Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak podać kotu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy kociarz
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 12.12.2022 15:36

Jak podać kotu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy kociarz

kot leki
facebook/Century Animal Clinic

Każdy właściciel kota na pewno nie raz zastanawiał się, jak podać swojemu pupilowi leki przepisane przez weterynarza. Jesteśmy przekonani, że niemal za każdym razem to zadanie kosztowało was wiele sprytu, ale także nerwów. Przedstawiamy 5 sposobów. Dzięki nim manewr z tabletką nie zostanie udaremniony ucieczką lub obroną.

Wyjaśnienie zwierzęciu w prostych słowach, że zażycie lekarstwa przysłuży się jego samopoczuciu zazwyczaj mija się z celem. To czas, aby wykazać się niemałym sprytem i wykorzystać jeden z poniższych sposobów!

Jak podać kotu tabletkę? Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku

Na pewno w swoim otoczeniu masz kogoś, kto nie lubi lekarzy, a co za tym idzie także przyjmowania przepianych przez nich leków. Niektóre zwierzęta mają bardzo podobne odczucia względem lekarzy weterynarii. Nierzadko podanie im nie do końca smacznego czy trudnego w przełknięciu leku może graniczyć z cudem.

Podawanie kotu tabletki, na przykład na odrobaczanie czy środków uspokajające w stresowej sytuacji, nie należy do najprostszych zadań. Oprócz tego istnieją choroby, które wymagają przyjmowania leków na stałe, inaczej stan zdrowia pupila będzie się pogarszał.

Zdarza się, że nawet zdrowy pupil musi czasem przyjąć odpowiednie medykamenty, by cieszyć się długim zdrowiem. Niektóre zwierzęta cierpią, tak jak ludzie, na chorobę lokomocyjną i aby podróż przebiegała w komfortowych warunkach, muszą dostać przed nią odpowiednie leki.

kot leki
pexels/Gustavo Fring

Najprostszą metodą podania leku jest włożenie go bezpośrednio do jamy ustnej zwierzęcia. Zacznij od siadu na podłodze i umieszczeniu przed sobą kota, przytrzymując go delikatnie udami, by nie mógł się wyswobodzić z uchwytu. W celu zapewnienia mu dodatkowego bezpieczeństwa możesz spróbować owinąć mruczka kocem tak, by wystawała z niego jedynie jego głowa. Następnie odchyl jego głowę do tyłu, co spowoduje naturalne rozwarcie szczęk i spróbuj włożyć tabletkę między policzek a gardło.

Oczywiście wykonanie tego manewru jest łatwe wyłącznie w teorii. Jeśli wyżej opisany sposób okazał się nieskuteczny, na szczęście istnieje kilka innych metod, dzięki którym Twój kot być nawet się nie zorientuje, że właśnie go przechytrzyłeś i przyjmie przepisane leki.

5 sprytnych sposobów, których wcześniej nie znałeś

1. Ukryj tabletkę w misce z ulubioną karmą

Powiedzmy sobie szczerze - większość zwierzaków to łasuchy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na przemycenie tabletki, jest po prostu ukrycie jej w miseczce z jego ulubioną karmą. Pochłonięte jedzeniem zwierzę być może nawet nie zorientuje się, że właśnie zjadło coś, co z reguły nie wpisuje się w jego dietę. Gdy do tego dojdzie, lek będzie już w jego przewodzie pokarmowym. W tej sytuacji najlepiej wykorzystać karmę mokrą, ponieważ zazwyczaj ma intensywniejszy smak niż suche przysmaki.

2. Zaaplikuj lek bezpośrednio do gardła za pomocą strzykawki

Kolejnym sposobem jest rozpuszczenie leku i podanie go kotu strzykawką w formie zawiesiny. Najpierw należy skonsultować się z weterynarzem bądź przeczytać zalecenia producenta, ponieważ nie każdy środek nadaje się do mieszania z wodą.Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, przygotowaną zawiesinę nabierz w strzykawkę, usiądź na podłodze bokiem do zwierzaka i wlewaj między policzek a zęby. Ważne, by nie aplikować go bezpośrednio do gardła, aby nie narażać zwierzaka na zakrztuszenie.

3. Podaruj przysmak z niespodzianką

Dobrym patentem jest również ukrycie leku w ulubionym smakołyku pupila. Ich gusta bywają najróżniejsze. Niektóre uwielbiają kabanosy, kawałki mięska, a jeszcze inne galaretkę. Odpowiedź na pytanie, którego smakołyka użyć, znasz najlepiej ty. W końcu kto inny mogłby wiedzieć więcej na temat pupila niż jego ukochany opiekun?

4. Zastosuj podstęp podczas szkolenia

Sprytnym sposobem jest wykorzystanie uwagi zwierzaka na wykonywanej sztuczce lub komendzie i w nagrodę za poprawne zachowanie w pewnej chwili podanie mu leku zamiast przysmaku. Kiedy zwierzak zorientuje się, że nagroda smakuje inaczej niż zazwyczaj, tabletka będzie już w drodze do jego żołądka.

U niektórych psów sprawdzi się również upuszczenie tabletki na podłogę, a ich instynkt łowiecki spowoduje, że od razu będą chciały ją upolować i zjeść. Niestety w przypadku kotów ta metoda raczej nie zadziała.

5. Wysmaruj zwierzakowi futerko

Dość nieprzewidywalnym pomysłem jest wymieszanie leku z jedzeniem pupila i posmarowanie nim futerka w miejscu, do którego może sięgnąć językiem. Zwłaszcza u kotów potrzeba ciągłego dbania o higienę będzie dużo silniejsza, niż nie do końca smaczny środek, którego za wszelką cenę będzie chciał się z siebie pozbyć.

Pamiętaj jednak, że każdy z wyżej wymienionych przykładów najlepiej skonsultować z weterynarzem, aby upewnić się, że specyfika danego leku nie koliduje z planem jego podania. Odwiedzenie gabinetu to także dobry pomysł, jeśli pod żadnym pozorem nie jesteś w stanie przechytrzyć zwierzaka, aby przyjął środek. Tam czuje się niepewnie, ponieważ nie zna pomieszczenia, a specjalista ma zdecydowanie większe doświadczenie i umiejętności w pracy z trudnymi okazami.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: fitmin.pl; rikoland.pl