Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Sterylizacja kotki: na czym polega i kiedy wykonać?
Emil Hoff
Emil Hoff 09.01.2021 01:00

Sterylizacja kotki: na czym polega i kiedy wykonać?

Sterylizacja kotki: na czym polega i kiedy wykonać?
Pixabay.com

Sterylizacja kotki: czym się różni od kastracji?

Sterylizacja polega na pozbawieniu zwierzęcia płodności. Czym w takim razie różni się od kastracji? Czy to jedno i to samo?

Sterylizacja i kastracja to dwa różne zabiegi. Określenie „sterylizacja” obecnie używane jest w odniesieniu do zabiegów odwracalnych, które jedynie uniemożliwiają kotkom zajście w ciążę, ale nie pozbawiają ich popędu płciowego. Sterylizacja może polegać np. na podwiązaniu kotce jajowodów lub zastosowaniu u niej antykoncepcji hormonalnej.

Kastracja z kolei to też sterylizacja, ale głębsza, całkowita i nieodwracalna. Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu gonad, czyli w przypadku kotki – jajników. Kotka wykastrowana nie tylko nie może zajść w ciążę, ale nie ma też popędu płciowego. Przestaje przechodzić ruję, która – jeśli nie zakończy się zapłodnieniem – może być dla niej przykrym i stresującym przeżyciem. Kotki wykastrowane stają się też wolne od groźby wielu chorób, np. ropomacicza, raka sutków i jajników.

Współcześnie weterynarze doradzają pełną kastrację, a nie tylko sterylizację wszystkich kotek i kotów, które nie są przeznaczone do dalszego rozrodu. Sterylizacja nie uwalnia zwierząt od popędu płciowego i przykrości związanych z przechodzeniem rui bez pokrycia, nie uwalnia ich też od groźby chorób. Dlatego przeprowadzanie u kotki jedynie sterylizacji nie ma większego sensu i zawsze poleca się wykonanie pełnej kastracji.

Sterylizacja kotki: czy to etyczne?

Wiele osób uważa, że kastrowanie zwierząt jest nieetyczne, że koty do szczęścia potrzebują spełnienia się jako rodzice. To nieprawda. Kotka poszukuje partnera pod wpływem burzy hormonalnej, która szaleje w niej w okresie rui. Nie planuje zajść w ciążę, nie wie, co to ciąża. Nie spodziewa się, że urodzi kociaki. Opiekuje się swoim potomstwem i uczy je pilnie bycia kotami, po czym zapomina, że w ogóle miała dzieci.

Sterylizacja kotki: zalety kastracji

Wykastrowana kotka nie ma już potrzeb i instynktów, które pchały ją do poszukiwania partnera. Nie zdaje sobie sprawy, że kiedyś je miała, i nie tęskni za nimi. Nie ulega już popędom i nie odczuwa niepokoju, gdy nie są one zaspokajane. Zajmuje się innymi kocimi sprawami.

Wykastrowana kotka staje się spokojniejsza, bardziej zrównoważona, mniej podatna na stres, trzyma się bliżej domu i swojej ludzkiej rodziny. Wykastrowane koty i kotki żyją dłużej od niewykastrowanych.

Trzeba też pamiętać, że koty to zwierzęta bardzo płodne. Kotka może zachodzić w ciążę ok. dwa razy w roku i rodzi miot liczący czasem nawet siedmioro kociąt. Kocięta szybko dojrzewają i same zaczynają płodzić następne kocięta. Postęp zakocenia środowiska jest geometryczny. Oblicza się, że w ciągu dziesięciu lat jedna kocia para dochowuje się około tysiąca potomków, wliczając w to wnuki, prawnuki i praprawnuki. Nikt nie jest w stanie zaopiekować się taką ilość zwierząt. Większość z nich zasila szeregi bezdomnych kotów i wiedzie smutne, głodne, pełne niebezpieczeństw życie na ulicach, podwórkach i dachach. Kastrowanie kotek i kotów pozwala zredukować populację bezdomnych zwierząt.

Dlatego kastracja kotki i kota jest nie tylko etyczna, ale i konieczna w przypadku, gdy wcale nie planujemy wypuszczać zwierzaka na zewnątrz w okresie rui, a potem odchowywać kociąt.

Sterylizacja kotki: czy jest obowiązkowa?

Nie, sterylizacja ani kastracja kotki nie jest w Polsce obowiązkowa. Jest jednak polecana przez weterynarzy ze względu na dobro zwierząt. Wielu hodowców sprzedaje rasowe koty już po kastracji, albo też zastrzega w umowie sprzedaży, że nowy właściciel zwierzęcia musi poddać je kastracji w odpowiednim czasie. Podobnie jest w przypadku adopcji kotek ze schronisk – najczęściej są już one wykastrowane lub też przyszły właściciel pouczany jest, by wykonać zabieg we wskazanym terminie (często refundowany przez schronisko lub organizacje charytatywne).

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?