Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:53

Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek

Wilczek
ZOO Płock

Jest miłość i są z tego dzieci! Płockie Zoo z radością powitało trzy nowe podopieczne. Są to trzy samiczki wilków grzywiastych, które niedawno przyszły na świat. Internauci oszaleli na ich punkcie. W płockim ogrodzie zoologicznym nie ma nudy i stale pojawiają się nowi mieszkańcy. Tym razem szczęśliwymi rodzicami zostali przedstawiciele wilków grzywiastych, nazywanych "złotymi psami". To wyjątkowo piękne i łagodne zwierzęta, które wyróżniają się rudozłotą sierść oraz długimi nogami, które umożliwiają im obserwację terenu znad wysokiej trawy.

Wyjątkowe narodziny w płockim ZOO

Rozpoczęcie okresu godowego u drapieżnych ssaków z rodziny psowatych zasygnalizował specyficzny zapach wydzieliny z gruczołów, który przez niektórych znawców określany jest jako woń chmielowa bądź zapach konopi indyjskich. Feromony wytwarzane przez gruczoły identyfikują konkretnego osobnika i pozwalają znaczyć teren.

Pracownicy ZOO od razu wiedzieli, że intensywna woń pochodzi od wilków grzywiastych. Samicy o imieniu Ronia, pochodzącej z gdańskiego ogrodu zoologicznego i samcowi Yaku, który przyjechał z Belgii kilka lat temu, urodziły się trzy córeczki.

- Dziewczyny są już zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Mają się dobrze! - przekazała płocka placówka.

Córeczki pozostają z mamą

Póki co, potomstwo Ronii i Yaku nie ma jeszcze imion. Na razie odwiedzający muszą wykazać się cierpliwością, gdyż nowych podopiecznych nie można jeszcze zobaczyć na wybiegach. Na razie muszą zostać z mamą w budynku, ale wiosną, gdy podrosną, a na zewnątrz zrobi się cieplej, z pewnością będzie można je podziwiać wraz z rodzicami.

Płocki Ogród Zoologiczny wyjaśnił, że wilki grzywiaste występują na terenach Ameryki Południowej, głównie Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju czy Peru. Przedstawiciele tego gatunku są wszystkożerni, ale ich zdecydowanym przysmakiem w ojczystych stronach są tzw „wilcze jabłka” – owoce rośliny spokrewnionej z naszym ziemniakiem.

- Ta roślina pomaga mu w naturze zapobiegać chorobie nerek, do której ma tendencje - czytamy na stronie ZOO w Płocku.

Wilk grzywiasty jest wymieniany na Czerwonej Liście IUCN w kategorii NT (bliski zagrożenia wyginięciem). Zniszczenie środowiska, prześladowania przez hodowców drobiu, odstrzały dla sportu i odłowy żywych osobników, to jego główne zagrożenie.

Źródło: ZOO Płock

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: ZOO Polska