Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Gdzie po pomoc dla zwierzęcia? Otwierają SOR dla dzikich zwierząt
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.01.2024 10:59

Gdzie po pomoc dla zwierzęcia? Otwierają SOR dla dzikich zwierząt

ranne dzikie zwierzęta
Ranne dzikie zwierzęta, źródło: facebook/Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Gdzie w nagłych przypadkach szukać opieki medycznej dla dzikich zwierząt? W stolicy Wielkopolski ranne i chore stworzenia nie zostaną bez pomocy. Urzędnicy ogłosili konkurs na organizację pomocy dla dzikich ptaków i małych ssaków. Udało się już wybrać zwycięzcę konkursu. W Poznaniu powstanie Dziki SOR, ośrodek specjalizujący się w udzielaniu pomocy, leczeniu i rehabilitacji dzikich zwierząt.

SOR dla dzikich zwierząt w Poznaniu

Rozstrzygnięty przez urzędników Miasta Poznań konkurs wygrała Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, która dotychczas swoją działalność prowadziła w Kościanie. Obecni użytkownicy placówki w Kościanie nie mają jednak powodów do obaw, gdyż organizacja nie ma zamiaru zamykać i przenosić kliniki, a poszerzy swoją działalność na Poznań. Stolica Wielkopolski zyska więc nowy SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) dla dzikich zwierząt. 

Dotychczas ranne i chore dzikie zwierzęta z Poznania i okolic trafiały do Ptasiego Azylu, który prowadzony był na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego. Ośrodek funkcjonował od 2017 roku i uratował 15 tys. ptaków i 600 osobników małych ssaków, niemniej 31 grudnia 2023 roku skończyła się trzyletnia umowa miasta z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

To oni zebrali rekordową kwotę podczas WOŚP. Budda wybrał tych wolontariuszy nie przez przypadek 1500 zł od miasta za adopcję psa ze schroniska. Należą ci się pieniądze po spełnieniu jednego warunku

Potrzebujące zwierzęta otrzymają specjalistyczną pomoc

SOR dla zwierząt, lokalizowany przy ulicy Świętej Trójcy, jest już praktycznie gotowy na przyjęcie nowych pacjentów. Placówka będzie przyjmować chore ptaki i małe ssaki. W lecznicy otrzymają one pierwszą, niezbędną do przeżycia pomoc, po czym jeżeli ich stan będzie na to pozwalał, zostaną przewiezione do docelowego ośrodka pod Poznaniem. Dziki SOR będzie czynny cały tydzień w godzinach od 10 do 18. Mieszkańcy będą mogli samodzielnie przywieźć zwierzę, które wymaga pomocy. 

418932532_376871824926664_5852713439135468166_n.jpg
Na ratunek, źródło: facebook/Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Prezes Fundacji Paulina Cudna opowiada o wyposażeniu specjalnej placówki. 

Miejsce to wyposażyliśmy w niezbędny sprzęt medyczny. Na miejscu technicy i lekarze weterynarii będą udzielać pierwszej pomocy, bo wiadomo, że bardzo często jest ona najważniejsza. Mamy na stanie inkubatory dla osłabionych i małych zwierząt, to znaczy piskląt i dla osesków przede wszystkim, koncentratory tlenu, zapewniony jest sprzęt medyczny w postaci pomp wolumetrycznych i koców ciepła - wymienia Paulina Cudna.

Dzięki współpracy Ośrodka z miastem pomoc będą mogły uzyskać tutaj różnorodne gatunki zwierząt. Nowa placówka będzie przyjmować nie tylko jeże, wiewiórki i zające, dla których przewidziano specjalne udogodnienia w postaci wolier zewnętrznych. Również ryjówki, kuny, łasice, bobry, wydry czy gronostaje mogą liczyć na opiekę specjalistów. Ośrodek zapewnia też, że nie odmówi pomocy rodzimym gatunkom gadów i płazów. 

410203415_360930943187419_46382534434969991_n.jpg
Na ratunek, źródło: facebook/Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Rehabilitacja dzikich zwierząt w ośrodku pod Poznaniem

Dzikie zwierzęta uratowane w Poznańskim SORze, które wymagają dłuższej rehabilitacji, będą dochodzić do zdrowia w lecznicy w Spytkówkach. Ośrodek położony jest na terenie parku krajobrazowego. Posiada wiele wolier zewnętrznych, a część wybiegów odwzorowuje naturalne środowisko zwierząt, dzięki czemu pacjenci nie czują się zagrożeni i szybciej wracają do zdrowia. 

397455207_337702882176892_1284490780012445153_n-2.jpg
Na ratunek, źródło: facebook/Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

Jeśli znajdziemy zwierzę, które potrzebuje naszej pomocy, należy zawiadomić odpowiednie służby, które pomogą zwierzęciu. Do czasu przyjazdu służ interwencyjnych, naszym zadaniem, o ile to możliwe, jest zabezpieczenie zwierzęcia, tak aby nie stała mu się krzywda. Jeżeli jednak zdecydujemy się samodzielnie dostarczyć zwierzę do ośrodka, upewnijmy się, że na pewno potrzebuje ono naszej pomocy. 

W przypadku „porzuconych” młodych zwierząt warto najpierw zorientować się, czy przypadkiem rodzice nie dają lekcji samodzielności maluchowi lub wyruszyli na łowy. Nie każde dzikie zwierzę wymaga bowiem naszej pomocy, a ingerencja oznacza dla niego dorastanie w ośrodku dla zwierząt. 

Źródło: wpoznaniu.pl