Swiatzwierzat.pl
Stephanie Herfel i husky

Stephanie Herfel

USA: Husky uratował życie swojej pani. Trzykrotnie "wywąchał" u niej nowotwór

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Weteranka piechoty morskiej, Stephanie Herfel, zauważyła, że jej suczka, husky o imieniu Sierra, od pewnego czasu zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas. Była ewidentnie poddenerwowana i gdy tylko zbliżyła się do jej brzucha, zaczynała go intensywn

Historia, jaka przytrafiła się żołnierce marynarki wojennej z San Diego może wydawać się wielu zbyt nieprawdopodobna, by wydarzyła się naprawdę. Amerykanka utrzymuje, że jej pupil będący przedstawicielem rasy husky syberyjski ocalił jej życie, a wszystko, co zdradziła w rozmowie z dziennikarzami, to całkowita prawda. Aby zrozumieć fenomen tego duetu, należy cofnąć się aż do 2013 roku, kiedy to 2-letnia suczka o imieniu Sierra po raz pierwszy zaczęła zachowywać się w nietypowy sposób w stosunku do swojej pani.

Suczka przez cały czas wąchała brzuch kobiety

Suczka znalazła się pod opieką Stephanie Herfel jeszcze za czasów szczenięcych. W 2011 roku Stephanie dostała ją jako prezent od swojego syna i momentalnie zapałała do niej sympatią. Uczucie to zostało natychmiastowo odwzajemnione przez malutkiego husky'ego, który od tej pory spędzał każdą wolną chwilę w towarzystwie nowej właścicielki. 

Pierwsze dwa lata pod wspólnym dachem upłynęły bez większych komplikacji. Jednakże pewnego razu Stephanie zauważyła, że Sierra zachowuje się inaczej niż zwykle. Suczka była podejrzanie niespokojna i bardzo intensywnie wąchała brzuch swojej właścicielki.

– Położyła nos na dolnej części mojego brzucha i wąchała go tak uważnie, że pomyślałam, że rozlałam coś na ubrania. Zrobiła tak kilka razy, aż w końcu uciekła i schowała się do szafy - powiedziała kobieta podczas wywiadu z "Journal Sentinel".

Dziwaczna reakcja Sierry wzbudziła jej podejrzenia i akurat zbiegła się w czasie z niewyjaśnionymi bólami brzucha. Dlatego weteranka postanowiła dłużej nie odwlekać wizyty u lekarza i jak najszybciej skonsultowała się z ekspertem. Wkrótce później usłyszała diagnozę, która sprawiła, że cały jej świat wywrócił się z dnia na dzień. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Do trzech razy sztuka

Podczas wstępnych badań zdiagnozowano u niej torbiel na jajniku. Nie była to jednak najgorsza nowina. Po dokładniejszych badaniach USG ginekolog przekazał kobiecie, że znajduje się w trzecim stadium raka jajnika i jedynie zabieg histerektomii, czyli usunięcia części macicy może uratować jej życie.

Stephanie nie zastanawiała się długo, dlatego niedługo potem przeszła operację. Oprócz tego miała również wyciętą śledzionę i poddała się chemioterapii. Po sześciomiesięcznym leczeniu odzyskała zdrowie. Sielanka jednak nie trwała długo. Dziwaczne zachowanie suczki powróciło rok później. Sierra znów zaczęła niespokojnie wąchać brzuch swojej pani. Diagnoza potwierdziła, że nastąpiła remisja raka. Podobnie stało się w 2016 roku. Od ostatniej terapii kobieta nie zdradza więcej szczegółów, jednak wiadomo, że dziś znów jest zdrowa.

– Sierra wywąchała mój nowotwór nie tylko za pierwszym razem, ale także odkryła dwa nawroty. Wtedy czekałam kilka miesięcy na potwierdzenie i okazało się, że miała rację – przyznała Amerykanka. - Zawdzięczam swoje życie temu psu. Ona naprawdę była dla mnie darem niebios. Nigdy się nie myliła - skwitowała Stephanie Herfel.

Rzeczywiście, taka suczka jak Sierra, to prawdziwy skarb. Dzięki swojej wrodzonej intuicji wyczuła, że z jej opiekunką dzieje się coś złego i próbowała ostrzec ją, zanim będzie za późno. Okazuje się, że umiejętnością wykrywania nowotworów obdarzone są nie tylko psy rasy husky. Badania przeprowadzane przez naukowców dowodzą, że pewne rodzaje nowotworów uruchamiają psi węch. Dlatego czworonogi są w stanie wyczuć zmiany zapachu naszego moczu lub oddechu, jeszcze w momencie, gdy utajony nowotwór nie jest groźnie rozwinięty.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

youtube/rumble videos

Psy

Labrador poważnie nabroił w kuchni. Sposób, w jaki błaga o przebaczenie, przekonałby każdego

Czytaj więcej >
fb/Daj włos. Fryzjer dla zwierząt

Psy

Hazar, pies należący do byłego senatora PiS zmienił się o 180 stopni. Niezwykła metamorfoza

Czytaj więcej >
yt/Sidewalk Specials

Psy

Właściciel próbował pozbawić psa życia. Później z tą samą prośbą zwrócił się do aktywistów

Czytaj więcej >

youtube/The Nation Thailand

Psy

Piękny gest kierowcy. Zatrzymał ruch, aby pomóc zagubionemu psu

Czytaj więcej >
Shar pei

Psy

Shar pei cudem uratowany z rąk pseudowłaściciela. Jest w opłakanym stanie, wygląda jak sama skóra i kości

Czytaj więcej >
Humane Society of Central Texas

Psy

Adoptowany pies spędził w schronisku ponad 400 dni. Nowi właściciele pozbyli się go po pierwszej nocy

Czytaj więcej >