Fala upałów osiągnęła punkt kulminacyjny, zabiła ponad miliard zwierząt
Na północno-wschodnim Pacyfiku masowo giną zwierzęta. Jak podaje "The Guardian", podczas tegorocznej fali upałów, osiągających nawet 50 stopni Celsjusza, śmierć poniosło blisko miliard morskich stworzeń. Zdaniem amerykańskich ekspertów, wraz z globalnym ociepleniem rośnie skala dramatu oraz ryzyka zgonu spowodowanego upałem.
Śmiercionośna fala upałów ponownie uderzyła w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Żar lejący się z nieba pustoszy przybrzeżną florę i faunę, sprowadzając zagładę na żywe organizmy.
Niszczycielski żywioł zbiera żniwo
W tym roku u wybrzeży Pacyfiku odnotowano rekordowo wysokie temperatury, osiągające nawet 50 stopni Celsjusza, co zainteresowało naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Zespół biologów pod nadzorem profesora Chrisa Harleya postanowił poprowadzić obserwacje wpływu upałów na morskie stworzenia. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Wysokie temperatury sprawiły, że ponad miliard skorupiaków, ryb oraz rozgwiazd usmażyło się żywcem.
Naukowcy wspominają, że podczas prac badawczych przedzierali się przez dywany martwych zwierząt, którym towarzyszył zgniły zapach rozkładu. Profesor Harley przyznaje, że widok śmierci napawa strachem i niepokojem przed zbliżającą się wielkimi krokami katastrofą klimatyczną spowodowaną działalnością człowieka.
Naukowcy biją na alarm, to ostatni dzwonek
- Wiele gatunków nie będzie w stanie nadążyć za tempem zmian. Ekosystemy zmienią się w sposób, którego nie możemy przewidzieć. Nie wiemy, gdzie są punkty krytyczne - powiedział Chris Harley w rozmowie z dziennikarzem "The Guardian". Naukowcy są zgodni w kwestii zagrożeń związanych z niszczycielską falą upałów. Gwałtowne ocieplenie klimatu prowadzi do zwiększenia uszkodzeń roślin uprawnych, ale także zagraża zwierzętom gospodarskim, od których zależymy.
Warto zaznaczyć, że śmierć wskutek przegrzania organizmu staje się jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w skali świata. Korelacja wzrastającej temperatury otoczenia oraz ryzyka zgonu jest wyraźnie zauważalna m.in. w Indiach, Australii, UE, RPA. Na śmiertelne niebezpieczeństwo narażone są w szczególności niemowlęta, osoby starsze, kobiety ciężarne oraz osoby, które mają choroby współistniejące.
Źródło: onet.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Chłopiec własnym ciałem obronił siostrę przed psem. Dziś jest dumny ze swoich blizn
Tym razem nie udało się uratować życia. Wszystko przez obojętność ludzi