Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak nauczyć psa komendy leżeć?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 24.03.2022 18:36

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Jak nauczyć psa komendy leżeć
pixabay.com

Jak nauczyć psa komendy leżeć - czy szkolenie jest psu potrzebne?

Kiedy do naszego domu trafia po raz pierwszy pies, często zastanawiamy się, czy powinniśmy zacząć go szkolić. Niektóre rasy psów wydają się całkowicie nieszkodliwe i do tego stopnia poczciwe, że ich szkolenie wydaje się nam całkowicie niepotrzebne. To niestety błąd, ponieważ zarówno rasy psów małych, jak i dużych, przejawiają często niepożądane zachowania, które możemy ograniczyć jedynie odpowiednim szkoleniem. Poza tym często to sam właściciel swoim pobłażaniem wobec psa psuje charakter zwierzęcia, które z potulnego psiaka może zmienić się w domowego terrorystę, nieważne czy małych czy dużych rozmiarów.

Często rezygnujemy ze szkolenia psa ze zwykłego lenistwa albo dlatego, że wydaje nam się po prostu fanaberią. Przecież wystarczy, że głośno hukniemy na naszego czworonoga i ten z pewnością będzie wiedział, o co chodzi. To niestety kolejny błąd, ponieważ wszystkie agresywne i brutalne metody pseudoszkoleniowe bardzo źle wpływają na zachowanie czworonoga i mogą wywołać u niego psychiczny uraz. A jakie są plusy szkolenia psa?

Szkolenie psa to nie jedynie nauka, ale także sposób na tworzenie silnej więzi między psem i jego opiekunem. Dzięki szkoleniu spędzamy z naszym pupilem więcej czasu, w wielu przypadkach trening jest rodzajem wspólnej zabawy. Prawda jest też taka, że na szkolenie nie potrzeba poświęcać bardzo dużo czasu. Czasami wystarczy kilka minut ćwiczeń w ciągu dnia, aby utrwalić u psa istotne nawyki. A każda umiejętność, którą dzięki szkoleniu nabędzie pies, będzie procentować w przyszłości. Nawet najprostsze komendy mogą ułatwić wspólne życie z psem i w wielu przypadkach świetnie sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Jak nauczyć psa komendy leżeć - kiedy jej używać?

Komenda leżeć, inaczej określana również jako “waruj”, może przydać się w wielu codziennych sytuacjach. Najprostszą z nich jest wizyta w domu gości. Wiele psów nie może w takich momentach powstrzymać pobudzenia lub zachowuje się agresywnie. Zamiast na siłę trzymać wyrywającego się psa, możemy sobie wyobrazić, jak komenda leżeć będzie pomocna w takiej sytuacji.

To polecenie sprawdza się też w innych sytuacjach. Bardzo przydaje się podczas wizyty u weterynarza, kiedy w otoczeniu naszego psa znajduje się często wiele innych czworonogów i chcielibyśmy, żeby nasz zachowywał się spokojnie. Komenda “leżeć” w tym konkretnym przypadku sprawdzi się doskonale.

Wybieramy się z naszym psem na dłuższą wycieczkę i musimy skorzystać ze środków komunikacji miejskiej? Czy na samym przystanku czy w metrze, komenda “leżeć” ograniczy ruchliwość psa i jednocześnie go uspokoi. Psy, które reagują na komendy, są bowiem w mniejszym stopniu narażone na stres i mają większe poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście w wymienionych sytuacjach może sprawdzić się inna komenda, na przykład “siad”. 

Nauczenie psa najprostszych komend nie jest żadną wielką filozofią, wystarczy odrobina cierpliwości u opiekuna i nieco samozaparcia, by przekonać psa do wykonywania naszych poleceń. W jaki sposób to osiągnąć i co będzie pomocne przy nauczeniu psa komendy “leżeć”?

Jak nauczyć psa komendy leżeć - przygotowanie do szkolenia 

Przed rozpoczęciem nauki powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym pies będzie czuł się bezpiecznie i niewiele rzeczy będzie go w stanie rozproszyć. Skoro będziemy chcieli skłonić go do położenia się, powinien tę czynność wykonać na dobrym, stabilnym i wygodnym podłożu. Szkolenie często kojarzy się z zajęciami na zewnątrz poza domem, ale prostych komend, które nie wymagają przemieszczania się psa, można go uczyć w domu. 

Zanim zaczniemy naukę komend, powinniśmy ćwiczyć w pierwszej kolejności naukę skupiania uwagi. Wiąże się ona najczęściej z powtarzaniem imienia psa i obserwowania jego reakcji. Powtarzanie imienia powinno skutkować zogniskowaniem uwagi psa na właścicielu. Pamiętajmy, żeby nie wymagać tego od psa krzykiem, ponieważ podchodzi to pod agresywne metody szkoleniowe. Prawda jest taka, że podczas szkolenia większości ras psów najlepiej sprawdzają się metody szkoleniowe oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Na czym one polegają? Najczęściej na wykorzystaniu w szkoleniu przysmaków, którymi nagradzamy psa za prawidłowo wykonane polecenie. Nie jest to w żadnym wypadku forma przekupstwa, tylko czynnik pomocny w osiągnięciu celu przez psa, który jednocześnie przynosi mu realne korzyści idące w parze z nauką. Tak przygotowani możemy rozpocząć szkolenie.

Jak nauczyć psa komendy leżeć - rozpoczynamy naukę!

Nauka komendy leżeć składa się z kilku kroków. W pierwszym musimy nakłonić psa do przyjęcia pozycji leżącej, nie korzystając jeszcze z komendy słownej. Pies powinien wiedzieć, czego od niego oczekujemy, więc w tym pierwszym kroku używamy jedynie dłoni, w której trzymamy smakołyk. Wolnymi ruchami przesuwamy dłoń, zaczynając od nosa psa i kierując się w dół, w stronę łap. Kończymy ruch naszej dłoni między łapami psa. Jeśli powtórzymy ten układ kilka razy, pies w końcu zrozumie, że powinien zareagować na ruch ręki i położyć się z głową w łapach. 

Jeśli pies osiągnie cel, powinniśmy wynagrodzić go smakołykiem w momencie, kiedy się położy. Naprowadzanie może nie być proste, dlatego każdy ruch psa w kierunku pozycji docelowej, jak np. ugięcie łap, jest jednym z małych sukcesów i na tym wcześniejszym etapie również możemy go wynagrodzić smakołykiem.

Kolejny krok nauki, to naprowadzanie psa już samą pustą dłonią, bez trzymanego w niej przysmaku. Pies utrwalił już w pamięci ruch dłoni opiekuna i powinien za nim podążać. Smakołyk powinniśmy trzymać podczas tego etapu w drugiej dłoni i w momencie, w którym pies położy się, należy go wynagrodzić. W kolejnym etapie możemy do naprowadzania używać już samych palców, pokazując nimi kierunek, najlepiej bez dawania widocznych znaków resztą naszego ciała.

Następnie możemy już przejść do nauki reakcji na komendę słowną. W tym przypadku łączymy sygnał optyczny z konkretnym słowem lub zbitką słowną, która ma odzwierciedlać daną komendę. Sygnał optyczny to gest dłoni lub palców, które we wcześniejszych etapach pokazywały psu, jaki ruch powinien wykonać. W momencie wykonywania ruchu od razu wypowiadamy komendę. 

Może być to leżeć, waruj, a nawet inne słowo niezwiązane z czynnością, którą pies ma wykonać. Ważne, żeby nasz czworonóg zapamiętał jedno konkretne słowo, które tym samym będzie wzmacniało zapamiętany przez niego gest opiekuna i wywoła u psa pożądaną reakcję. W ten właśnie sposób pies wiąże komendę słowną z wykonywaną czynnością, czyli naszym gestem i w efekcie kładzie się na podłożu.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?