Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? 3 triki rozwiążą problem, żałuję, że nie znałam ich wcześniej
Koty to niezwykle czyste zwierzęta, które poświęcają mnóstwo czasu na swojej higienie. Może się więc wydawać, że korzystanie z kuwety przychodzi im bez trudu. W praktyce zdobycie tej sprawności może być prawdziwym wyzwaniem. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Oto kilka porad i wskazówek, dzięki którym dowiesz się, co zrobić, aby mruczek pojął tę cenną lekcję.
Nauka czystości. Jak przyzwyczaić kota do korzystania z kuwety
Zmiana, jaka następuje w naszym życiu, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, to niewątpliwie wielkie wydarzenie. Nowy porządek wpływa nie tylko na nas, ale i na zwierzę. Małe koty uczą się wielu zachowań od swojej mamy i choć zasady dobrej higieny również wchodzą w skład mamusiowych nauk, to zdarza się, że nasz koci przyjaciel nie radzi sobie z tematem i zamiast kuwety wybiera najbliżej położony dywan lub podłogę.
Przeprowadzenie nauki czystości dla kota wymaga od nas nie tylko cierpliwości, ale i dobrego doboru kuwety. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kocich toalet zarówno pasujących do naszych wnętrz, jak i przede wszystkim odpowiadających naszemu zwierzęciu. Pamiętajmy jednak o najważniejszej sprawie — kocia kuweta musi być dopasowana do wysokości i sprawności fizycznej zwierzęcia. Dla małego czy niepełnosprawnego mruczka nie może być za wysoka. Mimo iż wydaje nam się, że pupil jest spryciarzem, to z pełnym pęcherzem nie podoła akrobacjom, do których go zmusiliśmy.
Dlatego na początku lepiej zdecydować się na wybór mniejszej i otwartej kuwety. Ale zakup odpowiedniej toalety to tylko połowa sukcesu. Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety?
Jaki żwirek dla kota? Dlaczego wybór żwirku to tak ważna sprawa?
Kuwetę wyłożoną żwirkiem powinniśmy ustawić w cichym i spokojnym miejscu. Może być nim toaleta albo mniej uczęszczany zakątek przedpokoju. Ważne, aby nasz kot miał stały dostęp do swojej toalety. Istnieje kilka rodzajów żwirku dostępnych na rynku, między innymi żwirek silikonowy, benitowy, kukurydziany czy krzemionkowy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Warto zastanowić się, który typ żwirku będzie najbardziej odpowiadał naszemu kotu, bo to od jego preferencji zależeć będzie nasz wybór. Odpowiedź na to pytanie uzyskamy, jedynie próbując.
Najważniejsze jest to, aby żwirek się dobrze zbrylał . Koty nie lubią gdy żwirek przykleja im się do łapek. Pomoże to też w łatwym usuwaniu odchodów i w zachowaniu dłuższej czystości w kuwecie.
Naukę warto rozpocząć od przynoszenia kota do kuwety. Zazwyczaj, kiedy postawimy naszego mruczka na żwirku, to od razu zacznie przebierać łapkami. Jest to bezwarunkowy odruch, który pozostał tym zwierzętom z czasów ewolucji, gdy jako dzikie drapieżniki musiały zasypywać swoje odchody, aby zamaskować swoją obecność przed innymi zwierzętami.
Najszybsze rezultaty w nauce czystości naszego kota osiągniemy, gdy będziemy wkładać kota do kuwety bezpośrednio po karmieniu . W celu ułatwienia zrozumienia, o co nam chodzi, można delikatnie poruszyć żwirkiem, aby zaciekawić zwierzaka. Pozostawmy kota na chwilę samego, a gdy dobrze zinterpretuje nasze wskazówki i się załatwi, pamiętajmy, aby go pochwalić i nagrodzić przysmaczkiem . Nasza reakcja wzmocni w zwierzęciu prawidłowe skojarzenia.
Wypadki się zdarzają. Nigdy nie karć za to swojego kota
Mimo iż wydaje nam się, że kotek doskonale pojął, do czego służy kuweta, to nie nastawiaj się od razu na spektakularne sukcesy. Każdemu młodemu zwierzęciu może przydarzyć się wpadka. Pod żadnym pozorem nie należy karcić kota, ani tym bardziej wkładać mu pyszczka w odchody. Kara fizyczna czy werbalna przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego. Kot może zacząć kojarzyć toaletę z negatywnymi konsekwencjami, a co za tym idzie, swoje potrzeby zacznie załatwiać w różnych, ukrytych miejscach w domu.
Chcąc uniknąć takich sytuacji, pamiętajmy, żeby cierpliwie i spokojnie pochodzić do naszego kota. Im więcej czasu mu poświęcimy, tym łatwiej i szybciej przebiegnie cały proces nauki. Nauka zakończona sukcesem będzie cieszyła zarówno Ciebie, jak i Twojego mruczka.
Ciekawostka: gdy zdarzy Ci się zapomnieć zabrać ze sobą na wakacje kocią kuwetę, a wszystkie sklepy jak na złość są zamknięte, to doskonale może za nią posłużyć karton i piasek, który koty bardzo lubią.
Źródło: Koty.pl, whiskas.pl