Ile kolan ma pies? Pierwsza odpowiedź jest na ogół zła. Tego miliony Polaków nie wiedzą o swoim pupilu
Czy wiesz, ile kolan ma pies? Zgodnie z podsumowaniem 2022 i 2023 roku udostępnionym przez firmę Google fraza związana z psią anatomią była jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł przez polskich użytkowników sieci. To z pozoru proste pytanie skrywa zaskakującą odpowiedź i pozwala zrozumieć, pod jakimi względami czworonożni przyjaciele człowieka są podobni do nas.
Ile kolan ma pies? Odpowiedzią wcale nie jest cztery...
Nie trzeba być wybitnym znawcą zoologii, żeby widzieć, że psia anatomia znacznie różni się od ludzkiej. Stąd często wśród właścicieli pupilów pojawiają się pytania na temat anatomii ich domowych zwierząt. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że psy mają cztery kolana. W końcu wszystkie ich cztery kończyny kojarzą nam się z nogami – utrzymują ciężar ciała i dotykają podłoża. Jednak psia anatomia znacznie bardziej przypomina ludzką, niż nam się to wydaje.
Dwunożny chód jest wynalazkiem ewolucji charakterystycznym dla człowieka. Nasze dwie nogi i dwie ręce mają zupełnie odmienne funkcje. Kończyny dolne umożliwiają nam chodzenie, a górne – wykonywanie precyzyjnych czynności. Chociaż może się wydawać inaczej, u psów również występuje duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o funkcje kończyn przednich i tylnych. To przednimi łapami pomagają sobie w jedzeniu czy zabawie. Pod tym względem są one zupełnie jak nasze ręce. Okazuje się, że anatomicznie również je przypominają.
"Ryba zagłady" pojawiła się na płytkich wodach, wszystko nagrali nurkowie. Jest się czego bać?Psy mają dwa kolana i dwa łokcie. Ich budowa jest bardzo podobna do ludzkiej
Nie każdy jest świadomy tego, że psy wcale nie mają czterech nóg. Jedynie ich tylne łapy odpowiadają kończynom dolnym człowieka. Dlatego odpowiedzią na pytanie “ile kolan ma pies” jest dwa. W ich przednich kończynach wcale nie ma kolan, a tak jak u ludzi – łokcie. Jest to staw łączący kość ramienną z kośćmi przedramienia.
Łatwym sposobem na zobrazowanie podobieństwa między szkieletem psa oraz człowieka jest zastosowanie popularnej dla anatomii porównawczej pozycji, w której model oparty jest na wszystkich kończynach. Jak na dłoni widać wtedy, jak szkielety innych kręgowców, w tym psów, przypominają ludzki.
Czy kolana psów zginają się w przeciwną stronę? Wcale nie, ale łatwo o pomyłkę
Wiele osób mylnie myśli, że psy zginają kolana do tyłu. To zrozumiała pomyłka ze względu na różnicę w budowie kończyn tylnych psa względem ludzkich nóg. Żeby zrozumieć błąd, wystarczy prześledzić rysunek porównujący anatomię. W miejscu, gdzie niektórzy mylnie lokalizują kolana, znajduje się tak naprawdę staw skokowy.
Psy w odróżnieniu od ludzi nie chodzą na całych stopach, a jedynie na palcach. Część stopy, która nie ma kontaktu z podłożem, jest odpowiednikiem śródstopia, a zgięta do tyłu część – ludzkiej pięty.
Źródło: zielona.interia.pl, buzz.gazeta.pl