Swiatzwierzat.pl
Sterylizacja kotki: na czym polega i kiedy wykonać?

Pixabay.com

Sterylizacja kotki: na czym polega i kiedy wykonać?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Sterylizacja kotki pozbawia ją płodności, a jeśli jest pełna, to i płodności, i popędu płciowego. Pełna sterylizacja kotki to zabieg konieczny u wszystkich zwierząt, które nie są przeznaczone do dalszego rozrodu. Czy pełna sterylizacja kotki jest j

Sterylizacja kotki: czym się różni od kastracji?

Sterylizacja polega na pozbawieniu zwierzęcia płodności. Czym w takim razie różni się od kastracji? Czy to jedno i to samo?

Sterylizacja i kastracja to dwa różne zabiegi. Określenie „sterylizacja” obecnie używane jest w odniesieniu do zabiegów odwracalnych, które jedynie uniemożliwiają kotkom zajście w ciążę, ale nie pozbawiają ich popędu płciowego. Sterylizacja może polegać np. na podwiązaniu kotce jajowodów lub zastosowaniu u niej antykoncepcji hormonalnej.

Kastracja z kolei to też sterylizacja, ale głębsza, całkowita i nieodwracalna. Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu gonad, czyli w przypadku kotki – jajników. Kotka wykastrowana nie tylko nie może zajść w ciążę, ale nie ma też popędu płciowego. Przestaje przechodzić ruję, która – jeśli nie zakończy się zapłodnieniem – może być dla niej przykrym i stresującym przeżyciem. Kotki wykastrowane stają się też wolne od groźby wielu chorób, np. ropomacicza, raka sutków i jajników.

Współcześnie weterynarze doradzają pełną kastrację, a nie tylko sterylizację wszystkich kotek i kotów, które nie są przeznaczone do dalszego rozrodu. Sterylizacja nie uwalnia zwierząt od popędu płciowego i przykrości związanych z przechodzeniem rui bez pokrycia, nie uwalnia ich też od groźby chorób. Dlatego przeprowadzanie u kotki jedynie sterylizacji nie ma większego sensu i zawsze poleca się wykonanie pełnej kastracji.

Sterylizacja kotki: czy to etyczne?

Wiele osób uważa, że kastrowanie zwierząt jest nieetyczne, że koty do szczęścia potrzebują spełnienia się jako rodzice. To nieprawda. Kotka poszukuje partnera pod wpływem burzy hormonalnej, która szaleje w niej w okresie rui. Nie planuje zajść w ciążę, nie wie, co to ciąża. Nie spodziewa się, że urodzi kociaki. Opiekuje się swoim potomstwem i uczy je pilnie bycia kotami, po czym zapomina, że w ogóle miała dzieci.

Sterylizacja kotki: zalety kastracji

Wykastrowana kotka nie ma już potrzeb i instynktów, które pchały ją do poszukiwania partnera. Nie zdaje sobie sprawy, że kiedyś je miała, i nie tęskni za nimi. Nie ulega już popędom i nie odczuwa niepokoju, gdy nie są one zaspokajane. Zajmuje się innymi kocimi sprawami.

Wykastrowana kotka staje się spokojniejsza, bardziej zrównoważona, mniej podatna na stres, trzyma się bliżej domu i swojej ludzkiej rodziny. Wykastrowane koty i kotki żyją dłużej od niewykastrowanych.

Trzeba też pamiętać, że koty to zwierzęta bardzo płodne. Kotka może zachodzić w ciążę ok. dwa razy w roku i rodzi miot liczący czasem nawet siedmioro kociąt. Kocięta szybko dojrzewają i same zaczynają płodzić następne kocięta. Postęp zakocenia środowiska jest geometryczny. Oblicza się, że w ciągu dziesięciu lat jedna kocia para dochowuje się około tysiąca potomków, wliczając w to wnuki, prawnuki i praprawnuki. Nikt nie jest w stanie zaopiekować się taką ilość zwierząt. Większość z nich zasila szeregi bezdomnych kotów i wiedzie smutne, głodne, pełne niebezpieczeństw życie na ulicach, podwórkach i dachach. Kastrowanie kotek i kotów pozwala zredukować populację bezdomnych zwierząt.

Dlatego kastracja kotki i kota jest nie tylko etyczna, ale i konieczna w przypadku, gdy wcale nie planujemy wypuszczać zwierzaka na zewnątrz w okresie rui, a potem odchowywać kociąt.

Sterylizacja kotki: czy jest obowiązkowa?

Nie, sterylizacja ani kastracja kotki nie jest w Polsce obowiązkowa. Jest jednak polecana przez weterynarzy ze względu na dobro zwierząt. Wielu hodowców sprzedaje rasowe koty już po kastracji, albo też zastrzega w umowie sprzedaży, że nowy właściciel zwierzęcia musi poddać je kastracji w odpowiednim czasie. Podobnie jest w przypadku adopcji kotek ze schronisk – najczęściej są już one wykastrowane lub też przyszły właściciel pouczany jest, by wykonać zabieg we wskazanym terminie (często refundowany przez schronisko lub organizacje charytatywne).

Sterylizacja kotki: kiedy wykonać zabieg?

Całkowita sterylizacja, czyli kastracja kotki, powinna być wykonana po przejściu przez zwierzę pierwszej rui. Usunięcie gonad powinno nastąpić po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej kotki. Dzięki temu kastracja zniweluje niemal do zera ryzyko zachorowania przez zwierzę na raka gruczołów mlekowych, który u kotów jest w przeważającej większość przypadków złośliwy i szybko je zabija.

W praktyce kastrację powinno się wykonywać u kotki jak najwcześniej. Zazwyczaj zabieg przeprowadza się między trzecim a szóstym miesiącem życia zwierzęcia.

Sterylizacja kotki – jak wygląda zabieg?

Przed kastracją wykonuje się badanie krwi zwierzęcia i osłuchuje mu serce, tak by upewnić się, że jego organizm jest silny, a kotka nie jest uczulona na anestetyki. Pupilka nie powinna też nic jeść ani pić przez kilka (od sześciu do dwunastu) godzin przed zabiegiem.

Kastracja wykonywana jest pod narkozą, zwierzę nie czuje więc bólu ani stresu. Chirurg dokonuje nacięć w taki sposób, by kotka po operacji i wybudzeniu odczuwała możliwie niewielki dyskomfort. Cały zabieg trwa około godziny.

Sterylizacja kotki: jakie mogą być powikłania?

Sterylizacja i pełna kastracja kotek i kotów to rutynowy zabieg, choć dość inwazyjny, wykonywany pod pełną narkozą. Powikłania zazwyczaj nie występują.

Główna wada kastracji polega na tym, że obniżenie poziomu hormonów płciowych w organizmie zwierzęcia sprzyja jego przybieraniu na wadze. Dodatkowo wykastrowane zwierzęta najczęściej przestają uganiać się po okolicy w poszukiwaniu partnerów, a kotki nie przechodzą już wyczerpującej rui. Zmniejszona ruchliwość to też zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie. Jeśli dieta wykastrowanej kotki nie ulegnie zmianie i nadal będzie ona przyjmować taką samą ilość kalorii, jak przed zabiegiem, może w końcu utyć.

Dlatego po kastracji często wprowadza się – po konsultacji z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem – odpowiednią dietę, by upewnić się, że pupil faktycznie nie utyje.

Kiedy kotka dojdzie do siebie po operacji, należy zapewnić jej także odpowiednio dużo ruchu i zabawy, by zwierzę utrzymała smukłą kocią sylwetkę.

Sterylizacja kotki: ile kosztuje zabieg?

Cena zabiegu pełnej kastracji kotki waha się w zależności od lokalnych uwarunkowań i zakresu usługi, a także wagi kota. Może wynieść od 150 do 400 zł. Często w cenę wliczone jest ochronne ubranko, które kotka powinna nosić przez pierwsze dni po zabiegu, czasem jednak trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

Wiele organizacji charytatywnych, fundacji na rzecz zwierząt, schronisk, a nawet samorządów miejskich organizuje akcje darmowej kastracji domowych kotek i kotów. Warto sprawdzić w Internecie, czy w naszej okolicy akurat nie odbywa się taka akcja, i skorzystać z oferowanej pomocy.

Sterylizacja kotki: rekonwalescencja po zabiegu

Kotka po kastracji powinna odpoczywać w cichym, ciepłym i bezpiecznym miejscu przez kilka godzin, aż wybudzi się z narkozy. Ponieważ pełna narkoza to spore obciążenie dla kociego organizmu, wybudzenie powinno odbywać się pod okiem lekarza weterynarii. Nie należy przyjmować do domu niewybudzonej kotki, bo ewentualne komplikacje związane z zastosowaniem silnej narkozy mogą wymagać szybkiej interwencji medycznej której w domu nie możemy kotu zapewnić.

Kotka powinna być w stanie jeść i pić już po kilku godzinach od zabiegu. Może wtedy wrócić do domu. Tam powinna dostać do picia letnią wodę i odrobinę wilgotnej karmy.

Wykastrowana kotka dostaje od weterynarza specjalny kaftan lub kołnierz, który uniemożliwia jej lizanie rany. Kocie języki są szorstkie i kotka natarczywe myjąca swędzący szew może w końcu go rozlizać. Często zdarza się jednak, że rana po operacyjna jest na tyle mała i na tyle szybko się goi, że nie budzi niepokoju kotki. Można wtedy zrezygnować z zakładania jej kołnierza.

Jeśli tak zalecił weterynarz, kocią ranę należy przemywać od czasu do czasu odpowiednim środkiem odkażającym i wspomagającym gojenie. Można też podawać kotu leki przeciwbólowe, ale tylko zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Przez kilka pierwszych godzin w domu kotka powinna po prostu odpoczywać. Najlepiej jest położyć jej legowisko czy ulubiony kocyk bezpośrednio na ziemi, by skołowana i wyczerpana kotka nie spadła np. z krzesła czy kanapy.

Jeśli rana kotki została zszyta specjalnymi samorozpuszczającymi się nićmi, zwierzak nie musi już wracać na stół operacyjny. Jeśli użyto zwykłych nici, kotka po ok. dziesięciu dniach musi jeszcze raz odwiedzić weterynarza na zdjęcie szwów.

Tagi:

Polska

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty boją się ogórków? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

Czytaj więcej >

Koty

Bury kotek ciągnął za sobą tylne łapy. Trudno uwierzyć, jak zareagowały dzieci, brawo

Czytaj więcej >

Koty

Kot powąchał pupę kolegi. Szybko zdał sobie sprawę, że popełnił błąd

Czytaj więcej >