruczki, które nie otrzymują wystarczającej dawki czułości są również dużo bardziej senne i apatyczne lub w drugą stronę - stają się wręcz agresywne w kontaktach z człowiekiem. Pazurków nie chowają również przy ulubionych meblach opiekunów, a wszystko, co znajduje się na ich drodze, bez problemu ląduje na ziemi.

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany Te sygnały o tym świadczą (1)
unspalsh/傅甬 华

Chcąc zasygnalizować, że brak kontaktu z opiekunem staje się coraz bardziej dokuczliwy, zwierzęta mogą również zacząć załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Jeśli nie zdarzało się im to nigdy wcześniej, bynajmniej nie należy tego postrzegać w kategorii złośliwości. To wyraźny znak, że kociak potrzebuje pomocy i zrozumienia.

Kot, który chce zwrócić na siebie uwagę, będzie także towarzyszył opiekunowi chodząc za nim krok w krok oraz podczas wszystkich codziennych czynności, które wykonuje. Choć w tym przypadku mruczek może także zachować się zupełnie odwrotnie, a mianowicie przestanie uczestniczyć w życiu domowników, odizoluje się ukryty w kącie i przestanie domagać się bliskości.

Wszelkie niepokojące objawy powinny więc od razu zwrócić uwagę opiekuna. Weterynarz lub trener mający doświadczenie w zachowaniu kota może pomóc w zaleceniu, jak odzyskać zaufanie podopiecznego i nadrobić zaległości.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: kobieta.interia.pl; koty.pl

Tagi: Kot