Swiatzwierzat.pl

unsplash/Tadeusz Lakota

Jak bezpiecznie rozdzielić gryzące się psy?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wyprowadzając psa na spacer musimy liczyć się z ryzykiem, że nasz pupil nie polubi się z każdym okolicznym czworonogiem. Co więcej, istnieje również szansa, że podczas bliskiego spotkania pupile wdadzą się w bójkę. Jak należy zareagować w takiej sytuacji? Czy powinno rozdzielać się walczące psy?

Bójka z innym zwierzęciem to jedno z najbardziej stresujących momentów w życiu opiekuna psa. Chociaż oczywiście boimy się o zdrowie i życie naszych podopiecznych, niekiedy sami nie chcemy ryzykować pogryzieniem przez czworonożnego agresora. Eksperci podpowiadają, jak uniknąć obrażeń i w krótkim czasie rozdzielić dwa siłujące się ze sobą zwierzaki.

Prawidłowy sposób na rozdzielenie gryzących się psów

Jeśli myślisz, że istnieje jedna sprawdzona metoda, która zadziała w każdym przypadku, to mamy dla Ciebie złą wiadomość. Nie ma prostej recepty, która poskutkowałaby z natychmiastowym efektem i pozwoliła kontynuować spacer, jak gdyby nigdy nic się nie stało.

Behawioryści twierdzą, że problem agresji wśród psów nie tyczy się wyłącznie ras uznawanych powszechnie za groźne. Wbrew pozorom nawet malutkie psiaki są zdolne rzucić się na dużo większego przeciwnika.

Mamy jednak dla Was pocieszenie - psie walki rzadko kończą się rozlewem krwi. Najczęściej po kilku minutach sprowokowane zwierzaki same odpuszczają i wychodzą bez szwanku, ale bywa i tak, że bójka przeradza się w walkę na śmierć i życie.

Jeśli widzimy, że któremuś z czworonogów może stać się krzywda, wówczas konieczna jest szybka i zdecydowana ingerencja ze strony właściciela. Oto 3 proste sposoby na rozdzielenie agresywnych psów:

1. Wytrąć psa z transu - Dobrą metodą na zakończenie konfliktu pomiędzy psami jest zrobienie hałasu. Jeśli tylko masz taką możliwość, uderz kluczami w metalową barierkę czy naciśnij klakson. Zdezorientowany napastnik najpewniej przerwie atak agresji i pozwoli na odciągnięcie ofiary w bezpieczne miejsce.

2. Odciągnij za obrożę - Jeśli pies ma założoną obrożę, chwyć za nią na wysokości karku i postaraj się spokojnie odciągnąć go w tył. Można to zrobić także w chwili, gdy zwierzę rozluźni szczęki - wtedy zdecydowany ruchem skłoń go do wypuszczenia rywala z uścisku. Pamiętaj, że właściciel drugiego czworonoga powinien wykonać w tym czasie ten sam ruch, aby nie narazić Cię na ugryzienie.

3. Unieś psa za tylne łapy - Złap swojego psa za tylne kończyny, blisko ud i unieś je do góry tak, jakby był taczką. Jeżeli możesz, poinstruuj innych właścicieli, by zrobili to samo z ich psami. W tym momencie to ty masz nad psem całkowitą kontrolę i jednocześnie jesteś daleko od jego zębów. Znajdując się w tej pozycji, pies nie będzie w stanie odwrócić się czy ponownie zaatakować.

Najczęstsze błędy właścicieli przy przerywaniu bójki

Najgorsze błędy, jakie właściciel może popełnić podczas bójki zwierzaków, to panikowanie i uciekanie się do przemocy. Krzycząc, biegając dookoła gryzących się psów, bijąc je i postępując w nieprzemyślany sposób tylko pogarszasz sytuację i narażasz się na niebezpieczeństwo. Ich furia może się wtedy zwrócić także przeciw Tobie!

Jeśli dojdzie do spięcia między czworonogami, staraj się zachować zimną krew, nie wkładaj gołych rąk w okolice pysków walczących zwierząt i postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami bezpieczeństwa. Furia

Pamiętaj przy tym, że przesadne izolowanie pupila od kontaktu z innymi psami może tylko nasilić istniejące już problemy behawioralne. Właściwa socjalizacja, zbadanie psa pod kątem hormonów oraz praca nad niezaleczonymi ranami na psychice mogą pomóc w ujarzmieniu skłonności do agresji.

Źródło: psy-pies.pl, johndog.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Małe, wtulone w siebie szczeniaki, a wokół las. To właśnie w nim ktoś pozbył się niechcianych zwierząt
Czytaj więcej >

Psy

DIOZ ujawnia kolejny akt przemocy dziecka wobec psa. Wszystko widać na brutalnym filmie
Czytaj więcej >

Psy

Podszedł do nich pies żywcem zżerany przez świerzb. Desperacko błagał, "Zabierzcie ode mnie ten ból"
Czytaj więcej >

Psy

Miała być idealną opiekunką nad psami. Ukryta kamera obnażyła, co naprawdę robiła w pracy
Czytaj więcej >

Psy

Zapakowali szczeniaka do torby i wyrzucili na drogę. Czuwał nad nim "anioł stróż"
Czytaj więcej >

Psy

10-letni owczarek niemiecki ponownie spotyka swojego pana. W mig zmienia się w szczeniaczka
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]