Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Jessica Johnston

Guzy gruczołu sutkowego u psów. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

12 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Według lekarzy weterynarii jednym z najczęściej występujących nowotworów u psów i kotów jest guz gruczołu sutkowego. Objawy niestety nie zawsze są widoczne gołym okiem, a szybki wzrost świadczy najczęściej o złośliwym charakterze zmian, co wiąże się z wysoką śmiertelnością. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Czy Twój podopieczny stał się apatyczny i nie ma ochoty na zabawę? A może podczas pieszczot wyczułeś na jego ciele twardy guz? Każdy opiekun musi mieć świadomość, że choroby nowotworowe stanowią poważne zagrożenie także dla naszych pupili. Niepokojących objawów, które zaobserwujemy pod żadnym pozorem nie możemy zlekceważyć. Podpowiadamy, na co szczególnie właściciele powinni zwrócić uwagę.

Jak rozpoznać pierwsze objawy guza gruczołu sutkowego?

Nowotwory skóry u psów stanowią aż 58% wszystkich przypadków, a dopiero kolejne 5-8% stanowią chłoniaki oraz nowotwory szyi i głowy. Choroba związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu złośliwego dotyka zarówno suczek, jak i samców. Objawia się przeważnie między 9. a 11. rokiem życia zwierzęcia.

Rasy najbardziej narażone na tę dolegliwość to owczarki niemieckie, pudle, maltańczyki, beagle i jamniki, choć występuje również u przedstawicieli innych ras. Na guza gruczołu sutkowego równie często chorują kotki. W ich przypadku 80% wiąże się z nowotworem złośliwym. To powoduje przerzuty do innych narządów.

Jak pomóc dziecku, gdy boli je gardło?

Aby jak najwcześniej wykryć objawy guza gruczołu sutkowego u pupila należy zwrócić szczególną uwagę na kilka szczegółów:

1. Guz pod skóra w okolicy sutka - Może wystąpić jeden lub kilka. Najczęściej są umiejscowione między 4. a 5. sutkiem. Jego objętość zwiększa się nawet kilkukrotnie w trakcie cieczki.

2. Powiększone węzły chłonne - U połowy chorych zwierząt można zaobserwować powiększone węzły chłonne pachowe i pachwinowe lub jedne z nich. Są zlokalizowane pod przednimi i tylnymi łapami.

3. Stan zapalny sutka i owrzodzenie - Umiejscowiony pod skórą guz może powodować stany zapalne, owrzodzenia oraz przetoki. Zdarza się również, że dochodzi do wycieków z sutka.

4. Nadmierne wylizywane - Jeśli zwierzę mocno skupia się na wylizywaniu konkretnego miejsca, to znak, że jest dla niego bolesne. Należy sprawdzić, czy pozwoli dotknąć je właścicielowi.

Oprócz tego, zwierzętom może towarzyszyć brak apetytu, apatia oraz trudności z oddawaniem kału. Jeżeli mamy do czynienia z nowotworem złośliwym i pojawią się przerzuty na płuca, mogą pojawić się także duszności.

BeFunky-collage - 2022-10-11T141418.810

Z ukrycia nagrała mężczyznę z psem. Scena o zachodzie słońca ujęła za serce miliony widzów

CZYTAJ DALEJ

Profilaktyka nowotworów. Jak uniknąć raka sutka u psów i kotów?

Aby zapobiec ryzyku zapadnięcia na groźną chorobę, warto rozważyć sterylizację jeszcze przed pierwszą cieczką. Wtedy ryzyko zachorowania na raka sutka spada do 0,5%, natomiast między pierwszą a drugą to 8%, a między drugą a trzecią do 25%. W późniejszym wieku również zaleca się przeprowadzenie zabiegu, lecz nie można oczekiwać tak obiecujących efektów.

Warto jednak pamiętać, że sterylizacja likwiduje zagrożenie pojawienia się nowotworu układu rozrodczego, a więc jajników i macicy, oraz ropomacicza. Nie czekaj aż będzie za późno i samodzielnie badaj swojego podopiecznego przynajmniej raz miesiącu. W razie wątpliwości zapisz się z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

źródło: natemat.pl; cztery-lapy.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >