Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Dramat rozgrywa się wieczorową porą". Nie raz widziałeś to na swoim oknie, pasożyt zmienia muchy w zombie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 19.01.2024 12:18

"Dramat rozgrywa się wieczorową porą". Nie raz widziałeś to na swoim oknie, pasożyt zmienia muchy w zombie

Mucha
Mucha, źródło: facebook.com/LasyPanstwowe

Pracownicy Lasów Państwowych opublikowali w mediach społecznościowych post, w którym opisali niesamowite zjawisko przyrodnicze, które często dzieje się tuż obok nas. Okazuje się, że nawet znienawidzone przez wszystkich muchy kryją w sobie tajemnice, których do dzisiaj nie są w stanie rozwikłać najwybitniejsi naukowcy. 

Pracownicy Lasów Państwowych poruszyli ekscytujący temat

Na facebookowym profilu Lasów Państwowych opublikowano wyjątkowo zaskakujący post. Tym razem specjaliści poruszyli temat grzybów oraz… much. Okazuje się, że to wydawać by się mogło, zupełnie niepasujące do siebie połączenie jest często spotykane w Polsce. Bohaterem niniejszej historii jest owadomorek muszy, pasożytniczy grzyb, który rozwija się na muchach po to, aby ostatecznie przejąć nad swoim żywicielem całkowitą kontrolę:

Atakuje ofiarę i na krótko przed jej śmiercią w pewnym sensie przejmuje kontrolę nad jej ciałem, nakazując zająć dogodne dla niego, wysoko położone stanowisko, przez co chorobę tę nazywa się “chorobą szczytową” (summit disease).

Następnie eksperci dodali, że muchy zainfekowane grzybem często decydują się na osiadanie na szybach. Właśnie dlatego wielu ludziom zdarza się znajdywać na oknach dziwne ślady.

Trzaskający mróz w całym kraju, a on przywiązany do płotu. Sprawca zostawił przy psie coś jeszcze

Przyrodnicy rozwikłali zagadkę dziwnych plam na szybach. Wszystko przez muchy

Przyrodnicy wytłumaczyli, co wspólnego mają ze sobą muchy zarażone chorobą szczytową i osoby, które dbają o czystość okien:

Zdarza się wam zeskrobywać takie wykwity podczas mycia szyb? To nic innego jak echo muszego dramatu. (…). Przerastający jej ciało grzyb niejako wydostaje się na powierzchnię ciała muchy i z ogromną siłą wystrzeliwuje tysiące zarodników, które zostawiają później na oknie taki ślad.

Okazuje się, że to nie koniec sztuczek tajemniczego grzyba. Niepozornie wyglądający pasożyt jest w stanie kontrolować zachowanie nie tylko swojego żywiciela, ale również innych much. Robi to w bardzo sprytny sposób.

419868281_682548134077968_7022873876492725055_n.jpg
Dziwne ślady na szybie mogą być pozostałością po chorych muchach, źródło: facebook.com/LasyPanstwowe

Pasożytniczy grzyb ma zdolności, których nie potrafimy zrozumieć

Grzyb doskonale wie, co robić, aby zapewnić sobie przetrwanie. Pasożyt nie ogranicza się jedynie do tego co jest tu i teraz. Wiele wskazuje na to, że w pewnym sensie myśli też o przyszłości:

Zainfekowane samice są ponoć całkiem atrakcyjne dla samców, na co grzyb tylko przecież czeka… Cały dramat rozgrywa się wieczorową porą, w okolicy zachodu słońca, choć nie do końca wiadomo dlaczego grzyb lubi zabijać much z zegarkiem w ręku.

Potrafimy już latać na księżyc, przeszczepiać serca i tworzyć sztuczną inteligencję. Pomimo tych osiągnięć, wciąż nie jesteśmy w stanie rozwikłać wielu tajemnic przyrodniczych. Okazuje się, że zachowania nawet tak niepozornych zwierząt, jakimi są muchy, bywają dla nas zupełnie niepojęte. 

Źródło: facebook.com/LasyPanstwowe