Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 21.01.2023 11:50

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Kot wiek
unsplash/Jeanie de Klerk

Jeden rok życia kota wcale nie równa się siedmiu latom ludzkim? Eksperci od lat powtarzają, że wiek mruczących pupili powinno się liczyć zupełnie inaczej niż w przypadku ludzi. Kiedy zatem pupil przestaje być kociakiem, staje się dorosły i wchodzi w okres seniorski? Wiek kota potrafi być równie wielką tajemnicą, co jego dziwaczne upodobania i niekoniecznie zrozumiałe dla człowieka zachowania.

Choć niektórzy opiekunowie kotów chcieliby, aby ich pupil na zawsze pozostał słodkim, rozbrykanym kociakiem, nadejście okresu dojrzewania to nieuchronny następstwo dzieciństwa. Kiedy należy się tego spodziewać? Jeśli zastanawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, doskonale trafiłeś. Wyjaśniamy, jak dokładnie obliczyć wiek kota i zdradzamy, w którym momencie można zacząć zwracać się do niego per senior.

Jak się liczy wiek kota? Kalkulator kocich lat

Jeśli ludzkie lata współgrałyby z kocimi, większość z nas prawdopodobnie nie byłaby zadowolona z finalnego wyniku. Okazuje się bowiem, że zgodnie z wytycznymi 365 dni w świecie ludzi odpowiada kilku kocim latom. Wszystko dlatego, że okres najbardziej zaawansowanego rozwoju u mruczących istot przypada na pierwsze dwa lata po narodzinach. Takim oto sposobem już wtedy określa się ich wiek jako 25 lat w przeliczeniu na lata ludzkie. Po tym okresie czas płynie zdecydowanie wolniej, ponieważ w przybliżeniu co roku przybywają im kolejne 4 lata.

Ile Twój zwierzak ma lat Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata
unsplash/Erik-Jan Leusink

Co za tym idzie, tabelka mówiąca o wieku kota w przeliczeniu na ludzkie lata prezentuje się następująco:

1 rok -15 lat ludzkich; 2 lata - 25 lat ludzkich; 3 lata - 29 lat ludzkich; 4 lata - 33 lata ludzkie; 5 lat - 37 lat ludzkich; 6 lat - 41 lat ludzkich; 7 lat - 45 lat ludzkich; 8 lat - 49 lat ludzkich; 9 lat - 53 lata ludzkie; 10 lat - 57 lat ludzkich; 11 lat - 61 lat ludzkich; 12 lat - 65 lat ludzkich; 13 lat - 69 lat ludzkich; 14 lat - 73 lata ludzkie; 15 lat - 77 lat ludzkich; 16 lat - 81 lat ludzkich; 17 lat - 85 lat ludzkich; 18 lat - 89 lat ludzkich; 19 lat - 93 lata ludzkie; 20 lat - 97 lat ludzkich.

W rozmowie z portalem dailypaws.com, lekarz weterynarii Merty Becker zauważa, że za dorosłe koty uważa się już te, które skończyły pierwszy rok życia i rozpoczęły drugi. Są wówczas w pełni rozwinięte fizycznie, a w kolejnych miesiącach stają się bardziej dojrzałe pod względem mentalnym.

- Mają swoją młodszą, fizyczną dojrzałość. Brakuje im dojrzałości umysłowej - mówi założyciel Fear Free Pets, portalu edukacyjnego dla weterynarzy oraz specjalistów od zwierząt domowych.

Ile Twój zwierzak ma lat Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata
unsplash/Erik-Jan Leusink

Co robić, żeby kot żył dłużej?

Przyjmuje się, że średnia wieku kota domowego to 14 – 17 lat, ale oczywiście są to dane mocno uśrednione, gdyż zdarzają się wyjątki - jest nim choćby kotka syjamska z Tajlandii, nazywana przez właścicieli babcią Wad. Najczęściej okres dorosłości kota trwa od 2. do 11. roku życia, a po tym czasie zwierzę staje się seniorem i należy wprowadzić kilka zmian do jego codzienności. Chcąc, aby mruczek został z nami jak najdłużej, należy przestrzegać kilku ważnych czynników; przede wszystkim kluczowe jest zapewnienie mu bezpieczeństwa.

Nie bez powodu koty niewychodzące żyją dłużej, ponieważ zewnętrzny świat skrywa wiele potencjalnych niebezpieczeństw, począwszy od rozpędzonych pojazdów uczestniczących w ruchu ulicznym, przez inne drapieżniki i nieżyczliwych ludzi, na chorobach, urazach i zranieniach skończywszy. W czterech ścianach jest zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że zarażą się wścieklizną, ulegną wypadkowi, czy zaatakuje je inne zwierzę.

Bardzo ważna jest również odpowiednio dobrana do wieku oraz potrzeb dieta i suplementacja. Oprócz tego, że powinna być zbilansowana, musi współgrać z trybem życia, jaki zwierzę prowadzi, a także, w jakim jest wieku. W kwestii długości życia dużą rolę odgrywa też czynnik, na który nie mamy żadnego wpływu. Mowa oczywiście o genetyce.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: buzz.gazeta.pl

Tagi: Kot