Swiatzwierzat.pl > Psy > Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 21.04.2022 14:02

Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?

pies je
fot. MART PRODUCTION z Pexels, canva.com

Z badań wynika, że większość właścicieli czworonogów nie myje odpowiednio często misek należących do ich podopiecznych. Jest to bardzo poważny błąd. Brudne naczynia mogą być źródłem bakterii, wywołujących choroby zagrażające zdrowiu zarówno człowieka, jak i jego pupila.

Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), w którym wzięło udział 417 właścicieli psów, aż 66% respondowanych zadeklarowało, że myje miski swoich pupili raz na trzy miesiące lub wcale. Tymczasem powinno się to robić znacznie częściej!

Czystość to podstawa - jak często myć miski dla psa czy kota?

Psią miskę na karmę powinno się myć po każdym posiłku, a miskę na wodę co najmniej raz w tygodniu. Regularne mycie miski na wodę jest bardzo ważne, ponieważ, pomimo że na pierwszy rzut oka wygląda na czystą, może się na niej gromadzić śluzowaty nalot zwany biofilmem, który sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii.

Co więcej, spośród przedmiotów codziennego użytku miski dla psów czy kotów zawierają najwięcej zarazków mogących prowadzić do wystąpienia chorób u zwierząt i ludzi. Niemyte psie naczynia tworzą warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, takich jak salmonella i listeria, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym.

Jak myć miski dla zwierząt?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) radzi, aby myć ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund zarówno przed, jak i po kontakcie z karmą i smakołykami dla zwierząt. Miski na karmę należy myć detergentem i gorącą wodą po każdym użyciu.

Nie nabieraj karmy z worka miską, z której zwierzę je. Użyj czystej miarki, łyżki lub kubka przeznaczonego wyłącznie do tego celu – zaleca FDA.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: midogguide.com, kobieta.interia.pl