Swiatzwierzat.pl
Wilczek

ZOO Płock

Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jest miłość i są z tego dzieci! Płockie Zoo z radością powitało trzy nowe podopieczne. Są to trzy samiczki wilków grzywiastych, które niedawno przyszły na świat. Internauci oszaleli na ich punkcie.

W płockim ogrodzie zoologicznym nie ma nudy i stale pojawiają się nowi mieszkańcy. Tym razem szczęśliwymi rodzicami zostali przedstawiciele wilków grzywiastych, nazywanych "złotymi psami". To wyjątkowo piękne i łagodne zwierzęta, które wyróżniają się rudozłotą sierść oraz długimi nogami, które umożliwiają im obserwację terenu znad wysokiej trawy.

Wyjątkowe narodziny w płockim ZOO

Rozpoczęcie okresu godowego u drapieżnych ssaków z rodziny psowatych zasygnalizował specyficzny zapach wydzieliny z gruczołów, który przez niektórych znawców określany jest jako woń chmielowa bądź zapach konopi indyjskich. Feromony wytwarzane przez gruczoły identyfikują konkretnego osobnika i pozwalają znaczyć teren.

Pracownicy ZOO od razu wiedzieli, że intensywna woń pochodzi od wilków grzywiastych. Samicy o imieniu Ronia, pochodzącej z gdańskiego ogrodu zoologicznego i samcowi Yaku, który przyjechał z Belgii kilka lat temu, urodziły się trzy córeczki.

- Dziewczyny są już zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Mają się dobrze! - przekazała płocka placówka.

dr Ewa Zgrabczyńska

Wystartował transport ze zwierzętami z ukraińskiego azylu. „Są zapakowani po sufit"

CZYTAJ DALEJ

Córeczki pozostają z mamą

Póki co, potomstwo Ronii i Yaku nie ma jeszcze imion. Na razie odwiedzający muszą wykazać się cierpliwością, gdyż nowych podopiecznych nie można jeszcze zobaczyć na wybiegach. Na razie muszą zostać z mamą w budynku, ale wiosną, gdy podrosną, a na zewnątrz zrobi się cieplej, z pewnością będzie można je podziwiać wraz z rodzicami.

Płocki Ogród Zoologiczny wyjaśnił, że wilki grzywiaste występują na terenach Ameryki Południowej, głównie Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju czy Peru. Przedstawiciele tego gatunku są wszystkożerni, ale ich zdecydowanym przysmakiem w ojczystych stronach są tzw „wilcze jabłka” – owoce rośliny spokrewnionej z naszym ziemniakiem.

- Ta roślina pomaga mu w naturze zapobiegać chorobie nerek, do której ma tendencje - czytamy na stronie ZOO w Płocku.

Wilk grzywiasty jest wymieniany na Czerwonej Liście IUCN w kategorii NT (bliski zagrożenia wyginięciem). Zniszczenie środowiska, prześladowania przez hodowców drobiu, odstrzały dla sportu i odłowy żywych osobników, to jego główne zagrożenie.

Źródło: ZOO Płock

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiTagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

Czytaj więcej >