Swiatzwierzat.pl
Plaża

pixabay/mouse23

Fala upałów osiągnęła punkt kulminacyjny, zabiła ponad miliard zwierząt

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Na północno-wschodnim Pacyfiku masowo giną zwierzęta. Jak podaje "The Guardian", podczas tegorocznej fali upałów, osiągających nawet 50 stopni Celsjusza, śmierć poniosło blisko miliard morskich stworzeń. Zdaniem amerykańskich ekspertów, wraz z globalnym ociepleniem rośnie skala dramatu oraz ryzyka zgonu spowodowanego upałem.

Śmiercionośna fala upałów ponownie uderzyła w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Żar lejący się z nieba pustoszy przybrzeżną florę i faunę, sprowadzając zagładę na żywe organizmy.

Niszczycielski żywioł zbiera żniwo

W tym roku u wybrzeży Pacyfiku odnotowano rekordowo wysokie temperatury, osiągające nawet 50 stopni Celsjusza, co zainteresowało naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Zespół biologów pod nadzorem profesora Chrisa Harleya postanowił poprowadzić obserwacje wpływu upałów na morskie stworzenia.

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Wysokie temperatury sprawiły, że ponad miliard skorupiaków, ryb oraz rozgwiazd usmażyło się żywcem.

Naukowcy wspominają, że podczas prac badawczych przedzierali się przez dywany martwych zwierząt, którym towarzyszył zgniły zapach rozkładu. Profesor Harley przyznaje, że widok śmierci napawa strachem i niepokojem przed zbliżającą się wielkimi krokami katastrofą klimatyczną spowodowaną działalnością człowieka.

Rory

Nikt nie chciał adoptować czarnego kota. Wszystko przez jego wampirze zęby

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy biją na alarm, to ostatni dzwonek

Wiele gatunków nie będzie w stanie nadążyć za tempem zmian. Ekosystemy zmienią się w sposób, którego nie możemy przewidzieć. Nie wiemy, gdzie są punkty krytyczne - powiedział Chris Harley w rozmowie z dziennikarzem "The Guardian".

Naukowcy są zgodni w kwestii zagrożeń związanych z niszczycielską falą upałów. Gwałtowne ocieplenie klimatu prowadzi do zwiększenia uszkodzeń roślin uprawnych, ale także zagraża zwierzętom gospodarskim, od których zależymy.

Warto zaznaczyć, że śmierć wskutek przegrzania organizmu staje się jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w skali świata. Korelacja wzrastającej temperatury otoczenia oraz ryzyka zgonu jest wyraźnie zauważalna m.in. w Indiach, Australii, UE, RPA. Na śmiertelne niebezpieczeństwo narażone są w szczególności niemowlęta, osoby starsze, kobiety ciężarne oraz osoby, które mają choroby współistniejące.

Źródło: onet.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >