Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dramatyczne doniesienia z Ukrainy. Transport z dzikimi zwierzętami zatrzymany
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:53

Dramatyczne doniesienia z Ukrainy. Transport z dzikimi zwierzętami zatrzymany

Ewa Zgrabczyńska
facebook/Ewa Zgrabczyńska - Rebelia GOGH

Dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego przekazała najnowsze informacje o akcji ratunkowej. Chodzi o dzikie zwierzęta z ukraińskiego azylu prowadzonego przez Natalię Popovą. Transport został zatrzymany przez rosyjskie czołgi. Kierowca uciekł, ale opiekunka zwierząt postanowiła z nimi pozostać. Ani los kobiety ani jej podopiecznych nie jest dotychczas znany.

W poniedziałek, 28 lutego dr Ewa Zgrabczyńska przekazała, że konwój humanitarny, transportujący podopiecznych ukraińskiego azylu dla zwierząt wyruszył w stronę polsko-ukraińskiej granicy. Na pokładzie znajdują się tygrysy, lwy, likaony, karakale i inne zwierzęta. Część z nich przeszła w życiu piekło i została uratowana z cyrków.

Transport dzikich zwierząt z Ukrainy zatrzymany

W emocjonalnym wpisie na Facebooku dyrektorka ZOO Poznań wyrażała nadzieję, że pojazdy nie zostaną zniszczone przez wrogie oddziały, a dzikie koty dotrą w bezpieczne miejsce. Niestety, jak wynika z ostatniej rozmowy z założycielką azylu Natalią Popovą, transport natrafił na czołgi nieprzyjaciela.

O godzinie 20:33 na oficjalnym koncie dr Zgrabczyńskiej pojawił się film odnoszący się do dalszych losów ratowniczki i jej zwierząt.

- Otrzymałam informację od Natalii, że jedzie do swoich zwierząt (...) Czołgi Rosjan są 80 metrów przed autem, za nim są wojska ukraińskie - wyjaśnia dr Zgrabczyńska.

"Szanse na to, że przeżyje, są bardzo małe"

Dr Zgrabczyńska zaznacza, że nie jest w stanie podać dokładnej lokalizacji, w której znajduje się opiekunka wraz ze zwierzętami. Kierowcy pojazdu udało się uciec, ale Popova nie ma zamiaru pozostawić uratowanych przez siebie stworzeń.

- Natalia pozostała w samochodzie ze swoimi zwierzętami, pomimo tego, że bardzo ją namawiałam, by ratowała swoje życie. (...) Nie zostawi ich, są to jej dzieci. Nie chce uciekać, bo kocha je ponad życie - powiedziała dyrektorka poznańskiego ZOO.

Zdaniem kobiety, szansa na to, że Popova oraz przewożone przez nią stworzenia przeżyją, są bardzo małe. W pełnych emocji słowach nazwała Ukrainkę bohaterką, dla której życie zwierząt jest tak cenne, że uważa je za cenniejsze od własnego.

- Nic w tej sytuacji nie możemy zrobić, możemy tylko czekać na sygnał, czy udało jej się wycofać - dodaje ze smutkiem polska obrończyni zwierząt.

Dyrektorka ogrodu zoologicznego stanowczo zaprzeczyła doniesieniom, jakoby próbowała bezprawnie przemycić ukraińskie zwierzęta do Polski i podziękowała wszystkim, którzy trzymali kciuki za powodzenie akcji ratunkowej. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy na bieżąco informować.

AKTUALIZACJA: Transport dotarł bezpiecznie do Polski. Więcej informacji dostępnych jest pod TYM linkiem.

Źródło: facebook/Ewa Zgrabczyńska - Rebelia GOGH

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Polecane