Swiatzwierzat.pl
Ewa Zgrabczyńska

facebook/Ewa Zgrabczyńska - Rebelia GOGH

Dramatyczne doniesienia z Ukrainy. Transport z dzikimi zwierzętami zatrzymany

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego przekazała najnowsze informacje o akcji ratunkowej. Chodzi o dzikie zwierzęta z ukraińskiego azylu prowadzonego przez Natalię Popovą. Transport został zatrzymany przez rosyjskie czołgi. Kierowca uciekł, ale opiekunka zwierząt postanowiła z nimi pozostać. Ani los kobiety ani jej podopiecznych nie jest dotychczas znany.

W poniedziałek, 28 lutego dr Ewa Zgrabczyńska przekazała, że konwój humanitarny, transportujący podopiecznych ukraińskiego azylu dla zwierząt wyruszył w stronę polsko-ukraińskiej granicy. Na pokładzie znajdują się tygrysy, lwy, likaony, karakale i inne zwierzęta. Część z nich przeszła w życiu piekło i została uratowana z cyrków.

Transport dzikich zwierząt z Ukrainy zatrzymany

W emocjonalnym wpisie na Facebooku dyrektorka ZOO Poznań wyrażała nadzieję, że pojazdy nie zostaną zniszczone przez wrogie oddziały, a dzikie koty dotrą w bezpieczne miejsce. Niestety, jak wynika z ostatniej rozmowy z założycielką azylu Natalią Popovą, transport natrafił na czołgi nieprzyjaciela.

O godzinie 20:33 na oficjalnym koncie dr Zgrabczyńskiej pojawił się film odnoszący się do dalszych losów ratowniczki i jej zwierząt.

- Otrzymałam informację od Natalii, że jedzie do swoich zwierząt (...) Czołgi Rosjan są 80 metrów przed autem, za nim są wojska ukraińskie - wyjaśnia dr Zgrabczyńska.

Samoyed

Wiosenne linienie u psa. Jak nie oszaleć, gdy sierść jest wszędzie?

CZYTAJ DALEJ

"Szanse na to, że przeżyje, są bardzo małe"

Dr Zgrabczyńska zaznacza, że nie jest w stanie podać dokładnej lokalizacji, w której znajduje się opiekunka wraz ze zwierzętami. Kierowcy pojazdu udało się uciec, ale Popova nie ma zamiaru pozostawić uratowanych przez siebie stworzeń.

- Natalia pozostała w samochodzie ze swoimi zwierzętami, pomimo tego, że bardzo ją namawiałam, by ratowała swoje życie. (...) Nie zostawi ich, są to jej dzieci. Nie chce uciekać, bo kocha je ponad życie - powiedziała dyrektorka poznańskiego ZOO.

Zdaniem kobiety, szansa na to, że Popova oraz przewożone przez nią stworzenia przeżyją, są bardzo małe. W pełnych emocji słowach nazwała Ukrainkę bohaterką, dla której życie zwierząt jest tak cenne, że uważa je za cenniejsze od własnego.

- Nic w tej sytuacji nie możemy zrobić, możemy tylko czekać na sygnał, czy udało jej się wycofać - dodaje ze smutkiem polska obrończyni zwierząt.

Dyrektorka ogrodu zoologicznego stanowczo zaprzeczyła doniesieniom, jakoby próbowała bezprawnie przemycić ukraińskie zwierzęta do Polski i podziękowała wszystkim, którzy trzymali kciuki za powodzenie akcji ratunkowej. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy na bieżąco informować.

AKTUALIZACJA: Transport dotarł bezpiecznie do Polski. Więcej informacji dostępnych jest pod TYM linkiem.

Źródło: facebook/Ewa Zgrabczyńska - Rebelia GOGH

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >