Swiatzwierzat.pl
Pająk canva PRO

fot. membio, canva.com

Pająk Nosferatu rozprzestrzenia się w Niemczech. Czy jest niebezpieczny dla człowieka?

28 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Zmiany klimatu sprawiają, że w Europie pojawia się coraz więcej niespotykanych wcześniej gatunków. Według doniesień medialnych na terenie Niemiec zaobserwowano jadowitego pająka Nosferatu. Jeszcze 20 lat można go było zobaczyć tylko w basenie Morza Śródziemnego.

Przez coraz wyższe temperatury oraz zmieniający się klimat do Polski i krajów sąsiednich napływają nowe gatunki. Jeszcze niedawno pisaliśmy o tarantuli ukraińskiej, która pojawiła się na terytorium naszego kraju. Teraz Niemcy donoszą o rozprzestrzeniającym się gatunku pająka.

Pająk Nosferatu rozprzestrzenia się w Niemczech

- Według (pozarządowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody) Nabu ten jadowity pająk został po raz pierwszy zauważony w Niemczech w 2005 roku, we Fryburgu. Teraz występuje również w Bremie, Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii - doniósł portal RND.

Zoropsis spinimana, zwany również jako Nosferatu, dwie dekady temu był niespotykany na terenie Niemiec. Obecnie jednak obserwuje się go w coraz większej ilości, co wiąże się z niepokojem mieszkańców. Przerażenie mogą budzić rozmiary zwierzęcia. Osiąga on bowiem średnicę do 6 cm wraz z nogami.

- Pozostaje (w tyle) za największymi pająkami kątnikami domowymi o średnicy dobrych ośmiu centymetrów, ale wydaje się znacznie masywniejszy ze względu na około dwa razy dłuższe ciało - wyjaśnia Soenke Hofmann z oddziału Nabu w Bremie.

Chart afgański

Najszybsze rasy psów. Od tych czworonogów szybszy jest tylko wiatr

CZYTAJ DALEJCzy Nosferatu są niebezpieczne dla ludzi?

Według portalu RND pająki Nosferatu faktycznie są jadowite i potrafią ugryźć. Jednak z drugiej strony rzadko udaje im się przegryźć ludzką skórę, a ich jad nie jest dla człowieka groźny.

- Zwierzę to gryzie tylko wtedy, gdy jest podrażnione, a ukąszenie jest porównywane do lekkiego użądlenia osy - czytamy.

Warto jednak zauważyć, że obecność Nosferatu na terenie Niemiec jest alarmująca i udowadnia postępujący proces zmian klimatycznych. Jeśli tak dalej pójdzie do Polski i krajów europejskich może napłynąć jeszcze więcej niespotykanych do tej pory gatunków.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: misyjne.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Wstrząsające odkrycie spacerowicza. Sześciometrowe boa i pytony znalezione w worku

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nie masz pomysłu na Walentynki? Nazwij karalucha imieniem swojego eks

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >