Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-20T163149.568

EAST NEWS

Gdy polityka spotyka się zoologią. Trwa internetowa wojna o nazwę popularnej ryby

20 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Amerykański urząd ds. dzikiej zwierzyny i rybołówstwa (US Fish and Wildlife Service) ogłosił wiadomość, która rozeszła się szerokim echem wśród fanów wędkarstwa i w ogóle fauny wodnej: karp ma zmienić nazwę!

A konkretnie karp azjatycki, gatunek introdukowany w Stanach, który stał się w ostatnich latach prawdziwą plagą amerykańskich rzek.

BeFunky-collage - 2021-07-20T152926.940

Mężczyzna zaatakował psa maczetą, nie wiedział, że nagrywa go kamera

CZYTAJ DALEJ

Rasistowskie karpie?

Powód zmiany nazwy wydaje się niecodzienny. Czy chodzi o nowe odkrycia genetyczne albo zmiany w systematyce? Nie, tym razem powodem jest rasizm.

Rasistowskie karpie?! Owszem, US Fish and Wildlife Service twierdzi, że nazywanie "azjatycką" ryby, która czyni tyle spustoszenia w środowisku, może stworzyć negatywne skojarzenia z Amerykanami pochodzenia azjatyckiego i kulturami Dalekiego Wschodu w ogólności.

Niedługo nastąpi więc oficjalna zmiana obowiązującej na terenie USA nazwy ryby z "karp azjatycki" na "karp inwazyjny". "Inwazyjność" nie kojarzy się bowiem z żadną konkretną grupą etniczną.

Internauci ironicznie o karpiach inwazyjnych

Internauci przyjęli wieści z mieszaniną zdziwienia i ironii. Wiele komentarzy wskazuje, że troska Fish and Wildlife Service jest co najmniej przesadzona.

- To rozwiązanie, które rozpaczliwie potrzebuje problemu - napisał jeden z użytkowników Twittera, cytowany przez New York Post.

- Karp azjatycki może tworzyć złe skojarzenia z osobami pochodzenia azjatyckiego u tych, którzy nie odróżniają ryb od ludzi - stwierdził inny internauta.

- Następna będzie czarna kawała, a po niej białe kłamstwa - śmieje się trzeci komentator.

- Rok 1980: gry wideo zamienią dzieci w satanistów. Rok 2021: karpie azjatyckie zmieniają dzieci w rasistów - czytamy w innym poście.

W USA regulowanie języka motywowane troską o ład społeczny, to częsta praktyka, choć dość rzadko spotykana w zoologii. I tu jednak karpie nie są pierwsze. Niedawno oficjalnie zmieniono nazwę ćmy cygańskiej na prośbę środowiska Romów.


Nie wiadomo, jak zostaną nazwane cztery podgatunki karpia inwazyjnego. Zmiana nazwy nie rozwiązuje też palącego problemu, jaki te ryby - w istocie inwazyjne - stanowią dla ekosystemu amerykańskich rzek.

Źródło: New York Post

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >