Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Tadeusz Lakota

Jak bezpiecznie rozdzielić gryzące się psy?

5 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wyprowadzając psa na spacer musimy liczyć się z ryzykiem, że nasz pupil nie polubi się z każdym okolicznym czworonogiem. Co więcej, istnieje również szansa, że podczas bliskiego spotkania pupile wdadzą się w bójkę. Jak należy zareagować w takiej sytuacji? Czy powinno rozdzielać się walczące psy?

Bójka z innym zwierzęciem to jedno z najbardziej stresujących momentów w życiu opiekuna psa. Chociaż oczywiście boimy się o zdrowie i życie naszych podopiecznych, niekiedy sami nie chcemy ryzykować pogryzieniem przez czworonożnego agresora. Eksperci podpowiadają, jak uniknąć obrażeń i w krótkim czasie rozdzielić dwa siłujące się ze sobą zwierzaki.

Prawidłowy sposób na rozdzielenie gryzących się psów

Jeśli myślisz, że istnieje jedna sprawdzona metoda, która zadziała w każdym przypadku, to mamy dla Ciebie złą wiadomość. Nie ma prostej recepty, która poskutkowałaby z natychmiastowym efektem i pozwoliła kontynuować spacer, jak gdyby nigdy nic się nie stało.

Behawioryści twierdzą, że problem agresji wśród psów nie tyczy się wyłącznie ras uznawanych powszechnie za groźne. Wbrew pozorom nawet malutkie psiaki są zdolne rzucić się na dużo większego przeciwnika.

Mamy jednak dla Was pocieszenie - psie walki rzadko kończą się rozlewem krwi. Najczęściej po kilku minutach sprowokowane zwierzaki same odpuszczają i wychodzą bez szwanku, ale bywa i tak, że bójka przeradza się w walkę na śmierć i życie.

Jeśli widzimy, że któremuś z czworonogów może stać się krzywda, wówczas konieczna jest szybka i zdecydowana ingerencja ze strony właściciela. Oto 3 proste sposoby na rozdzielenie agresywnych psów:

1. Wytrąć psa z transu - Dobrą metodą na zakończenie konfliktu pomiędzy psami jest zrobienie hałasu. Jeśli tylko masz taką możliwość, uderz kluczami w metalową barierkę czy naciśnij klakson. Zdezorientowany napastnik najpewniej przerwie atak agresji i pozwoli na odciągnięcie ofiary w bezpieczne miejsce.

2. Odciągnij za obrożę - Jeśli pies ma założoną obrożę, chwyć za nią na wysokości karku i postaraj się spokojnie odciągnąć go w tył. Można to zrobić także w chwili, gdy zwierzę rozluźni szczęki - wtedy zdecydowany ruchem skłoń go do wypuszczenia rywala z uścisku. Pamiętaj, że właściciel drugiego czworonoga powinien wykonać w tym czasie ten sam ruch, aby nie narazić Cię na ugryzienie.

3. Unieś psa za tylne łapy - Złap swojego psa za tylne kończyny, blisko ud i unieś je do góry tak, jakby był taczką. Jeżeli możesz, poinstruuj innych właścicieli, by zrobili to samo z ich psami. W tym momencie to ty masz nad psem całkowitą kontrolę i jednocześnie jesteś daleko od jego zębów. Znajdując się w tej pozycji, pies nie będzie w stanie odwrócić się czy ponownie zaatakować.

Niedźwiedzie

Fatalne zrządzenie losu. 2 młode niedźwiedzie zabite po słowackiej stronie Tatr

CZYTAJ DALEJ

Najczęstsze błędy właścicieli przy przerywaniu bójki

Najgorsze błędy, jakie właściciel może popełnić podczas bójki zwierzaków, to panikowanie i uciekanie się do przemocy. Krzycząc, biegając dookoła gryzących się psów, bijąc je i postępując w nieprzemyślany sposób tylko pogarszasz sytuację i narażasz się na niebezpieczeństwo. Ich furia może się wtedy zwrócić także przeciw Tobie!

Jeśli dojdzie do spięcia między czworonogami, staraj się zachować zimną krew, nie wkładaj gołych rąk w okolice pysków walczących zwierząt i postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami bezpieczeństwa. Furia

Pamiętaj przy tym, że przesadne izolowanie pupila od kontaktu z innymi psami może tylko nasilić istniejące już problemy behawioralne. Właściwa socjalizacja, zbadanie psa pod kątem hormonów oraz praca nad niezaleczonymi ranami na psychice mogą pomóc w ujarzmieniu skłonności do agresji.

Źródło: psy-pies.pl, johndog.pl

Sprawdź swoją wiedzę o wężach!

Pytanie 1 z 8

Jak nazywa się nauka zajmująca się wężami?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Franek szuka nowego domu

Psy

Franek przeszedł przez piekło, teraz dostał szansę na nowe życie

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy psy mają poczucie humoru? Ekspert nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >

Psy

Które rasy psów powodują najwięcej zniszczeń w domu?

Czytaj więcej >
„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”

Psy

„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” – wciągający reportaż

Czytaj więcej >

Psy

Pies dla seniora - czy to dobry pomysł? Radzimy, jaką rasę wybrać

Czytaj więcej >