Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dzień Kundelka. 5 mitów o najpopularniejszych psach w Polsce
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 25.10.2021 02:00

Dzień Kundelka. 5 mitów o najpopularniejszych psach w Polsce

Kundelek
pixabay/benega

Kundel, kundelek, wielorasowiec, mieszaniec, miksik, burek, azorek – jakiego określenia by nie użyć, wszyscy wiedzą o kim mowa. Nie wszyscy wiedzą, że 25 października najpopularniejsze psy w Polsce obchodzą swoje święto. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zbiór 5 mitów, które powiązane są z nierasowymi czworonogami.

Szacuje się, że na świecie żyje obecnie około miliarda psów, zaś około trzy czwarte z nich to kundelki. To najliczniejsza i zarazem najbardziej niepowtarzalna grupa psiaków, którą można spotkać w każdym zakątku świata. Poznaj najczęściej powtarzane mity dotyczące wielorasowców, z którymi spotyka się wielu właścicieli.

Najczęstsze mity o kundelkach

1. Kundelki są najwierniejsze - Wielu właścicieli psów mieszanego pochodzenia powtarza jak mantrę, że kundelek kocha najbardziej i to wyłącznie z nim można stworzyć prawdziwą i głęboką więź. Jest to zwyczajne nadużycie. Oczywiście zgadzamy się ze stwierdzeniem, że większość adoptowanych pupili czuje wdzięczność wobec swojej nowej rodziny, lecz pamiętajmy, że skrzywdzony i doświadczony przez los pies nie będzie automatycznie ubóstwiał swojego wybawcy.

Zdarza się, że kundelki pochodzące ze schroniska uciekają przed swoimi właścicielami i wcale nie czują wobec nich przywiązania. Co więcej, nie jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób zmierzyć wierności podopiecznego - niezależnie od tego, czy pochodzi z hodowli czy ze schroniska. Miłość i lojalność, jaką kundelek darzy swojego opiekuna, nie musi się różnić w przypadku rasowych czworonogów. One również czują do nas sympatię za to, że daliśmy im szansę na życie w komfortowych warunkach.

2. Kundelki nie chorują - Czy choroby nie dotyczą psów o mieszanym pochodzeniu? Bujda! Chociaż za sprawą nieograniczonego krzyżowania par rodzicielskich i unikalności genetycznej, kundelki rzeczywiście mają zdecydowanie mniejsze problemy zdrowotne i nie są obciążone typowymi schorzeniami, w przeciwieństwie do ich rasowych krewnych, nie oznacza to, że NIGDY nie chorują.

Nie zapominajmy, że burki też borykają się z najróżniejszymi schorzeniami, związanymi np. ze starzeniem się. Nie traktujmy więc kundelków jako niezniszczalnych superbohaterów wśród psów, którym nic nie grozi i ze wszystkiego się "wyliżą". Tak, jak każdy inny podopieczny one także wymagają regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Ukochany i dobrze pielęgnowany pies ma znacznie większą szansę na bycie zdrowym i dłużej żyjącym psem.

3. Kundelki są niemożliwe do wyszkolenia - Wśród właścicieli czworonogów panuje opinia, jakoby psy rasowe były jedynymi godnymi kandydatami nadającymi się do tresury. Czy kundelki rzeczywiście nie są podatne na szkolenie? To najzwyklejszy w świecie mit! Każdy kundelek oraz pies rasowy posiada indywidualne cechy i predyspozycje do zdobywania nowych umiejętności. Fakt, że nasz pupil nie pochodzi z zarejestrowanej hodowli, nie ma wpływu na to, jak szybko będzie przyswajał wiedzę oraz czy będzie wobec nas posłuszny.

Pamiętajmy, że w trakcie tresury psa jednym z najważniejszych czynników jest podejście właściciela. Jeśli szybko tracisz cierpliwość i denerwujesz się na swojego czworonoga, wówczas nawet border collie czy owczarek australijski, które uważane są za najszybciej uczące się rasy, nie opanują podstawowych komend.

4. Kundelek może jeść wszystko - Uprzedzając wszelkie pytania i wątpliwości, nie, żołądek kundelka wcale nie jest zbiornikiem na resztki ze stołu, surowe mięso, słodycze, czy nadpsutą żywność, której w porę nie udało nam się skonsumować. Dieta mieszańca powinna być równie zbilansowana, co w przypadku każdego innego psiaka.

Przekonanie o wszystkożerności wśród kundelków prawdopodobnie wywodzi się z czasów, kiedy rolę burka ograniczało się do stróża podwórka. W przeszłości w polskich wsiach panowało (i niestety, jak udowadniają liczne interwencje organizacji prozwierzęcych, nadal panuje) przeświadczenie, iż pies pilnujący dobytku zasługuje co najwyżej na resztki, których nie dojadł człowiek. Z tego powodu przyjęło się, że kundelki potrafią zjeść wszystko i nie wymagają karmy dopasowanej do ich potrzeb.

5. Kundelki są najmądrzejsze - Właściciele kundelków bardzo często powtarzają, że ich pociechy są najukochańsze i najmądrzejsze. Cóż, z pewnością każdy opiekun rasowego czworonoga może powiedzieć o swoim dokładnie to samo!

Czy azorki rzeczywiście przodują w rankingu inteligencji? Okazuje się, nie istnieje żaden sprawdzony sposób na ustalenie, czy psy o tak zróżnicowanej puli genetycznej są mądrzejsze od rasowych kolegów. Każdy kundelek ma bowiem inne zdolności uczenia się, czy chęć do współpracy z człowiekiem, które zdaniem znanego trenera, Stanleya Corena, są istotnymi wskaźnikami psiej inteligencji. Chociaż szkodliwych mitów na temat czworonogów jest o wiele więcej, pamiętajmy, aby nie kierować się stereotypami i weryfikować zasłyszane informacje. Niezależnie bowiem od tego, czy psiak jest przedstawicielem konkretnej rasy, czy słodką niewiadomą, może zostać niezastąpionym przyjaciela, który pokocha Cię całym sercem! Źródło: wikipedia

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?