Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Fotopułapka ujawniła, jak niedźwiedzica zajmuje się młodymi. "Każda mama jest wyjątkowa"
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 27.05.2023 16:01

Fotopułapka ujawniła, jak niedźwiedzica zajmuje się młodymi. "Każda mama jest wyjątkowa"

niedźwiedzica i niedźwiadki
facebook/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe, Kazimierz Nóżka

Internauci nie bez powodu zachwycają się nagraniem udostępnionym w social mediach przez Nadleśnictwo Baligród. Dzięki przychylności Kazimierza Nóżki po raz kolejny mamy okazję zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Tym razem film przedstawia mamę niedźwiedzicę z dwójką młodych.

Nie ma nic piękniejszego niż miłość matki do dziecka. Okazuje się, że podobnie dzieje się w świecie zwierząt. Dowodem na potwierdzenie tych słów bezsprzecznie może być nagranie, na którym widać jak o swoje potomstwo troszczy się niedźwiedzica zamieszkująca lasy w Nadleśnictwie Baligród.

"Mamy dzień jak co dzień "

Z takim podpisem na Twitterze Lasów Państwowych ukazało się nagranie Kazimierza Nóżki - leśnika z Nadleśnictwa Baligród, który nie po raz pierwszy pokazuje mieszkańców lasów w ich naturalnym środowisku. W związku z Dniem Matki postanowił udostępnić materiał wideo, na którym widać, jak swoimi młodymi opiekuje się mama niedźwiedzica.

Na nagraniu widzimy samicę niedźwiedzia z dwójką uroczych malców. Jeden z nich z uporem stara się wejść na niewielką górkę, jednak przeszkoda okazuje się dla niego bardziej wymagająca, niż mógłby się tego spodziewać. Na szczęście może liczyć na pomocną łapę swojej opiekunki, która znajduje się tuż za nim.

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Niedźwiadek mógł liczyć na pomoc mamy

Niedźwiedzica, widząc starania malucha, próbuje pomóc mu w pokonaniu przeszkody. Popycha go łapą i głową, jednak jej asekuracja na niewiele się zdaje. Niedźwiadek jest jeszcze niezdarny na tyle, że górka okazuje się dla niego zbyt trudną przeszkodą.

Mimo wszystko na uwagę zasługuje sposób, w jaki samica stara się pomóc swojemu potomkowi. Nie ma się co dziwić, że użytkownicy sieci nie tylko zachwycają się udostępnioną scenką, ale nawet wzruszają matczyną miłością, jakiej świadkiem mogą być, dzięki uprzejmości leśnika.

"Troskliwa, kochająca mamusia"

W komentarzach pod nagraniem internauci nie szczędzą ciepłych słów skierowanych w stronę mamy niedźwiedzicy. Najprawdopodobniej jej pociechy mają dopiero kilka miesięcy i uczą się życia w lesie. Gdy podrosną, taki pagórek zdecydowanie nie będzie dla nich stanowił najmniejszej przeszkody.

- Niezastąpiona mama niedźwiedzica, zapewniająca miłość, bezpieczeństwo, wsparcie i "ogarniająca" swoje potomstwo;

- Piękna rodzinka i czujna mama;

- Dziękuję za ten piękny filmik, który ukazuje miłość, jaką matka daje swoim dzieciom -troska, gwarancja bezpieczeństwa - jest widoczne i to powinno stanowić więź rodzinną;

- Cudny widok… Co niektórzy powinni brać przykład od zwierząt…;

- Zawsze na straży bezpieczeństwa maluchów to matka - piszą.

źródło: facebook/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej