Swiatzwierzat.pl
Wstrzymanie adopcji

unsplash/Joel Muniz

Pies pod choinkę? Schroniska wstrzymują adopcje na czas świąt

8 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk w Gdańsku właśnie wydało pilny komunikat. Aby uchronić zwierzaki przed chybionymi pomysłami, zadecydowano o wstrzymaniu adopcji. To nie jedyna placówka, która uniemożliwi przygarnianie zwierzaków. Wyjaśniamy, czemu służy ma służyć przedświąteczna akcja.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z kolędami, choinką, czasem spędzonym w gronie bliskich, a przede wszystkim wręczaniem prezentów. Niestety, wciąż zdarza się, że na liście świątecznych upominków znajdują się żywe stworzenia, które w przekonaniu wielu osób, stanowią idealny podarunek "pod choinkę".

"Nie jestem zabawką, nie rób ze mnie prezentu"

Pracownicy schronisk przypominają, że czas przedświątecznej gorączki i przygotowań nie jest najlepszym momentem na przyjęcie nowego, czworonożnego domownika. Zwierzę potrzebuje spokoju, aby w pełni zaaklimatyzować się w nowych warunkach, a zamieszanie związane z przyjmowaniem gości, wypadami na zakupy i świątecznymi wyjazdami nie sprzyja temu procesowi.

Często przedświąteczna adopcja wynika również z ulegania presji najmłodszych członków rodziny. Okazuje się jednak, że gdy już opadną emocje po specyficznym okresie, dochodzi do wielu rozczarowań. Adoptowane zwierzaki niejednokrotnie są zwracane do przytulisk.

- Każdego roku w okresie świątecznym zauważamy wzmożone zainteresowanie błyskawiczną  adopcją, w szczególności szczeniąt i kociaków – mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora gdańskiego ZOO, nadzorującego funkcjonowanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk" podczas - Adopcja zwierzęcia "pod choinkę" niestety często bywa co najmniej nietrafionym pomysłem, dlatego od 17 grudnia br. zawieszamy adopcję licząc na zrozumienie przyszłych, odpowiedzialnych rodzin adopcyjnych.

Antoni Gucwiński

Właśnie potwierdzono smutne wieści. Nie żyje Antoni Gucwiński

CZYTAJ DALEJ

Jak poinformowało schronisko "Promyk", adopcje pupili zostaną wznowione w poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku, natomiast wizyty adopcyjne oraz praca przedadopcyjna z wybranym wcześniej zwierzakiem trwają przez cały czas. Można się na nie umawiać telefonicznie pod numerem: 58/522-37-80 w godz. 8.00 – 16.00, 7 dni w tygodniu.

Przygarnij zwierzaka, byle nie w Święta

Akcja wstrzymania adopcji przed świętami jest praktykowana od lat i wiele placówek się w nią angażuje. Z tego powodu w najbliższym czasie możemy spodziewać się podobnych komunikatów ze strony innych schronisk i organizacji prozwierzęcych.

Jeśli w grudniu planujecie przygarnąć czworonoga ze schroniska, powinniście upewnić się, czy będzie to możliwe. Radzimy, aby przed wizytą w schronisku, zwrócić się do pracowników placówki z pytaniem, czy przewidywane jest wydawanie psów lub kotów w okresie przedświątecznym. Ostrzegamy, że możecie spotkać się z odmową.

Warto wspomnieć, że adopcje nie zostaną wstrzymane we wszystkich schroniskach. W zeszłym roku warszawskie schronisko na Paluchu w znacznym stopniu ograniczyło swoją działalność, a regulamin oraz procedury związane z przygarnięciem zwierzęcia uległy zaostrzeniu. Ma to na celu odsiewanie nieodpowiedzialnych kandydatów, którzy nie zdają sobie sprawy, z jaką odpowiedzialnością wiąże się opieka nad czworonożnym przyjacielem.

Nie należy zapominać, że "nietrafione prezenty" też mają uczucia i powrót do schroniska może okazać się dla nich wielką traumą. Psy i koty nie są zabawkami, a obdarowywany wcale nie musi być gotowy na odpowiedzialność związaną z opieką nad nowym członkiem rodziny, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie przedyskutowanie pomysłu powiększenia rodziny i poczekanie z adopcją do stycznia.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: Gdansk.pl, materiały własne

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >