Dziewczynka nieoczekiwanie zaczęła łysieć. Przyczyną okazał się domowy zwierzak
Rodzina pochodzące z chińskiej prowincji Guangdong postanowiła przygarnąć kota. Dziwnym zbiegiem okoliczności adopcja pupila zbiegła się w czasie z pogorszenie zdrowia u córki. Dziewczynka nagle zaczęła tracić włosy. Okazuje się, że przyczyną choroby była obecność zwierzaka.
Tydzień po adopcji kota właściciele zauważyli, że włosy na czubku głowy ich córki w znacznym stopniu się przerzedziły. Wówczas nawet nie przypuszczali, że może mieć to związek z powiększeniem rodziny.
Kotek "sprzedał" dziecku grzybicę
Jak przekazał chiński portal informacyjny "Toutiao", zaniepokojeni rodzice udali się z dzieckiem do lekarza. Diagnoza lekarska nie pozostawiała wątpliwości - dziewczynka zaraziła się grzybicą od domowego pupila.
Właściciele nie mieli pojęcia, że zwierzę cierpi na chorobę zakaźną wywołaną przez grzyby chorobotwórcze. Nie mając świadomości, że zakażenie dokonuje się poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym stworzeniem, pozwalali córce na zabawy ze zwierzakiem i spanie w jednym łóżku.
Dziewczynka musiała udać się do fryzjera celem ogolenia zainfekowanego miejsca, aby przyspieszyć proces leczenia. Obecnie przyjmuje leki i jest pod opieką lekarzy.
Jakie są objawy grzybicy odzwierzęcej?
Grzybica jest chorobą, która może szybko rozprzestrzenić się w środowisku życia zwierzęcia i z łatwością przenoszona jest na człowieka poprzez kontakt z psem, kotem lub świnką morską i odwrotnie.
Najczęstszymi objawami grzybicy odzwierzęcej są typowe zmiany skórne, w obszarach owłosionych w postaci okrągłych, bezwłosych i łuszczących się plam, które pojawiają się głównie na twarzy, uszach, szyi i kończynach. U ludzi może niekiedy przypominać inne schorzenia skórne, jak łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy rumień o różnej etiologii.
Warto przy tym pamiętać, że kocia grzybica, jak zwykło się ją potocznie nazywać, nie zawsze daje objawy u samego zwierzęcia. Około 20% kotów to bezobjawowi nosiciele grzyba Microsporum canis.
Na zarażenie się grzybicą od kota lub innego zwierzęcia domowego szczególnie narażone są osoby o przejściowo lub stale obniżonej odporności, w tym dzieci, osoby starsze czy kobiety ciężarne. Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy lub wyraźne zmiany skórne, powinieneś natychmiast zabrać kota do weterynarza i samemu udać się do lekarza.
Zobacz zdjęcia:
Źródło: mirror.co.uk, josera.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Pies pod choinkę? Schroniska wstrzymują adopcje na czas świąt
-
Skandal z Mago zniszczył karierę Gucwińskich. Co się z nim stało?