Swiatzwierzat.pl > Psy > Mało kto wie, że psy mają 3 powieki. Matka Natura miała wyjątkowy plan, wciąż nie przestaje nas zadziwiać
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 24.05.2023 11:06

Mało kto wie, że psy mają 3 powieki. Matka Natura miała wyjątkowy plan, wciąż nie przestaje nas zadziwiać

pies
pixabay/doanme

Oczy psów skrywają pewną tajemnicę. Niewiele osób wie, że nasze pupile mają o jedną powiekę więcej od nas. Matka Natura wiedziała, co robi, tajemniczy narząd pełni bowiem bardzo ważną funkcję i łatwo może ulec uszkodzeniu. Jak poznać, że trzecią powiekę czworonoga toczy stan zapalny?

Choć dla większości z nas jest nie do zauważenia, trzecia powieka pełni u zwierzęcia bardzo ważną funkcję. Nieświadomi jej obecności możemy przegapić ważne znaki świadczące o rozwijającej się chorobie.

Po co psom trzecia powieka?

Konstrukcja psiego oka różni się od ludzkiej. Poza otaczającymi gałkę oczną dwiema powiekami – górną i dolną – znajduje się tam bowiem jeszcze powieka trzecia, zwana również migotką. Przyjmuje formę fałdu błony śluzowej i jest zlokalizowana w wewnętrznym kąciku oka.

Jej głównym zadaniem jest ochrona rogówki i zapewnienie jej odżywienia. Ponadto wytwarza specjalną wydzielinę i rozprowadza ją po oku w postaci filmu łzowego, zapewniając odpowiednią wilgotność gałce ocznej.

Znajdujący się w migotce gruczoł wytwarza frakcję wodnistą filmu łzowego oka oraz immunoglobuliny, czyli białkowe przeciwciała wiążące się z wpadającymi do oczu drobnoustrojami. Dzięki temu oko psa zdolne jest do wypłukania i zneutralizowania ciał obcych.

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

Wiśniowe oko. Zapalenie trzeciej powieki u psa

Nierzadko zdarza się, że trzecia powieka ulega stanom zapalnym. Może być to powikłanie po innych schorzeniach, takich jak:

- zapalenie ucha;

- zapalenie przyzębia;

- dysfunkcje tarczycy;

- padaczka;

- choroby pasożytnicze.

Możliwe, że nasz pies urodził się z wadami budowy oka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania zapaleń. Takimi wadami jest podwinięcie powieki do wewnątrz czy dodatkowy rząd rzęs rosnących w stronę rogówki, powszechny u ras brachycefalicznych.

Stan zapalny migawki może być spowodowany urazami mechanicznymi takimi jak podrażnienie narządu przez pyły czy alergeny. Wskutek przedłużonego narażenia na te czynniki, na powierzchni trzeciej powieki powstają niewielkie grudki, które podrażniają rogówkę i powodują zapalenie spojówek. Mamy wtedy do czynienia z grudkowatym zapaleniem trzeciej powieki u psa.

Zapalenie trzeciej powieki u psa nazywane jest czasem tzw. wiśniowym okiem (ang. cherry eye) ze względu na towarzyszące mu zabarwienie i czerwone wybroczyny na migotce. Zapaleniu towarzyszą często obrzęk, obfite łzawienie i ropna wydzielina. Nie jest to przyjemne dla psa, który odczuwa ból i dyskomfort. Nasz pupil zmienia swoje zachowanie – ogarnia go niepokój, pociera oko łapą.

Zapalenie trzeciej powieki u psa – leczenie

Kiedy zobaczysz wymienione symptomy u swojego psiaka, nie zwlekaj i idź z nim do weterynarza. Zapalenie trzeciej powieki nie jest czymś, co można wyleczyć samemu. Nie warto próbować domowych sposobów, kiedy mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia psa, kończącym się czasem ślepotą. Im szybciej udamy się do specjalisty i poddamy naszego psa leczeniu, tym większa szansa na wyzdrowienie bez powikłań.

Weterynarz zapisze psu leki przeciwzapalne lub antybiotyki, które opiekun wkrapla bezpośrednio do worka spojówkowego. Poza tym nasz pies może dostać maść do smarowania. Ten etap leczenia zależy od nas. Ważne jest stosowanie się do zaleceń i regularność. Proces leczenia bywa długotrwały, a zapalenie nierzadko nawraca. Przy uporczywych nawrotach stosowane są zabiegi chirurgiczne.

Źródło: zoopers.pl, blog.piesotto.pl

Polecane