Swiatzwierzat.pl

ZOO Płock

Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jest miłość i są z tego dzieci! Płockie Zoo z radością powitało trzy nowe podopieczne. Są to trzy samiczki wilków grzywiastych, które niedawno przyszły na świat. Internauci oszaleli na ich punkcie. W płockim ogrodzie zoologicznym nie ma nudy i stale pojawiają się nowi mieszkańcy. Tym razem szczęśliwymi rodzicami zostali przedstawiciele wilków grzywiastych, nazywanych "złotymi psami". To wyjątkowo piękne i łagodne zwierzęta, które wyróżniają się rudozłotą sierść oraz długimi nogami, które umożliwiają im obserwację terenu znad wysokiej trawy.

Wyjątkowe narodziny w płockim ZOO

Rozpoczęcie okresu godowego u drapieżnych ssaków z rodziny psowatych zasygnalizował specyficzny zapach wydzieliny z gruczołów, który przez niektórych znawców określany jest jako woń chmielowa bądź zapach konopi indyjskich. Feromony wytwarzane przez gruczoły identyfikują konkretnego osobnika i pozwalają znaczyć teren.

Pracownicy ZOO od razu wiedzieli, że intensywna woń pochodzi od wilków grzywiastych. Samicy o imieniu Ronia, pochodzącej z gdańskiego ogrodu zoologicznego i samcowi Yaku, który przyjechał z Belgii kilka lat temu, urodziły się trzy córeczki.

- Dziewczyny są już zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Mają się dobrze! - przekazała płocka placówka.

Córeczki pozostają z mamą

Póki co, potomstwo Ronii i Yaku nie ma jeszcze imion. Na razie odwiedzający muszą wykazać się cierpliwością, gdyż nowych podopiecznych nie można jeszcze zobaczyć na wybiegach. Na razie muszą zostać z mamą w budynku, ale wiosną, gdy podrosną, a na zewnątrz zrobi się cieplej, z pewnością będzie można je podziwiać wraz z rodzicami.

Płocki Ogród Zoologiczny wyjaśnił, że wilki grzywiaste występują na terenach Ameryki Południowej, głównie Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju czy Peru. Przedstawiciele tego gatunku są wszystkożerni, ale ich zdecydowanym przysmakiem w ojczystych stronach są tzw „wilcze jabłka” – owoce rośliny spokrewnionej z naszym ziemniakiem.

- Ta roślina pomaga mu w naturze zapobiegać chorobie nerek, do której ma tendencje - czytamy na stronie ZOO w Płocku.

Wilk grzywiasty jest wymieniany na Czerwonej Liście IUCN w kategorii NT (bliski zagrożenia wyginięciem). Zniszczenie środowiska, prześladowania przez hodowców drobiu, odstrzały dla sportu i odłowy żywych osobników, to jego główne zagrożenie.

Źródło: ZOO Płock

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami

Tagi:

Podobne artykuły

Nasze ZOO

W zamojskim zoo urodziły się tygrysy. Ich narodziny trzymano w tajemnicy
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Narodziny gepardów grzywiastych w gdańskim zoo. Mają dwóch ojców
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Chcesz pomóc? Warszawskie zoo zbiera dary jesieni dla zwierząt
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo. Zwą go smokiem z Komodo
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość w opolskim ZOO. Na świat przyszła zebra równikowa
Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Małpka Sunny straciła mamę. Opiekunem zastępczym został pracownik wrocławskiego ZOO
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]