Swiatzwierzat.pl
erik-jan-leusink-tzzpfLiRPlA-unsplash (1)

unsplash/Erik-Jan Leusink

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

17 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Koty, tak jak i ludzie, mogą zmagać się z wieloma dokuczliwymi problemami natury estetycznej. Na ich skórze mogą pojawić się czarne kropeczki, powodujące dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Jak rozpoznać i leczyć koci trądzik? Czy można mu w jakiś sposób zapobiec? Koniecznie poznaj szczegóły, zwłaszcza jeśli masz pod opieką mruczka!

Koty zmagają się z różnymi dolegliwościami, a niektóre z nich są niemal identyczne do tych, na które cierpią ludzie. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy koty mogą mieć zaskórniki czy pryszcze, odpowiedź brzmi: tak. Jedną z najczęściej występujących przypadłości u tych zwierząt jest koci trądzik.

Czy koty mogą mieć trądzik? Jak najbardziej!

Koci trądzik jest częstą chorobą dermatologiczną występującą u mruczków. Podobnie jak w przypadku ludzkiego trądziku, u kotów objawia się niewielkimi zmianami skórnymi w okolicach pyszczka. Najczęściej przybiera formę czarnych punkcików na brodzie i policzkach kota, którym może towarzyszyć zaczerwienienie.

Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama

Zazwyczaj koty przechodzą trądzik w łagodny sposób, a przy odpowiedniej pielęgnacji zacznie on zanikać po kilku dniach nawet bez interwencji weterynarza. Jednakże objawy kociego trądziku mogą stać się bardziej uciążliwe, jeśli dojdzie do zapalenia mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjnego. Temu pierwszemu, prócz bólu, swędzenia i obrzęku, towarzyszy miejscowe wyłysienie. Co najgorsze, niewyleczony do końca trądzik może nawracać ze zdwojoną siłą, a w konsekwencji spowodować dużo poważniejsze skutki zdrowotne.

kot

Myślała, że ​​jej kot jest samotny, więc adoptowała kolejnego kociaka. Nie wszystko poszło zgodnie z planem

CZYTAJ DALEJ

Przyczyny, objawy i leczenie kociego trądziku

Zdaniem specjalistów nie można wskazać jednoznaczniej przyczyny, która świadczyłaby o pojawieniu się trądziku u kota. Dolegliwości skórne mogą być powodowane przez zmiany hormonalne, zaburzenia gruczołów łojowych czy nietolerancje pokarmowe. Zmiany są też często spowodowane nieodpowiednią higieną misek zwierzęcia.

Jeśli mamy do czynienia z pojedynczymi zmianami, najczęściej znikają one samoczynnie po kilku dniach. W takich chwilach należy dokładnie przyglądać się jego objawom i zachowaniu kota. Jeśli pojawią się towarzyszące mu zmiany o podłożu bakteryjnym, koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty. Zaawansowany stan wymaga interwencji weterynarza, który oczyści skórę i usunie zaskórniki w odpowiedni sposób. Jeśli zaobserwuje taką potrzebą, poda właściwy lek z antybiotykiem albo steryd. W chwili gdy problem ten nawraca, specjalista może pobrać posiew, aby dokładnie zdiagnozować jego przyczynę.

Należy pamiętać, że wypryski mogą być także oznaką dużo poważniejszej choroby niż trądzik. Po żadnym pozorem nie wolno ich wyciskać i próbować pozbyć się ich siłą bez ówczesnej konsultacji ze specjalistą. W przypadku kociego trądziku nie stosuje się także preparatów do jego zwalczania przeznaczonych dla człowieka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: fera.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

Czytaj więcej >
kot

Koty

Czemu służy przycinanie uszu u bezdomnych kotów? To dla ich dobra

Czytaj więcej >

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >