Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kiedy kot jest dorosły? Zdradzamy, w jakim wieku mruczek przestaje rosnąć
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.03.2023 15:56

Kiedy kot jest dorosły? Zdradzamy, w jakim wieku mruczek przestaje rosnąć

None
unsplash/Sergei Wing

"Do jakiego wieku rośnie kot?" - to jedno z najczęściej zadawanych pytań w internetowych wyszukiwarkach. Zapewne każdy opiekun, który weźmie pod opiekę małego mruczka, zastanawia się, kiedy pupil osiągnie docelowy rozmiar. Sprawdź, w jakim wieku twój zwierzak osiągnie dorosłość. 

Kocięta, zupełnie tak, jak małe dzieci, rosną jak na drożdżach. Opiekunowie z dnia na dzień obserwują u swoich milusińskich nie tylko zmiany w zachowaniu, ale także w wyglądzie. Co ciekawe, u większości mruczków osiągnięcie dojrzałości płciowej nie jest tożsame z przybraniem ostatecznych rozmiarów ciała. Zatem kiedy należy się tego spodziewać?

Z kociaka w dorosłego kota. Kiedy mruczek przestaje rosnąć?

Choć nie da się ukryć, że kocięta są niezwykle rozczulające, przyjdzie czas, że każdy z nich wyrośnie na dorosłego kocura bądź kotkę. Warto zatem mieć świadomość procesów zachodzących w organizmie podopiecznego chociażby po to, by serwować mu odpowiednio zbilansowaną karmę, dobraną do jego wieku i potrzeb.

Zacznijmy zatem od początku. Na pewno nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w pierwszym tygodniu życia kocięta podwajają swoją wagę, a w trzecim ją potrajają. W kolejnych dniach, kiedy mruczek odkrywa świat, zazwyczaj rośnie o około 10 g w ciągu doby. W takim tempie jego masa wzrasta przez kolejne 4-5 miesięcy.

W pierwszych etapach życia kociaka niezwykle ważne jest, aby miał stały dostęp do mleka matki. To w nim znajdują się najważniejsze mikroelementy, które korzystnie wpływają na jego odporność oraz prawidłowy rozwój. Odpowiednia dieta również przyczynia się do jego wzrostu i stopniowego przybierania na masie. Jednak należy pamiętać, że nie można dopuścić do tego, aby zwierzak był zbyt otyły. 

Samice kotów domowych zazwyczaj osiągają swój docelowy rozmiar około 9. miesiąca życia, natomiast w przypadku kocurów, ten czas wydłuża się o trzy kolejne. Okazuje się, że największy wpływ na ich wzrost mają geny i rasa. To od nich głównie zależy, jaki rozmiar osiągnie mruczek jako dorosłe zwierzę.

Jak długo rośnie kot_ Zdradzamy, w jakim wieku mruczek przestaje rosnąć (1).jpg
unsplash/The Lucky Neko
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Wzrost kota jest zależny od kilku ważnych czynników

Geny przekazane przez przodków równie mocno przyczyniają się do rozmiarów, jakie w ostateczności osiągnie mruczek. To zupełnie normalne, że przedstawiciele poszczególnych ras są więksi, podczas gdy inni rosną do zdecydowanie mniejszych wymiarów. 

W osiągnięciu prawidłowych rozmiarów mruczka mogą przeszkodzić niektóre choroby i schorzenia, na które może cierpieć pupil. Dlatego niezwykle ważne, aby każdy niepokojący objaw dolegliwości zdrowotnych, który uda się zaobserwować opiekunom podczas wszystkich etapów dorastania kota konsultować z weterynarzem. W większości przypadków im szybciej zostaną wykryte i poprawnie zdiagnozowane, tym większe jest prawdopodobieństwo na zahamowanie ich lub całkowite wyleczenie.

Które koty rosną najdłużej?

Szacuje się, że większość kotów, zwłaszcza dachowców, pełny wzrost osobniczy osiąga między 10. a 12. miesiącem życia. Istnieje jednak pewien wyjątek. Są nim przedstawiciele ras długowłosych jak choćby maine coon, koty perskie i ragdoll. W ich przypadku ten okres trwa do 15., a w niektórych przypadkach nawet 18. miesiąca życia, a w ostateczności waga w przypadku samców może wynosić nawet 8 kg.

Z kolei proces ten szybciej kończy się u mniejszych i lżejszych mruczków. Dobrym przykładem na to może być między innymi kot singapurski. Zdarza się, że dorosły, w pełni rozwinięty, zdrowy osobnik tej rasy waży nawet mniej niż 2 kg. 

Co ważne, przelicznik kocich lat diametralnie różni się od tego ludzkiego. Pierwsze dwa lata z życia mruczka można porównać do 25 przeżytych “ludzkich” lat, natomiast z każdym kolejnym rokiem przybywa mu w przybliżeniu około 4 lat.

źródło: sheba.pl; koty.pl

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?
W ostatnim czasie leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego natknęli się na gigantyczne dziury w drzewach, które wyglądają jakby wyszły spod ręki wandali. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości to robota pewnego płochliwego zwierzęcia. Jaki ptak jest ich autorem i gdzie najczęściej można je znaleźć? Niewątpliwie precyzyjnie wydrążona w drzewie dziupla o kwadratowym bądź prostokątnym kształcie może wydawać się czymś zaskakującym i rzadko spotykanym w polskich lasach. Jesteśmy przekonani, że niektórzy mogliby nawet pomyśleć, że to sprawka człowieka. Okazuje się jednak, że za całym zamieszaniem stroi płochliwe stworzenie, które w Polsce objęto ochroną gatunkową ścisłą.
Czytaj dalej
Pokazał, jak przygarnięcie kota może odmienić jego życie. "Prawdziwą różnicą jest spojrzenie w jego oczach"
Jak zmieniają się zwierzęta po adopcji? Użytkownik Reddita pokazał metamorfozę kota, którego przygarnął z ulicy. Widząc zestawienie dwóch zdjęć, aż trudno uwierzyć, że jest na nich ten sam mruczek. Internauci są jednomyślni w twierdzeniu, że największą różnicę widać w jego oczach. Larry to kot, który w końcu natrafił na osobę, dla której jego los nie był obojętny. Na jego przykładzie można doskonale zaobserwować, jak bardzo zmieniają się stworzenia, które z niechcianego i porzuconego zwierzaka stają się kochanym i zadbanym pupilem domowym. 
Czytaj dalej