Jak powinna wyglądać apteczka dla psa? Bez tego wyposażenia ani rusz
Doskonale wiemy, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla ludzi. Ale czy znamy prawidłowe zaopatrzenie tej jakże istotnej skrzyneczki dla psa? Podpowiadamy, czego nie może w niej zabraknąć.
Czy psy potrzebują apteczki?
Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak ważne jest posiadanie apteczki pierwszej pomocy dla swojego pupila. Nigdy nie wiemy kiedy wydarzy się coś złego i pies dozna urazu lub się rozchoruje. W stresującej sytuacji nie mamy głowy do szukania opatrunków czy lekarstw. Często też czas jest na wagę złota. Dlatego ważne jest to, aby skompletować wszystkie niezbędne elementy w jednym miejscu.
Należy pokreślić, że nie powinniśmy samodzielnie podawać żadnych leków naszym czworonogom. Każda taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Zdarza się, że środki farmaceutyczne, które są stosowane przez ludzi, podaje się także zwierzętom, ale w innych dawkach. Niekiedy nieodpowiednie proporcje, albo podanie niewłaściwych medykamentów może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a w najgorszym wypadku nawet śmierci pupila.
Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście Zbliżała się pora na kąpiel. Reakcja owczarka rozłożyła wszystkich na łopatkiCo powinna zawierać apteczka dla psa?
Do posiadania psiej apteczki chyba nie musimy już nikogo przekonywać. Pamiętajmy, że bez niej ani rusz, to absolutny must-have nie tylko na wyjazdach. Ale jak powinna wyglądać jej zawartość?
W przypadku ran lub skaleczenia się naszego pupila, niezbędne będą:
- środki dezynfekujące;
- kompresy jałowe;
- bandaże ;
- nożyczki;
- lignina (materiał opatrunkowy).
Na problemy żołądkowe u psów świetnie sprawdzą się m.in:
- preparaty przeciwbiegunkowe;
- węgiel lecznicy;
- elektrolity;
- preparaty osłonowe (probiotyki).
Co dodatkowo warto umieścić w psiej apteczce?
Poza podstawowymi elementami wyposażenia apteczki pierwszej pomocy dla psa warto umieścić w niej również inne przydatne rzeczy. Są to:
- leki, które pies przyjmuje stale;
- narzędzie do usuwania kleszczy;
- rękawiczki jednorazowe;
- termometr z miękką końcówką;
- kaganiec;
- strzykawka;
- książeczka zdrowia pupila.
Pamiętamy, że zdrowie naszego psiego podopiecznego jest bardzo ważne. Warto jest być przygotowanym na różne okoliczności i mieć apteczkę zawsze przy sobie. Poza niezbędną skrzyneczką dobrze jest nabyć, chociaż podstawową wiedzę nt. przedweterynaryjnej pierwszej pomocy. Każdy poważniejszy przypadek bezzwłocznie konsultujmy ze specjalistami ds. zwierząt.