Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dwa wilki zakopane w płytkich grobach. "Mamy podejrzenie, że zwierzęta zostały zastrzelone"
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 28.12.2022 15:10

Dwa wilki zakopane w płytkich grobach. "Mamy podejrzenie, że zwierzęta zostały zastrzelone"

Mężczyzna w lesie
unsplash/Sebastian Pociecha

W Dębnie (woj. zachodniopomorskie) doszło do makabrycznego odkrycia. 22 grudnia br. leśniczy z Namyślina przez przypadek znalazł dwa wilki zakopane w płytkich grobach pośrodku lasu. Choć jeszcze nie wiadomo oficjalnie, w jaki sposób zwierzęta zginęły, podejrzenia padły na kłusowników. Niewykluczone, że to kolejny przypadek odstrzału gatunku zwierząt objętego ochroną.

Kłusownictwo ma się dobrze, a wykrywalność takich przestępstw jest wciąż niska, co dobitnie pokazuje tegoroczny bilans, z uwzględnieniem tragicznej śmierci rodziny rysi oraz żubrów. Teraz dla odmiany będące pod ochroną drapieżniki z rodziny psowatych zostały zabite.

Sprawą dwóch martwych wilków, które zostały znalezione w płytkich dziurach przykrytymi gałęziami i liśćmi, zajęli się nie tylko policjanci i prokuratura, ale także Stowarzyszenie "Z Szarym Za Płotem". W sieci ukazały się zdjęcia z miejsca zdarzenia. Ostrzegamy, nie powinny ich widzieć dzieci, ani osoby wrażliwe.

Martwe wilki znalezione w płytkich grobach

Jak mówi "Wyborczej" Barbara Zawadzka ze Stowarzyszenia "Z Szarym Za Płotem", w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia zaprzyjaźniony leśniczy przemierzał tereny w okolicach Namyślina. Mężczyzna nie mógł spodziewać się, że w trakcie przechadzki dokona tak przerażającego odkrycia. Otóż podczas spaceru jego uwagę zwróciła wyraźnie poruszona ziemia, na której znajdowały się nienaturalnie ułożone liście i gałęzie.

Kiedy pasjonat dzikiej przyrody podszedł bliżej i wzruszył glebą, jego oczom ukazały się szczątki dwóch młodych samic wilka szarego - prawdopodobnie tegorocznych.

- To jest nasz leśniczy. Ogromny pasjonat wilków, który często obserwował i fotografował te zwierzęta w tamtym miejscu. Mamy taką rodzinę wilczą, która często przebywała mniej więcej na tym obszarze, gdzie zostały znalezione martwe osobniki, być może są to młode z tej właśnie rodziny - mówi dla tvn24.pl nadleśniczy Nadleśnictwa Dębno, Robert Pankratow.

Zaraz po tym, jak leśniczy zorientował się, że w grobie znajdują się dwa martwe wilki, poinformował o tym fakcie Nadleśnictwo oraz policję. O całej sprawie niezwłocznie dowiedziała się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

"Mamy podejrzenie, że zwierzęta zostały zastrzelone"

Śmierć drapieżników najprawdopodobniej zbiegła się z czasie z gwałtownym obniżeniem temperatury oraz intensywnymi opadami śniegu, które zakonserwowały ich ciała, przez co ustalenie dokładnej daty śmierci zwierząt nie jest możliwe. Choć oficjalnie nie potwierdzono jeszcze, w jaki sposób zginęły drapieżniki zamieszkujące zachodniopomorskie lasy, tamtejsi leśnicy oraz aktywiści działający na rzecz ochrony zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem wilków, mają swoje podejrzenia.

- My jesteśmy bardzo poruszeni tym, co się stało. Mamy podejrzenie, że zwierzęta zostały zastrzelone. Czekamy na sekcję zwłok, ale z oględzin po odkopaniu było widać na młodszym osobniku, że w okolicy jego przedniej łopatki był otwór wyglądający na dziurę po kuli - wyznaje Pankratow.

Przypomnijmy, że wilki są objęte w Polsce ścisłą całoroczną ochroną. Za ich zabicie przewiduje się srogie kary, nawet do pięciu lat więzienia. Na naszych terenach ich populacja jest szacowana na około 2 tysiące osobników. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyniki sekcji oraz ustalenia funkcjonariuszy, którzy prowadzą śledztwo.

Dwa wilki zakopane w płytkich grobach. Mamy podejrzenie, że zwierzęta zostały zastrzelone
pixabay/raincarnation40

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: tvn24.pl; szczecin.wyborcza.pl

Tagi: Polska Wilk