Swiatzwierzat.pl
pies je

fot. MART PRODUCTION z Pexels, canva.com

Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Z badań wynika, że większość właścicieli czworonogów nie myje odpowiednio często misek należących do ich podopiecznych. Jest to bardzo poważny błąd. Brudne naczynia mogą być źródłem bakterii, wywołujących choroby zagrażające zdrowiu zarówno człowieka, jak i jego pupila.

Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), w którym wzięło udział 417 właścicieli psów, aż 66% respondowanych zadeklarowało, że myje miski swoich pupili raz na trzy miesiące lub wcale. Tymczasem powinno się to robić znacznie częściej!

Czystość to podstawa - jak często myć miski dla psa czy kota?

Psią miskę na karmę powinno się myć po każdym posiłku, a miskę na wodę co najmniej raz w tygodniu. Regularne mycie miski na wodę jest bardzo ważne, ponieważ, pomimo że na pierwszy rzut oka wygląda na czystą, może się na niej gromadzić śluzowaty nalot zwany biofilmem, który sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii.

Co więcej, spośród przedmiotów codziennego użytku miski dla psów czy kotów zawierają najwięcej zarazków mogących prowadzić do wystąpienia chorób u zwierząt i ludzi. Niemyte psie naczynia tworzą warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, takich jak salmonella i listeria, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym.

suczka

Bezpańska suczka straciła ciążę. Sposób, w jaki traktuje swoje zabawki, doprowadza do łez

CZYTAJ DALEJ

Jak myć miski dla zwierząt?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) radzi, aby myć ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund zarówno przed, jak i po kontakcie z karmą i smakołykami dla zwierząt. Miski na karmę należy myć detergentem i gorącą wodą po każdym użyciu.

Nie nabieraj karmy z worka miską, z której zwierzę je. Użyj czystej miarki, łyżki lub kubka przeznaczonego wyłącznie do tego celu – zaleca FDA.

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Slajd 1 z 10

fot. instagram.com/adwokatka_zwierzakom/

Karolina Kuszlewicz

Adwokatka, działaczka społeczna i ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Jest autorką książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, a także bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata". W 2020 roku dokonała niemożliwego: wygrała toczącą się od ponad 10 lat sprawę dotyczącą znęcania się nad karpiami w warszawskim sklepie E. Leclerc

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: midogguide.com, kobieta.interia.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Majówka z psem - jak się do niej przygotować?

Czytaj więcej >

Psy

Fala pogryzień przez psy. Policja apeluje: masz pupila, to go pilnuj

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Powody mogą Cię zaskoczyć

Czytaj więcej >

Psy

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

Czytaj więcej >

Psy

Przykra niespodzianka w legowisku. Dlaczego pies siusia na posłanie?

Czytaj więcej >

Psy

Pies dla dziecka. Jaka rasa będzie najlepsza dla rodzin z dziećmi?

Czytaj więcej >